Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
Здравейте на всички,

Живея в къща в която има инсталиран котел Грейко 20 кВ със буфер 500 л. Искам да бъде инсталирана и термопомпа, която да може да поеме отоплението до -5 градуса.

Та въпроса ми е дали се насоча към Въздух-Вода или Земя-Вода ?

Варианта със Въздух-Вода е да се купи инвенторен климатик и да се направи самоделна термопомпа от него.

Варианта със Земя-Вода е да си направя няколко ръчни сондажа сборна дълбочина поне 50 м , да се закопаят тръби, по които циркулира вода или антифриз. А машината пак ще е направи сам със някой конвенционален климатик за донор.

Търсената мощност е 7-8 кВ.
a_stoev - майстор
Земята се ползва само за да закопаваш пари в нея.
Вземи си въздушна.
filmatoplo - майстор
Тъй де с климатика ТП до плюс 5 градуса ,под тази температура си палиш Грейкото .Какво не му харесваш на пелетния ,вложи пари в изолация на помещенията и контрол на отоплението .
VLADO66 - майстор
Има голяма вероятност като изсипеш една торба пари за Земя-вода, Грейкото въобще да не го запалиш повече. :)
speka_rs - майстор
Никъде не съм споменал, че имам проблеми със Грейкото. Харесва си ми, просто искам да имам някаква алтернатива.
Изолация има и продължавам напред със нея.
Цялото чудене е дали Земя - Вода ще постигна по добър КОП и заслужавали си цялото занимание ?
шоп - майстор
speka_rs написа:
Цялото чудене е дали Земя - Вода ще постигна по добър КОП и заслужавали си цялото занимание ?
Зависи!
Ако направите добре оразмерена земна серпентина няма да имате кипене в минус. Ще сте доволен от КОПа Обаче от серпентина с дължина 50 метра няма как да изкарате добър КОП за хладилна мощност 7-8 киловата. Ще замразите земята и кипенето ще отиде в дълбок минус особено в края на зимата.

Всичко зависи от конкретиката, земен слой, наличие на подпочвени води и т.н.
speka_rs - майстор
Добре, колко трябва да е дълга серпентината за да очаквам приемлив КОП ?
шоп - майстор
Вече казах...конкретно е за всеки обект, но масово се залага 50 вата от линеен метър серпентина.

При сухи и песъкливи почви може и 20 вата/метър, при високи подповечни води може и 80-100 вата за метър...

Никога няма да загубите от преоразмерена серпентина :idea:
filmatoplo - майстор
:) Има вариант серпентините да са 2 и чрез трипътен вентил да се редуват когато се охлади флуида .
a_stoev - майстор
ППРактически не съм видял работеща земносвързана система без забележки. Само във форума се споменава една.
Наблюдения от Шумен. Помпата е 7-8 kWt самоделка, серпентината е 700м и февруари месец вече вади минус на водата. Навита е малко гъсто, не е разпъната направи участъци, ами нещо като разпънат топ полегнал настрани.
Други две земни термопомпи които знам са на собственици на големи строителни фирми дето не си знаят парите и имат собствена техника да копаят. Едната бе на директно изпарение, направо фреон в медни тръби под земята. Серпентината се спука и агрегата се насмука с подпочвена вода.
Знам за още една която също е с недостатъчно голяма серпентина, сега иска да продава агрегата и си е взел въздушна.

Тема "Избор на тип термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: