• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burd - специалист
съб авг 24, 2019 12:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб авг 24, 2019 12:00 pmnaster написа:
Такава сметка за отопление... не е за тази тема, а за пасивна къща :)
Точно. "Нашия" човек или е заблуден или откровено излъган.
Освен това, изразът
Към това има и подово. 420м отидоха.
Знам, че е доста , но ще се ползва на уикенд принцип, плюс около Коледа.
означава, че изобщо не е подготвен по темата- "Специфично Отопление".

Следващото не знам как да го коментирам.
ако котела е само по температура какво да очаквам? Подовото по външна, радиаторите с глави. Изолация няма, тухлена къща
Как така, газов котел, само по температура (сигурен съм, че няма в предвид Т на помещение и управление със стаен), при положение, че...вече нямам думи, опааа- подовото по външна!!!
Нищо не е чел. Чел, ама не подготвен. Не му е ясна картинката, ама изобщо.
Предлагам да се консултира със спец.
Лазар би могъл да насочи нещата в правилна посока.

Соколов, извинявай!
Ми така казва, а дали? Иначе да, къщата му е изолирана.
Иначе изчетох всичкото теми в раздела. Подовото може и на константна, знам. Ясно е, че на финала ще ми трябва консултация. Надявам се за следващата зима да е дошъл момента. Иначе има и термостати за 2 задвижи за целта с приоритет едната и т.н.. Някакъв Сименс бях гледал, ама е 1200лв/ парчето.
Сори за спама в темата
naster - майстор
Последно, с газово стопанство с котел и подово ли ще отоплявате?
burd - специалист
Ако е към мен- да, така мисля. Ако не стане с пелети, едно Грейко 20ка Лошото е, че подовото е към 3киловата и 2 лири та 3.5. тегаво толкова разтегателен котел , че общата инсталирана ще гони 20 с цел да сгрее бързо. Отделно бойлера .

Само последно- на колко години сменявате котлите? 10-15?
Аз съм на ТЕЦ цял живот, ама там няма
vacano - напреднал
Имам дилема относно каква инсталация да си направя, дали газ дали пелети? Газ нямам, но след разговор с газоразпределителното дружество - срещу заплащане от моя страна ще ми докарат до вратата.

Попаднах на следната статия от 2014г. Ще съм благодарен на мнения по въпроса дали сравненията са все още актуални или нещо друго има превес ?


https://www.ka6tata.com/%D0%BE%D1%82%D0 ... s1777.html

Благодаря предварително.
пон авг 26, 2019 8:14 pmvacano написа:
Имам дилема ...
Не ти прочетох статията, но като преминал през пелети и очакващ синьто пламъче, мисля че не трябва да имаш дилема.

Соколе, понеже стана малък спор, в другата тема, ти какво мнение имаш за мощността на котела си, спрямо площта на жилището. Не мислиш ли, че по слабият би бил малко по икономичен, или поне за този да споделиш- налагало ли се е да работи на 10, 15 или 20 киловата или в повечето време е модулирал между 3 и 6-7? Това изключая случаите, когато е работил за БГВ.
vacano - напреднал
Благодаря за бързото мнение, пък би било то и без четене на темата :)

Дилемата ми е от това, че ми искат 15к само за да дойде до мен синият пламък и от там нататък трябва да правя инсталация и тн.
sokolov.91 - майстор
Трифоне, не мога да кажа дали ако бях взел малкия Бош щеше да е по-икономичен. Факт е, че миналата зима беше доста топла и котела реално работеше на около 7 киловата. Имаше и дни, в който и до 12 / 13 е стигал, но бяха малко. Аз винаги съм бил на мнение, че дадена техника работи по-добре когато има повече запас на мощност. Не знам дали се изразих добре... Като да караш кола с малък двигател със 100 и друга с голям двигател пак да я караш със 100. Тука не говоря за икономии. Говоря за по-лека работа на машината. За това и си взех по-големия Бош. Миналата зима нямаше кой знае каква зима и пак котела е стигал 13 киловата за кратко. Ами ако тази зима удари 1 месец студ както по-миналата година? Тогава котела ще работи предимно на около 12 киловата. Ако бях с малкия Бош, едва ли щеше да му е по-добре такъв режим на работа отколкото на големия. Аз поне така си мисля. Може и да не съм прав.
Пък относно дилемата на колегата... За 15 бона пак няма дилема :lol: за толкова пари ще си купиш един пелетарник и 30 тона пелети и 5 години няма да ти трябва газ. Пък след 5 години може вече да ти искат и 750лв за да ти докарат газ до вас.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт авг 27, 2019 4:42 amsokolov.91 написа:
Ами ако тази зима удари 1 месец студ както по-миналата година? Тогава котела ще работи предимно на около 12 киловата. Ако бях с малкия Бош, едва ли щеше да му е по-добре такъв режим на работа отколкото на големия. Аз поне така си мисля. Може и да не съм прав.
Ами не си прав, защото сравняваш некоректо машина с огън. ДВГ се чувства най-добре, когато работи на максимален въртящ момент, което е при обороти над средните, но съвсем различно е при газова турбина да речем и ядрен реактор - те работят най-добре при номинална мощност (близка до максималната). При огъня е същото - най-добро изгаряне има при номинална мощност (обикновено това е около 10% под максималната). Причината е, че така е сметната горивната камера. Тъй че котелът не се тормози, не се уморява и не се чувства зле когато работи на номинал :). Но да, както беше споменато, при съвременните котли благодарение на по-съвършен софтуер и натрупано ноу-хау, са намалени или избегнати много от несъвършенствата на старите котли, като сремежа е да има оптимално горене в по-голяма част от мощностния диапазон
sokolov.91 - майстор
Я аз да попитам, така и така сте се разписа ли. Знае ли някой как ще работи котела ако свържа един термостат CR10 успоредно на сегашния ми CW100?
Идеята е да сложа CR10 в кухнята на наще и когато се случи някой път в преходните сезони котела да не гори те да го накарат да се запали от CR10, а не да идват до главното CW100, което е на горния етаж при мене.
LazarGanev - "Велик майстор"
Би трябвало да даде системна грешка, ама не съм пробвал. Иска си и други работи.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: