• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sokolov.91 - майстор
Най-далечния ми радиатор е отворен докрай. Аз балансирането го направих наобратно. Оставих най-далечния радиатор отворен на 6.5 оборота (докрай) следващия на 5.5 оборота отворен. Третия на 4.5 оборота. Четвъртия на 3.3 оборота и последния пети радиатор на 2.5 оборота. Така нещата почти си дойдоха на място. След това с леки корекции ги донагласих, като най-отворения не съм го пипал. Играх си с останалите 4 радиатора. На един пуснах четвърт оборот на друг намалих с четвърт и така. Но от тогава кптела работи в отвратителен режим.
Иначе сервизните натройки на котела, които са константни а не се променят от регулаатора са заводски както са в книжката. Настройките на регулатора са добре според мен. Зададено му е вид отопление радиатори. Има и една настройка PID поведение тя е на средно.
sokolov.91 - майстор
Днес си направих експеримент. Изгасих котела от контакта и махнах терморегулатора и сложих мост на клемата на регулатора. Сложих котела на 44 градуса и така като ги достигна остана наад един час без да се гаси и само леко да мъркаа едвам едвам. След един час работа в този режим му смъкнах още един градус и прегря и изгасна. За един час температурата в стаите не е мръднала грам. Чудя се защо с терморегулатор неможе да влезе в такъв режим. С регулатора слиза до 50 градуса задание и след 5 минути гаси котела.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще ти отгповоря - този регулатор е самообучаващ се. Той се самообучава на базата на историята на своето поведение и на принципа проба-грешка, като водещ е комфорта и на второ място - икономията. Отначало той тръгва да работи почти като он/оф регулатор - при достигане на стайната температура, гаси котела. След това отчита за колко време е достигната стайната температура и следващият път намалява мощността на котела, за да достигне по-бавно стайната температура, следващия път още по-бавно и така нататък, докато си избере най-подходящия режим. Това обаче е при положение, че сградата и системата се държи по един и същи начин. Ако ти започнеш да си правиш експерименти, като променяш поведението на системата - задаваш по-високи и по-ниски температури и с това объркваш логиката, той започва да се шашка и започва да работи пак като он/оф, защото на него му е зададено, че водещ трябва да е комфорта, т.е. той първо трябва да осигури зададената комфортна температура и тогава да мисли за икономии. :)
sokolov.91 - майстор
съб ное 24, 2018 12:53 amLazarGanev написа:
Ще ти отгповоря - този регулатор е самообучаващ се. Той се самообучава на базата на историята на своето поведение и на принципа проба-грешка, като водещ е комфорта и на второ място - икономията. Отначало той тръгва да работи почти като он/оф регулатор - при достигане на стайната температура, гаси котела. След това отчита за колко време е достигната стайната температура и следващият път намалява мощността на котела, за да достигне по-бавно стайната температура, следващия път още по-бавно и така нататък, докато си избере най-подходящия режим. Това обаче е при положение, че сградата и системата се държи по един и същи начин. Ако ти започнеш да си правиш експерименти, като променяш поведението на системата - задаваш по-високи и по-ниски температури и с това объркваш логиката, той започва да се шашка и започва да работи пак като он/оф, защото на него му е зададено, че водещ трябва да е комфорта, т.е. той първо трябва да осигури зададената комфортна температура и тогава да мисли за икономии. :)
Яснооо. Той бил мн умен регулатор явно. Е добре сега като съм си балаансирал системата и не я барам повече колко време ще му трябва на регулатора за да се обучи? Мисля и друго - ако добавя и външен датчик към котела ще стане ли още по-добре?
LazarGanev - "Велик майстор"
Мисля, че му трябва минимум 1 седмица спокойствие за основно обучение, но май продължава и след това. За външния датчик има противоречиви мнения, аз лично не съм голям фен, когато се касае за малки домашни системи.
sokolov.91 - майстор
съб ное 24, 2018 2:15 amLazarGanev написа:
Мисля, че му трябва минимум 1 седмица спокойствие за основно обучение, но май продължава и след това. За външния датчик има противоречиви мнения, аз лично не съм голям фен, когато се касае за малки домашни системи.
Ок, мерси за отговора.
За външен датчик се замислям и поради причината, че баща ми доста често ми заадава въпроса как да накара котела да се запали в тяхната кухня когато иска. И като му казвам, че няма как недоволства. Ако има външен датчик и се води главно по външна температура предполагам, че котела ще работи по-продължително и когато в някоя стая се отвори термоглава ще се стопля по-бързо вместо всички стаи да чакаат котела да се запали заради една.
idealist - специалист
При мен настройките са ръчен режим от 4.30 до 23.00. През другото време се топли бойлера. Температура на вода за отопление - без ограничение. Поддържана температура 22.5 градуса по стаен термостат. Понякога жена ми я вдига на 24, но само вечер за час-два. В спалните имам термоглави. Консумация на газ 4 до 7 куб. м. на денонощие, отопление, БГВ и готвене. Това е за ноември т.г. За периода декември 2016 и януари 2017 (припомнете си тогавашните температури) имах консумация 9 до 13 куб. м. на денонощие. Нямам датчик за външна температура и не възнамерявам да поставям. Изчисления на топлозагуби, оразмеряване и изграждане на с-мата направени от мен. Не се оплаквам. Котелът е като твоя.
dts000 - помощник
Здравейте,
От тази зима и аз съм на газ. Много съм доволен. Чудя се само дали съм настpоил пpавилно котела на 60 гpадуса за паpното или е много.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами пробвай, но не съм сигурен за резултатаА защо не му сложиш по-голям радиатор? Има и много други решения на проблема, като най-интелигентното и най-скъпо се казва Сет CT200 + 3br Smart термоглави. Има и по-евтини решения, на Салус например за 2 или 3 зони, но трябва да го комбинираш с външен датчик, защото е он/оф
LazarGanev - "Велик майстор"
съб ное 24, 2018 9:04 amdts000 написа:
Здравейте,
От тази зима и аз съм на газ. Много съм доволен. Чудя се само дали съм настpоил пpавилно котела на 60 гpадуса за паpното или е много.
Ами няма кой да ти отговори адекватно при тази информация, която си дал.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: