Най - вълнуващия въпрос зимно време.
baretata_7_62 - специалист
Здравейте, на едни роднини след първата зима на газово отопление се появява много мухъл в помещението с котела. Котела е кондензен витрикс 24. Възмоно ли е котела да изпуска влага в стаята? Преди са се отопявали в същата стая на дърва със чудо. Дограмата е пвц, тухла без изолация. Като стаята я ползват и за спалня и вътре почти постоянно има човек. Преди със чудото е имало малки петна мухъл в ъглите при тавана и външните стени. Но след пускането на котела нещата са станали доста зле. Въпросът е има ли теоритичен шанс котела да изпуска допълнително влага в помещението? Защото вчера като ходих на гости със влизането ме удари влажния въздух. И то чувствително. Теоритично според мен и затварянето на комина който се е ползвал за печката е намалил и естесвената вентилация на помещението. Ще се взимат мерки за вентилация и изолация на външните стени. Но по скоро ми се иска да се изключат възможностите повечето влага да се внася от котела? :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Котелът отделя доста конденз - дали превилно се отвежда той към канализацията? Друга възможност за отделяне на влага по принцип няма, но е добре да се извика сервиза, като се въчетае с една профилактика на котела
m.eit - специалист
Вероятноста е малка от газовият котел да се появи влага,котела взима въздух отвън,и извежда изгорелите газове навън.По-скоро чудото е сушило добре въздуха, поради високата температура и е извеждало влагата през комина,понеже то взима въздух за горенето от стаята!
Ако в стаята има мивка може канала да овлажнява помещението при калпаво изпълнение! :weedman:
filmatoplo - майстор
:wink: Не е виновен пряко котела ,преди са били на 30 гр в стаята с чудото сега са на 18-22 гр и влажността във въздуха отделяна от хората кондензира при допир със студени повърхности :wink: .
syncho - майстор
Аз също съм на мнение, че котелът не е виновен, а просто преди по-високата температура е изсушавала въздуха. Щом при чудото е имало малко мухъл, а то изсушава супер много въздуха, значи проблемът не е в котела. Влагата в помещението може да идва от много места както и от самите хора, ако не се проветрява често например. Ако е полуприземен етаж, може да дърпа от земята и т.н.
burner - специалист
Чудото не е сушило въздуха, а е повишавало температурата му. По този начин въздухът е поемал по-голямо количество влага в единица обем. Изпарената от стените влага е преминавала във въздуха. .Този въздух през печката е заминавал в комина, а отвън е постъпвал свеж, вследствие на тягата. А и това е спалня, и преди е имало мухъл. Единственото решение - качествен влагоабсорбатор (обезвлажнител). Ако и сушат пране вътре, хептен е изтървана работата. Ако включат обезвлажнител, ще се уплашат колко вода ще изкарат(изкарват). Изолацията на външните стени няма да премахне влагата от стаята, а ще смени мястото на конденз - най-вероятно водата ще тече по стъклата и под прозорците ще стане страшно. Само обезвлажнител -но вдига шум.

Тема "Висока влажност от газов котел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: