Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gardenER-- - специалист
Здравейте.
Вече и аз членувам в групата на колегите с локално парно. Имам няколко спортни въпроса, очаквам да отговорите като на пълен идиот, дори предупредих и момчето от фирмата да ми обясни работите, като си обещахме да държим връзка относно моите въпроси, но исках да чуя и вашите отговори.
- Каква температура на водата държите вашите котли/камини?
- Какви са допустимите градуси на водата, които мога да си "позволя"?
- Помолил съм ги изчисленията да бъдат такива, че в зимата, да съм буквално "гол до кръста".
Тъй като бараката се превърна в котелно, "майсторите", които са правили покрива не са сложили отвеждаща ламарина, за да може водата от стената да не тече надолу, а да се стича съответно по покрива, казах на момчето, че ще го правя това на следващия ден и дали ще е фатално за UPS-а и помпата, и той ми каза, че не е проблем. Днешните лоши дъждове отново направиха леки поразии в котелното и UPS-а беше мокър, забърсах го и го покрих. След като приключих с ламарината днес, проверих UPS-а, той си работеше, но помпата не светеше, т.е. не работеше. Възмонжо ли е, просто ниското напрежение на UPS-а да не захранва помпата - следователно тя за това да не работи?
/ Пиша от телефон, надявам се да няма много грешки. :)
maistora1965 - специалист
Добре дошъл на новият член :wink: въпросите са ти хубави но първо напиши какво ще отопляваш с какво ще отопляваш/котел или камина/ и тогава ще получиш подобаващи отговори.А иначе има много писано за температурите но да започнем подред :)
gardenER-- - специалист
Бях тръгнал подробно, но имах чувството, че пиша един час от телефона...
Значи, ще отоплявам дветажна къща, без изолация, с дограма. Средно около 160-170 кв. е къщата. На първия етаж отоплявам около 23кв. хол (на втория, холът е със същата квадратура, но различна кубатура), на първия етаж също са две стаи (около 16кв х2), коридор, баня, кухня, и съотв. хола на етажа. На втория е с една спалня по-малко, плюс тавана е по-нисък с около 40 см. Баните са с бойлер със серпентина и по една лира. Котелът е 40kW VIADRUS. Голям е, тъй като, както споменах в първия пост - исках завишени радиатори - по-голяма сигурност в суровите зими. Аз лично си искам да съм твърдо на дърва и въглища, но съм решил догодина да сложа горелка, не за да улесня себе си, а за да не карам жена ми, когато ме няма, да се занимава.
шоп - майстор
@gardenER--
трипътен антикондензен смесителен вентил имаш ли в системата?

От това зависи основно температурният режим и градусите в системата за отопление.

Другото важно нещо: отстрани течовете. Ще преебеш помпа, електроника и УПС ако не са дали вече фира, а може и до късо и пожар да го докараш.

Успехи!
andy_forresite - майстор
Ще имаш проблеми с това презапасяване. 40 kw е много сериозна мощност. Тя се получава от около 8 кг донбаски въглища на час с отчитане на КПД. Съответно 24 часа горене по 8 кг въглища е цифра, която по-добре да забравиш. За щастие няма да гори с толкова, независимо колко ще е студено и че ще сте "само по парфюм". Ще пада голямо душене и тлеене на този котел. Буквално ще се вдига пушек...

С такива котли съм виждал да се отопляват и с 40 градуса. Здравословната за отоплителната система като цяло е над 60°. В случай че подходът при подбора на радиаторите е подобен на този при котела, ще бъде доста горещо и то с ниска температура в системата.
Включи помпата директно към ел. мрежата де. Виж дали ще сработи. После търси проблем в UPS-а.
gardenER-- - специалист
чет юни 21, 2018 9:52 pmшоп написа:
@gardenER--
трипътен антикондензен смесителен вентил имаш ли в системата?

От това зависи основно температурният режим и градусите в системата за отопление.

Другото важно нещо: отстрани течовете. Ще преебеш помпа, електроника и УПС ако не са дали вече фира, а може и до късо и пожар да го докараш.

Успехи!
Добро утро.
Да, въпросният вентил го има, днес ще изчакам хубаво да изсехне (видимо изсъхнал UPS и помпа) и ще ги включа за пробата. Иначе течовете са на 80% спрени. Днес ще се кача и ще довърша започнатото и да се надявам, че поразии няма да има. Ами ще видим все пак фирмата какво направи, оставам с впечатлението, че зима няма да усетя, но при този котел (за мен също е доста голям, което лично е излишно, но...) предполагам и че ще гълта доста, което ме свежда до мисълта, че трябва да поддържа едни 23-25 градуса, пък знам ли...

Тема "Въпроси относно локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: