• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Кат са мотат Грейко с котлетата ,ще си вземеш тази машинка ами :) .
jolobg - специалист
пон дек 03, 2018 8:18 pmyordanpopov написа:
...Според вас на коя степен е редно да държа помпата.Сега съм я оставил на 2-ра степен.Бях я направил за няколко дни на 1 степен.Разлика в нищо не видях.
...
Първо, честита придобивка и да ви е топло в къщи!
Добре си направил да не си (много) зависим от съседите.
Помпата я дръж на степен, която да ти осигурява достатъчен дебит за да ти затопля (бързо) радиаторите, а като минимален дебит - да не са студени радиаторите, а котела да прегрява и да гаси/минава в изчакване и т.н. Щом не си забелязал разлика, карай на първа.
пон дек 03, 2018 8:18 pmyordanpopov написа:
Държа го на 60 градуса.Продавача ме предупреди да не му задавам температура под 55 градуса, защото след време ще се задръсти от образуваните вътре налепи,които пък от своя страна нямали чистене.Това така ли е?
...
По-разбиращи топлотехниката от мен във форума са писали при каква темп. горенето е най-ефективно - 70-80 град. Това със задаване на 55 град. нито ще те спаси от конденз в котела при подгряване на системата, нито ще имаш ефективно горене. Трябва ти трипътен смесителен термовентил за предотвратяване постъпване на вода в котела под 55 град. Във форума има много публикации на тази тема. Аз съм с този http://herz.bg/index.php?p=27&id=620 и съм задал 65-66 град. на котела. Доволен съм и нямам грам конденз по стените на котела.
yordanpopov - напреднал
Колеги, последните 4-5 дни, котела често влиза в авариен режим. Изписва ми "Неуспешно запалване". Като го отворя е пълен с неизгорели пелети а под тях едно като "шлака" ( твърда набита пепел), изкарвам го парчета. Структурата му е чуплива. Доста е набито. Досега камерата си беше светла. Сега е черна с много налепи по стените и вратата. Звъннах на монтажника и ми каза, че се дължи на многото прахуляк в пелетите. Има резон в думите му, тъй като го изчистих след такава грешка пак неискаше да запали. Не подаваше пелети. Бръкнах с кабел 1.5 кв. докъдето може в бункера от към камерата и падна доста количество прахуляк. След което си запали и всичко си тръгна.Това ли е проблема и ако да, Вие как го решавате. Да си кажа за разхода. Лапа си около 35-40 кг. пелети за 18 часа работа. Повиши се спрямо преди. Незнам дали е добре за 103 кв. апартамент на 1 етаж, като поддържам 25 навсякъде.

Пи Ес: Много почвам да си мисля, че не Ви послушах отначалото за Термопомпата и може би съм направил грешка. Лазар Ганев обясняваше за термопомпа въздух вода, че глидерите са ми много и ще стане, аз не слушах. Като седна да смятам разхода и взема за база тези 40 кг пелети на ден сметката показва 432 лв за пелети на месец. Да съм честен досега си харчеше по 2 чувала, но не топлих по 18 часа. а по 10-11 часа. От 5:00 до 7:45 и 16:00 до 23:30 То е ясно ,че без пари няма. Но дали с термопомпата нямаше да си плащам по 300-400 лв сметки за ток и да не си играя с пелетите и да си постигна същия комфорт в жилището ? Все ми стои в главата тая тънка мисъл, че май май взех грешното решение. В никакъв случай не се оплаквам, а се опитвам да направя сравнение.
Весели празници :partyman:
speka_rs - майстор
Според мен този разход е доста сериозен за 100 м2 и има на къде да се работи. Термопомпата, ако е добре сметната би давала много подобен разход, ако не и по малък. Но това си остава лично мое мнение, както бяха казали на едно място : Правиш си избора и не гледаш, какво можело да бъде, ако това, ако онова !!!
andy_forresite - майстор
ТермопоНпенето с въздухарка има ефект с подово. Вода до 40-42 градуса. Имаш котел, с който можеш да се стоплиш винаги. Според мен трябва да му вдигнеш въздуха и след следене на огъня да го настроиш. Температурата към радиаторите трябва да е поне 60°. Трябва да имаш термоглави.
Сутрешното палене е супер излишно. Пуснете нещо на ток за 30-40 мин щом ви е студено. Котелът тъкмо темперира всичко, влиза в горене по топлозагуби и ти го гасиш. По-добре да пали в 15:00 часа като махнеш сутрешното палене в работен ден.
yordanpopov - напреднал
При мене се получи проблем. Около март се появи проблем с комшиите на последния 4-ти етаж. Пуши им комина. Мазах струвах у тях но не се получиха нещата.Тъпото при тях е че не можеш да измажеш комина от 4-те страни. Установих, че коминните тела някъде при тях са пукнати.Неприятното е, че има задимяване у тях. Не много,но миреше. Въпреки че е обща част, не съм такъв тъпанар да им кажа да се оправят,тъй като ситуацията е наистина неприятна. Дайте идея за най безболезнено решение на проблема. Четох из форума и намерих една идея,която ми се струва подходяща. Аз съм на първи етаж. Струва ли ви се удачен варианта да вкарам метален димоотвод (от простите,не иноксовите) през циментовите коминни тела до долу.Представям си го да взема парчета по един метър и със видии да ги захващам на две места на всеки метър и да ги спускам надолу по комина. Някъде около 12 метра ще бъдат. (Изтърва ли парче вътре, голям ще го ям.) Ако има по удачни решения моля да ги споделите. Само да кажа, че комина преди нямаше шапка. Сложих му шапка за да се опитам да го засиля или да повлияя на вятъра, но не успях да спра одимяването при комшиите. Съществуващия комин се състои от циментови коминни тела,като всеки от 4-те етажа се включва самостоятелно към основния комин. Моля за идеи. На предишната страница има снимки. Мерси.
ktch_1964 - специалист
Здравейте г-н Попов,при мен също се получи такъв проблем и го реших с иноксови тръби в кумина.
Преди да купувате тръбите трябва да се уверите, че няма стеснения по вътрешната част на зидарията и, че тръбите ще преминат
лесно. Също така трябва да сте сигурен, че никой от съседите не ползва кумина и няма да направи това в бъдеще време.
За да монтирате тръбите от горе на долу ви трябва още един помощник, монтират се като горната тръба влиза в долната, все
едно правите канализация , това се прави защото при евентуална поява на конденз да не избие през снадките и да направи
беля на съседите. За ваше успкоение осучете всяка снадка с алуминиео тиксо за да не се разглоби тръбата при монтажа.
Аз след като монтирах тръбата запълних празнината между тръбата и зидарията с перлит, което препоръчвам да направите и вие.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет окт 11, 2019 11:04 amktch_1964 написа:
Здравейте ...
кОмин
yordanpopov - напреднал
Благодаря за съвета ktch_1964. В духът на форума реших да споделя какво измайсторих. Увеличих си бункера на котела. Преди събираше по каталог 48 кг. сега вече капацитета му стана малко над 7 чувала. Около 110-115 кг.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:partyman:
yordanpopov - напреднал
Шоп и г-н Трифонов бяха прави и най-важното ме предупредиха за фибрана на тавана. Гледам си аз температурата на пушека , повече от 120-130 градуса не съм го виждал. Все го хващам 80-90 градуса като му обърна внимания. Един път в месеца си свалям гъвкавата връзка да изтръскам пепелта ,която се е събрала вътре. Винаги е бил не повече от една шепа. Често си казвах " ще шпакловам, ще шпакловам тавана. Тия двамата кво толкова ми говорят за високи температури и пожари". Миналия ден слизам и фибрана отгоре над димоотвода разтопен целия. Както се казва малкия дявол. Пичове благодаря, че ме предупредихте. Аз си продължавам да се чувствам отвратително и днес си бъркам материала за тавана. Мързела ми и отлагането можеше да ми коства не само материалното, а и много по важно нещо . Реших да го напиша, тъй като се чувствам супер отвратително, затова , че не го направих, а ми обърнахте внимание не един път, а два пъти.

Съвет от един който се размина (Аз) - Винаги слагайте безопасността на първо място. Аз мойта обица вече си я нося. Вие не си слагайте такава.

Поздрави към Шоп и г-н Трифонов за предупреждението. :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Отопление на жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: