• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sokolov.91 - майстор
пет дек 14, 2018 10:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
Соколов, забрави ли как работеше нервната ти хронологична памет, когато все още беше със задание 80 градуса на водата.
В лека депресия, ако не лъже слонската ми памет.
Ма жив и здрав! Млад си още, та имаш право да си вярваш.
Това не е упрек и сарказъм.
Радвам се, дето нещата се нареждат и вече не те е страх, че водомера се върти със страшна сила.
Газта си е газ, но по важно е, в този живот, да си реален.....
Постигаш успех– похвално.
Ама аз съм си нервак пи принцип за това така.
Иначе сега котела пак е на 80 градуса. И мощноста мъ вдигнах. Просто с външен датчик логиката на работа на котела е ствсем друга. Доста повече ми харесва аз да го настройвам вместо то мене. Когато си по стайна температура си доста по-ограничен от към настройки. Стаен терморегулатор + външен датчик специално за този котел е една много добра комбинация. Стига собственика на тая комбинация да разбира какво се случва, когато барника. Дам ли я тази концепция в ръцете на жена ми или на баща ми ще стане страшно мазало. Затова явно във всяка тема за газ по дефолт се препоръчва само стаен регулатор. Определено не съм съгласен, че външния датчик е само за мбогостайна къща. Ако имаш малко мисъл и четеш достатъчно външния датчик доста би ти помогнал.
пет дек 14, 2018 11:19 pmsokolov.91 написа:
...
Соколов, преди да почна парното, вече знаех какво ми трябва.
Топля са на пелети, по външна температура, а комплексарите, виждам прочел си ги.
От мен са иска само да сипвам пелети и да чистя котела. Контролерите съм им казал какво искам и мога да не ги пипам целогодишно. Когато трябва, те се грижат и контролират, колкото трябва.
Чакам си газта. Покрай твоите неволи, задълбах още повече в учебниците и ще я посрещна още по подготвен.
Днес колега се похвали, че имал под 80 лв сметка.
Помниш ли твоята първа? А после? Е нормална е, ама чак пък без пари!!!
Къщата си иска киловати, без оглед от какво се получават.
На самохвалците сметката лесно може да се направи, но тя си е тяхна.
Айде честито ти настроено парно!

Ти не си му задал 80 градуса, а горен и евентуално долен лимит.
Контролера си смята колко и с каква скорост или забавяне да променя температурата, за да се получи изискваната стайна.
Те ти разликата от твоята настройка и еквитермичната регулация. То пак си иска и ти да пипнеш, ама нали уж беше с размита логика. Демек още по умен.
sokolov.91 - майстор
пет дек 14, 2018 11:36 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет дек 14, 2018 11:19 pmsokolov.91 написа:
...
Ти не си му задал 80 градуса, а горен и евентуално долен лимит.
Контролера си смята колко и с каква скорост или забавяне да променя температурата, за да се получи изискваната стайна.
Те ти разликата от твоята настройка и еквитермичната регулация. То пак си иска и ти да пипнеш, ама нали уж беше с размита логика. Демек още по умен.
Точно така е. Котела не е ограничен по температура, но отоплителния кръг е ограничен на 65°. И заедно с това ограничение и с минимална външна температура, и с още няколко други тънки настройки не е нужно да скопяваш котела дотолкова, че един вид да неможе да си достига зададената стайна температура и за това да не се гаси. Пак казвам външния датчик ти предоставя нови опции и повече своеволие от твоя стеана. Стига да знаеш какво правиш.
И котела на газ си иска парнаджия както и котела на твърдо гориво. Разликата е, че ако си парнаджия на газов котел не е достатъчно да си здрав с лопатата.
sokolov.91 - майстор
Честита коледа на ВСИЧКИ! Да сме живи и здрави!
:heart:
sokolov.91 - майстор
Наблюдавам си аз от няколко дена вечер като излезна да пуша и локвите започнат да замръзват. Влизам вътре и гледам на регулатора в меню информация ми излиза външна температура 2 градуса и нещо. Излизам пак навън, имам един термометър от едно време в беседката на закрито и показва 0 градуса. Сутрин ставам за работа колата замръзнала, а на регулаатора 1 градус показва. Тоя термометър в беседката -1 градус показва.
Така няколко дни го гледам как бяга 2 градуса напред тоя външен датчик и накрая след еднаа бърза справка в книжката с таблицата на външния датчик изрових едно резисторче от сандъка 56 ома на 3 вата и го сложих последователно на единя от кабелите от външния датчик и платката на котела. И о чудо, на вън изведнъж стана около 2 градуса по-студено според датчика. Сега термометъра в беседката и датчика на котела показват температурата с разлика 2 десети от градуса. По принцип ми трябваше 82 ома съпротивление, но нямах баш такова.
пет дек 28, 2018 1:09 pmsokolov.91 написа:
Наблюдавам си аз...
...По принцип ми трябваше 82 ома съпротивление, но нямах баш такова.
Тенкю, баби!
При мене е абсолютно същото. На контролера имам 2х градуса по малко от реалната.
Той си показва реалната, ама понеже е залепен за външна стена и на завет, та не е това което е.
Значи 82 ома викаш. След Нова година ши запоявам, чи да ни вадя наум 2 градуса. А има ли значение къде е запоено съпротивлението? Вън, при сензора или вътре, на входа на платката?
Честита Коледа на патерица! Сега видях, всред многото активни теми.
sokolov.91 - майстор
пет дек 28, 2018 1:39 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет дек 28, 2018 1:09 pmsokolov.91 написа:
Наблюдавам си аз...
...По принцип ми трябваше 82 ома съпротивление, но нямах баш такова.
Тенкю, баби!
При мене е абсолютно същото. На контролера имам 2х градуса по малко от реалната.
Той си показва реалната, ама понеже е залепен за външна стена и на завет, та не е това което е.
Значи 82 ома викаш. След Нова година ши запоявам, чи да ни вадя наум 2 градуса. А има ли значение къде е запоено съпротивлението? Вън, при сензора или вътре, на входа на платката?
Честита Коледа на патерица! Сега видях, всред многото активни теми.
Незнам на тебе колко ома ще ти трябват. Незнам какъв ти е сензора и на какъв принцип е. Моя сензор му има свалена характеристиката и е описана в книжката на терморегулатора. Аз така разбрах горе долу какво резисторче ми трябва. И отделно не знам при теб като съпротивлението расте градусите падат ли или се покачват. Иначе няма значение на кой лабел ще го сложиш или от коя страна на кабела.
Сензора е РТ 1000.
Подробностите не са проблем. Просто ще опитам.
sokolov.91 - майстор
пет дек 28, 2018 1:49 pmsokolov.91 написа:
пет дек 28, 2018 1:39 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет дек 28, 2018 1:09 pmsokolov.91 написа:
Ти си лесен.

http://aquatherm-bg.net/editor/files/so ... Pt1000.pdf

Според мене един резистор от 4.7 ома ще ти свърши работа.
sokolov.91 - майстор
Честита Нова Година!
И малко да побутна темата... 372 кубика газ изразходвани за Декември. Почти целия Декемви беше с външен датчик. Температурата на водата рядко е превишавала 50° В 90% от времето е била 44 - 47 градуса и котела почти не е спирал. За един месец да е почивал 2 часа я има, я не. В най-студената стая под 20 градуса не е било. В другите стаи 22 - 24 градуса. Това е. Разход на ден по 12 кубика. Последната фактура газа беше 88 стотинки за кубик. Ще видим новата година с каква цена ще ме зарадва. :partyman:
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: