Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Рехау си топлят офиса в София, Казичене с 15бр вертикални сондажа по 100м, всеки дава по спомен по около 7кВт. За хоризонталните имам някакъв спомен, че земната серпентина трябва да е разположена на към 3 пъти по-голяма площ отколкото е отопляемата площ, за да няма проблеми.
nikolov333 - майстор
А със земна серпентина, не може ли да се направи проучвателно заравяне с малка дължина за определен период за да се преценят параметрите в реални условия..?
a_stoev - майстор
Цената на копането е повече от цената на агрегата. мощността гледай да не е над 50W на м2. Сметни си каква разлика би дал с въздушна термопомпа в разхода и колко десетки години ще се избива.
filmatoplo - майстор
:) При положение че си имаш вече котле с горелка -нищо не ти трябва .
шоп - майстор
LazarGanev написа:
Рехау си топлят офиса в София, Казичене с 15бр вертикални сондажа по 100м, всеки дава по спомен по около 7кВт. За хоризонталните имам някакъв спомен, че земната серпентина трябва да е разположена на към 3 пъти по-голяма площ отколкото е отопляемата площ, за да няма проблеми.
Много добре познавам сонажите в Казичене.
Те не трябва да се дават за пример :idea :idea:
Там има геотермална жила захранваща преди време стотици декари оранжерии. И в момента срещу Чипита има извор 98 градуса, а в триъгълника Гергана извор 60 градуса.
Това са известни самоизливни високо температурни извори, а колко неизвастни за масовката има :?

А колко високотемпературни сондажи има...никой не знае :-D
Не случайно ТП са много разпространени, а много хора се топлят и без ТП :roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, не е топла водата, която идва от сондажите, защото лятото се охлаждат с нея без ключени машини. Включват се само в най-големите жеги. Видял съм го с очите си.
шоп - майстор
Лазар, може част от тези 15 сондажа да са геотермални, и част от тях с нормална 13-14 градусова сондажна вода.

Имам преки наблюдения над района и знам за сондажи, които отопляват имоти и с подово на 30 градуса и с радиатори на 70 градуса. Съседи: единият има сондаж 60 гр. - другия 14 гр :?

... жилата продължава до Равно Поле, където има самоизливен горещ извор, а от скоро и един холдинг се включи да отоплява комплекса си...
LazarGanev - "Велик майстор"
Може, те имат опит, не откриват топлата вода в България. Може да са търсили такъв паржцел, да са проучили геологията предварително преди да купят. Макар, че ми се вижда странно в рамките на един парцел да има такова разнообразие - кеф ти риба, кеф ти паламуд, дет се вика по нашенски :wink:
a_stoev - майстор
LazarGanev написа:
Може, те имат опит, не откриват топлата вода в България. Може да са търсили такъв паржцел, да са проучили геологията предварително преди да купят. Макар, че ми се вижда странно в рамките на един парцел да има такова разнообразие - кеф ти риба, кеф ти паламуд, дет се вика по нашенски :wink:
Образно казано мислиш двуизмерно, мисли в дълбочина. Единия е на плитко, другия на дълбоко.
LazarGanev - "Велик майстор"
До колкото знам са по 100м дълбоки, но всичко може. Мисля си, че ако беше така щяха да го изтъкнат, при все че споменават толкова други подробности. Все пак това за тях е реклама, действащ модел на тяхната дейност - те продават материалите за всичко това, помагат с технология и ноу-хау, само и само да продават повече :)

Тема "Избор на тип термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: