• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
yordanpopov - напреднал
Колеги, при мен нещата за газта напълно замряха, затова към момента съм на следния вариант. Идеята е тръбите да вървят по външната стена в изолация. Надявам се, че няма да има такава голяма загуба. Освен, че тръбите ще бъдат в изолация, ще сложа и 10 см. стиропор над тях. Идеята е камината или котелът ( не знам кое е по подходящо за площта на апартамента) да бъде разположена в избата, където имам прекарана студена вода. Най-голямото ми притеснение е димът. Според вас дали опцията е добра, така както го мисля с този комин. Въобще нужно ли да е има такъв, или просто си слагам розетката и край. Казаха ми и четох във форума, че си има пелетни камини, които са си като газовите котли и им трябва само излаз на стена. Можете ли да предложите подходяща такава? Много се колебая дали бъде такава, която да отдава температура и в избата. По този начин ще отоплява и гаража ,а всекидневната ми е над избата и гаража. Друго ще си е отдолу да е топличко. Няма да е подово, но все пак ще се усеща.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
preslav - майстор
А защо държиш тръбите да влязат през терасата? Не е ли по-удачно да излязат директно във всекидневната?
За комина не съм много сигурен дали ще може само с розетка, виждал съм такава камина, ама си пропушва от време на време, а и като духне вятър вкарва обратно дима в помещението.
yordanpopov - напреднал
Току що приключих ремонта и всичко вътре в апартамента е ново,направено и завършено. Ако влязат през всекидневната трябва да разбивам пода и пак ще трябва да ги закарам до терасата. Тръбите са изкарани на терасата тъй като, всичко се правеше за отопление на газ,слага се котелчето и край ама....... Както и да е, там са тръбите. Също на терасата са разположени и колекторите.
preslav - майстор
Предположих, че такъв ще е отговорът ти - помисли за вариант тръбите да минат по таваните на съседните мази и гаражи. Дано имаш сговорчиви комшии, а не като леваците от газовото дружество - никак, ама никак не ми харесва идеята тръбите да минават външно.
syncho - майстор
Недей да изкарваш комина на камината/котелът като при газов котел - ще имаш само проблеми и ядове. Не съществува такова животно, което да работи нормално така и който ти твърди обратното най-вероятно няма достатъчно опит.
filmatoplo - майстор
:) Той може да извади димоотвода навън ,но там да го заусти в изолиран иноксов комин с нужния диаметър и височина . :wink:
syncho - майстор
Така е правилно да се направи, но малко хора инвестират в такъв комин.
jolobg - специалист
Ако можеш (имаш възможност) да прекараш захранващата и връщата тръба под земята, и да минат външно само по колоната на терасата, според мен е най-добрата алтернатива. Колкото по-дълбоко, толкова по-малко топлинни загуби. Разбира се с истинска изолация и пак колкото по-дебела, толкова по-добре. Аз съм захранил така отдалечена стая на приземен етаж. Слагай само качествени тръби за да не копаеш пак. Относно комина - инксов двустенен изолиран или като моя, инокс+изолация+зидария. Описал съм го тук viewtopic.php?f=10&t=60002&p=928060#p928060.
Успех!
GalinBelos - специалист
Не знам как ги мислите тия работи за външен комин при положение че това е блок , а не еднофамилна къща . За да направи такова нещо трябва задължително да си осигури писменното съгласие на всички живущи , иначе ще се нахендри на същия чеп като с газта . Също така да си осигури и писменно становище от пожарната , че така изграден комина ще е пожаробезопасен , че иначе пак хой . Едно скарване с някой съсед, и всичко отива в канала .
Гледам, че комшията му на втория етаж си е сложил изолация , преполагам от стиропор . Не знам как се вързва комин да лежи върху толкова лесно запалим материал като стиропора , ама все пак България е страната на неограничените възможности .
При така създадената ситуация за мен има само едно решение - темопомпа въздух-вода . Че при него е лесен и монтажа на външното тяло - може да се сложи под терасата му , или до нея .
Друг вариант е , ако може някъде да изкърти плочата и да прекара димоотвода в апартамента и да го свържи със съществуващ комин на блока .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отопление на жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: