• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jolobg - специалист
Струва ми се, че човекът след ~ 3 мес. размисъл е избрал пелетите пред термопомпата и за това се опитвам да помогна в тази посока. Съвета, който дадох е добронамерен и проверен от личен опит. Не съм искал разрешение от пожарната, а от съседа получих устно съгласие, но ако всичко е изпълнено правилно (а то така и трябва да бъде) не е проблема в разрешителното, а в средствата, които трябва да се вложат за да се изпълни правилно. Ако коминът стопи стиропора значи не е направен както трябва. И с двата типа комини, които посочих е възможно правилно изпълнение.
bobivg - специалист
И аз съм на мнение, че всичко друго освен термопомпа в този случай е компромис и предпоставка за сериозни проблеми и разправии със съседите. При положение, че имаш изградена инсталация подходяща за термопомпа и наличието на машини които гарантирано може да изкарат вода с параметри 50-55градуса при -15 външна не си заслужава да се вкарваш в приключения. Да сравняваш състава на димните газове от газов котел и такъв на твърдо гориво е меко казано смешно. Сложи си една термопомпа и след време може и да си им благодарен, че не са те присъединили от газовото дружество.
yordanpopov - напреднал
Не се опитвам да сравнявам каквито и да било изгорели газове тъй като съм напълно некомпетентен за да го правя.Споменах,че съм срещал във форума теми в които се споменава за такива камини(не че и там не се казва ,че не е препоръчително).Единствената причина да се спра на пелетите е защото всички около мен са на пелети и като цяло знам какво да очаквам като разход за зимен сезон. Варианта за термопомпа не е разглеждан в дълбочина,защото ми е напълно непознато.Не знам какво да очаквам от термопомпата като месечен разход. Прави впечатление ,че не един в темата го споменава,което ме навежда на мисълта да задълбавам. Според Вас каква мощност термопомпа е необходима.Какъв тип.Ниско или високо температурна.Досега четох че за радиатори трябва да е високотемпературна, но пък ако радиаторите са прекалено преоразмерени можело и нискотемпературна. Хич не ми се играе с тези тръби по фасадата, с комини от избата и всичките цигании,които трябва да направя.Щото си е чиста цигания.Както и споменавате утре ще вземат да реват комшиите че им миришело или пушело или и двете.Прави ще са хората да недоволстват.Иска ми се и на мен да сложа термопомпа.Нито ще има 40 метра тръби,нито ще има комини,нито ще си изгубя избата за котелно, ама като гледах цени от по над 10 000 лв. Има ли въобще подходящ модел термопомпа за жилището ми,който е под тази сума?
speka_rs - майстор
Колега,

И аз бях точно на твоя хал имам комин, ама много хора са си прекарали кабели е него( нямам) .
Овергаз ми казаха газовер и остана варианта за преработен климатик на термопомпа.
Има доста изписано по форума, ама най-добре, някой който го е правил да ти помогне и да не се занимаваш със никакви тръби извън апартамента.
Според мен една 24ка ще ти е добре, ама има кой да го сметне и да се помисли какво и как се случва точно.

Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 18, 2018 10:37 pmyordanpopov написа:
ама като гледах цени от по над 10 000 лв. Има ли въобще подходящ модел термопомпа за жилището ми,който е под тази сума?
Е, то за имане - има ТП за всеки джоб:
https://clima-calor.com/%D0%BE%D0%BD%D0 ... %b4%d0%b0/

https://alimarklima.com/termopompi-vazd ... a-8kw.html

Линковете са съвсем случайно подбрани, да не се смята за реклама!
bobivg - специалист
Каква необходима мощност са ти пресметнали, че е необходима за целия апартамент? Хубаво е да се консултираш и с човека правил сметките за радиаторите, но ако тръгнем по обратния път се получава нещо такова:
Имаш 96глидера (ако са H500) при вода вход/иход 50/45 и 22градуса в помещението мощността е около 50W/глидер. или 96x50=4.8kW
Примерен вариант за машина под 10000лв.
https://www.chernevclima.bg/%D0%BF%D1%8 ... d0%b0-9kw/
https://alimarklima.com/termopompa-lg-t ... 220-v.html
Не знам коя цена е по реална!!!
Тази с номинал 9kW при -15 външна температура вода 50/45 ще отдава 5,66kW което ти покрива мощността която могат да отдадат радиатори при тази условия.
Трябва ти машина с номинал между 5-9kW като на по-малките електрическия нагревател ще подпомага по-често машината.
Едното предложение на Лазар е AHU-Kit предполагам е грешка.

Прикачен файл

harakteristiki.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 19, 2018 11:09 ambobivg написа:
Едното предложение на Лазар е AHU-Kit предполагам е грешка.
Какво имаш предвид? Това е евтин вариант - кит за сглобяване, включващ външно тяло, топлообменник и управление. Няма помпа, разширителен съд, нищо друго. Води се за съществуващи инсталации
bobivg - специалист
чет юли 19, 2018 6:14 pmLazarGanev написа:
Какво имаш предвид? Това е евтин вариант - кит за сглобяване, включващ външно тяло, топлообменник и управление. Няма помпа, разширителен съд, нищо друго. Води се за съществуващи инсталации
Винаги под AHU-kit съм разбирал комплекта за вентилационни камери, но сега прочетох тази тема viewtopic.php?f=23&t=50608 и ми се изясниха нещата.
king82 - специалист
Мдааааа, AHU-то е доста бюджетен вариант и върши работа като цяло. Аз я карам на 40 -ина градуса. Предимството и пред моно блока е(абсолютно лично мнение), че не е нужно системата да се пълни с гликол.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отопление на жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: