• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
uzunov_i - специалист
Здравейте! Вече дойде време за отоплението за едноетажната ми къща 70 кв.. Решил съм се да имам подово и радиатори и пелетен котел. Термопомпа вода-вода в моя случай няма как да стане, тъй като ми е слаб дебита, другия вариант е въздух-вода, но за тази термопомпа над -5-10 градуса пак ще ми трябва някакво друго отопление и затова съм се спрял на пелетния котел.
Според вас къде е подобре да бъде колекторните табла? До котела в избата или на етажа в коридора, в коридора ще ми е бойлера?
Moni83 - специалист
по добре е колекторите да са по близо до котела ако е отворена система ако е затворена по твой избор но имай в предвит че и трабите са от значение
uzunov_i - специалист
Сигурно ще е затворена системата, тръбите ще са с алуминиева вложка от мястото за радиатори до колекторите.
Moni83 - специалист
дай инфо колко радиатора ще са и подовото
uzunov_i - специалист
Радиаторите ще са:
спалня 11 кв. - 1 радиатор 60/120 и подово 1 кръг със стъпка през 10 см /не знам дали ще надвиша 100 метра/, ако е така, тогава по 2 кръга.
детска 12 кв - 1 радиатор 60/120 и подово 1 кръг
баня 3 кв. - 1 лира 40/90 и подово
коридор 7 кв. - 1 радиатор и подово /1 кръг с банята/
хол 30 кв - 2 радиатора и 3 кръга подово
бойлер на отделен щранг
Общо 7 радиатора с лирата и бойлера и отделно за подово 6 кръга.
Темата за водно подово я прочетох, ще се справя с полагането на тръбите и да ги закарам до избата, но оттам нататък ми е проблем свързването. Иска ми се някой майстор да ми помогне с прекарването на тръбите за радиаторите и след това аз да прекарам тръбите за подовото и накрая майстора да нагласи таблата в избата.
Заслужава ли си инвестицията за соларния панел? От един приятел разбрах, че соларните колекторите можели да прегряват, ако ни няма няколко дни, има ли някакво решение за това прегряване?
naskov - майстор
uzunov_i написа:
От един приятел разбрах, че соларните колекторите можели да прегряват, ако ни няма няколко дни, има ли някакво решение за това прегряване?
С дрейн бек системите този проблем не съществува :wink:
speka_rs - майстор
Колега, само да попитам за какво е това презапасяване ?
Радиаторите, които си изчислил са големички и долу горе отговарят на ниско тепературна система. А в комплект със подовото ще стане харчене на излишни парички според мен, ако беше подово и вентилаторни конвектори, тогава да мислим за термопомпа на по късен етап - добре. Ама така едни парички вложени в много отоплеплителни уреди. Предвиди на радиаторите термоглави. Подовото смяташ ли да бъде направено със 3 пътните клапани или последователно на радиаторите ?
Moni83 - специалист
Ти ще се печеш ли?няма смисъл от това по добре подово в голямото помещение и в банята и останалото с радиатори относно подовото за 25к върви някаде към 70-80м тръба ф20 през 20см.и за предпочитане кръговете да не са по голями от 50м
uzunov_i - специалист
Спрях се на този вариант, тъй като в началото ще се ходи само петък събота и неделя и тогава ще ползвам радиатори, а когато се нанесем окончателно да живеем в къщата, тогава ще ползвам подово без радиатори.
Ще има трипътен вентил, но подробности около колекторните табла, не знам как се прави. Кога се пълни системата с течност - след замаззката ли?
burd - специалист
Привет,
И аз съм на тоя хал.
Подово през 10см е доста. 15 е добре. Още се чудя коя тръба да взема- Овентроп или Рехау.
Пълни се след замаската, преди това можеш с въздух да я надуеш на 2-3 бара.
Самото подово е на отделен щранг- вертикала на 1.5 цола, отклонение на 1.
Трипътен вентил на Херц, регулируем.
Мисли за управление. Аз го мисля да дам на подовото 30гр, без автоматика, останалото от радиаторите.
И радиаторите ги направи с полипропилен. Вярно, спойки са, но пък е вечно.
По- натам автоматика и те така.

Иначе Рехау ти е на 1.5 м/л, Овентроп на 1.3 м/л .
Обаче на Рехау уж са скъпи нещата, но като погледнеш колектор и арматура за ф16 ти излиза като техния, а качеството е слагаш и забравяш.

Как се управлява интелигентно първо подово после радиатори- още ми е мистерия. Предполагам с умен стаен, дето не искам да му знам цената.
  • 1
  • 2

Тема "Моето отопление - подово и радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: