• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sokolov.91 - майстор
нед авг 05, 2018 8:55 pmLazarGanev написа:
Дървесните пелети са много по-скъпо гориво от природния газ - около 2 пъти по-скъпо. Очаквам разходи за отопление около 1-1.50лв/м2, сравнимо с месечните сметки с термопомпа. Не помня Соколов каква квадратура топли, но щом са 5 радиатора, значи не повече от 100м2, т.е. сметка 150лв би му паснала идеално, максимим 200лв. Да видим дали ще позная :)
Около 65 квадрата ще топлят тези 5 радиатора.
Ще споделя разхода като му дойде времето :)
turbocharged - специалист
Хубаво правиш че споделяш реализацията с нас. И аз щях да си сложа газ ама няма от къде. Евтина е инсталацията. Не изисква скъпо и невъзможно за полагане подово и конвектори. Подгрява вода без проблем и не се плаши от студ като термопомпата.
Чак пък 2 пъти по-скъпи да са пелетите не са :mrgreen: . Една идея по-скъпи са.
Тук https://www.overgas.bg/natural_gas_price пише че 1 kw/h енергия от газ струвал 0,083 лв.
1 кг пелети трон купих за 0,44 лв. и са с енергия поне 5 kw/h като вземе в сметката и примерно 90% КПД на котела стават 4,5 kw/h за 0,44 лв. т.е. 0,097 лв. на kw/h
т.е. 18% по-скъпи са пелетите.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед авг 05, 2018 10:08 pmturbocharged написа:
Чак пък 2 пъти по-скъпи да са пелетите не са :mrgreen: . Една идея по-скъпи са.
т.е. 18% по-скъпи са пелетите.
А бе няколко идеи са по-скъпи, но то зависи от много места. Едно е да сравняваш нов и скъп чисто пелетен котел със стар газов котел, друго е да сравняваш нов кондензен газов котел с чугунен турски котел с присадена горелка. Както и да е, на зима ще броим пилците. :)
sokolov.91 - майстор
Бях малко на море. Баща ми е платил 18.46лв. сметка за газ. Не знам колко кубика са, защото отчитането е в мегавати. Ставката за юли пише че е нещо от рода на 10.2 и нещо си. Това се има предвид, че един кубик толкова киловата отдава ли незнам и аз. Засичането е направено на 31.07 а аз дадох данни в предишния пост от 04.08.
Жоро Георгиев - специалист
Защо в мегавати?! При мен отчитането е в кубични метри.
sokolov.91 - майстор
съб авг 18, 2018 3:30 amЖоро Георгиев написа:
Защо в мегавати?! При мен отчитането е в кубични метри.
Нямам представа. Общо взето фактурата е доста сбъркана и нищо не разбрах от нея. Никъде не пише нищо за кубици и тн.
lpoik - специалист
sokolov.91-Стана ми интересно!Соколов правил ли си сметка при така изградена газова инсталация ако нямаше централен газопровод и минеш на пропан бутан дали ще е същия разход на газ и цена.Навярно много хора си задават този въпрос,защото не на всякъде има централен газопровод. :? :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
съб авг 18, 2018 4:01 pmlpoik написа:
sokolov.91-Стана ми интересно!Соколов правил ли си сметка при така изградена газова инсталация ако нямаше централен газопровод и минеш на пропан бутан дали ще е същия разход на газ и цена.Навярно много хора си задават този въпрос,защото не на всякъде има централен газопровод. :? :partyman:
Мога да ти отговоря - цената ще е същата цифра, само че в Евро :wink: . Просто пропан-бутанът е двойно по-скъп газ.
fbr - майстор
Цената на енергията от природен газ излиза 0.092 лв за kWh за моето газово дружество. Да речем че си намерил пропан-бутан на цена 2,20 лв на килограм, цената на енергията би излизала 0,16 лв на киловатчас. Ето как изглежда моята фактура.

Прикачен файл

gaz.jpg
gaz.jpg (42.82 KиБ) Видяна 3828 пъти
sokolov.91 - майстор
съб авг 18, 2018 4:33 pmfbr написа:
Цената на енергията от природен газ излиза 0.092 лв за kWh за моето газово дружество. Да речем че си намерил пропан-бутан на цена 2,20 лв на килограм, цената на енергията би излизала 0,16 лв на киловатчас. Ето как изглежда моята фактура.
Нищо общо с моята. После ще снимам да видите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: