Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, закупили сме си пелетна камина, но единственото подходящо място за разположението и е до външна стена. Въпросът ми е, какъв тип комин трябва да се монтира на фасадата на къщата, трябва ли да излиза до покрив, ще се събира ли сажда в коляното на тръбата? Благодаря ви!
вт юни 19, 2018 10:25 amZoyaaaa написа:
Здравейте, закупили сме си пелетна камина, но единственото подходящо място за разположението и е до външна стена. Въпросът ми е, какъв тип комин трябва да се монтира на фасадата на къщата, трябва ли да излиза до покрив, ще се събира ли сажда в коляното на тръбата? Благодаря ви!
http://kominibg.com/%D0%B3%D0%B0%D0%BB% ... %B8%D1%8F/#!
Разгледайте галерията!
На второто редче е най доброто решение.
jolobg - специалист
Да добавя и аз от личен опит. През 2008 направих комин за котел на твърдо гориво:
- димоход INOX тръба ф 180 с деб. на стената 0,4 мм, изолиран с каменна вата. Височина ~ 9 m, стърчи над стрехата ~ 1 m. Върха му е под нивото на билото, но тегли като змей :-D
- качващата и връщащата тръби на системата PPR с ал. вложка (също изолирани). Това е защото трябваше да "прескоча" отвън един етаж.
- цялата система оградена от фасадна тухла като запълник празното пространство с перлитов пясък.
Стана добро коминче, с хубав изглед, но е много работа.
Тръбата излиза през стената под 45 град и нямам проблеми със запушване/събиране на сажди. До сега не съм чистил комин :-D . Отварям ревизията, която е в помещението веднъж годишно и събирам падналите сажди в кофа.
Каквото и да изберете - важното е Т О П Л О - И З О Л А Ц И Я Т А! Двустенен изолиран инокс (от публикацията на Трифон П.Трифонов) е "готов за употреба". Самоделка като моя или друг вариант - важното е Т О П Л О - И З О Л А Ц И Я Т А!
Колкото и по-ниска да е емисията на сажди, влага и т.н. при пелетите, няма ли изолация ще има конденз, съответно катран в комина и от какъвто и да е материал рано или късно или по външните стени на комина ще избие една красота :mrgreen: , или ще тече в помещението, или и двете...

Прикачен файл

комин.JPG Снимката е от 2008 със стария покрив, но комина е същия и сега :-)!
ср юни 20, 2018 12:47 pmjolobg написа:
...
Ехееее, ма той твоя за изложба.
Много ма кефят такива работи. За изкуство хамалогията не тежи на кантара.
Това е вторият страхотен комин, дето виждам в "Направи си сам".
Само дето Зоя забрай да погледне подир въпроса си.
jolobg - специалист
Благодаря! "Се'стараем" както са отговаряли дедите ни в казармата след похвала от командира :-D След като го завърших бях готов за дубльор на Спайдърмен в опасните сцени :-D

Тема "Комин през външна стена?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: