• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sokolov.91 - майстор
Я аз да попитам - нормално ли е радиаторите да са горещи по цялата дължина от ооловината нагоре и студени от половината надолу? Свързани са кръст топло горе студено долу. Не казвам, че е студено в стаите или ми е проблем, че така работят, просто ми е интересно нормално ли е това. И другото което е, че от 5 радиатора 3 са така. Двата най близки с кранове не с термоглави греят почти равномерно отгоре до долу по цялата дължина. Останалите три са с термоглави, но и при глави на пета степен пак не топлят като тези без.
нед ное 18, 2018 8:40 pmsokolov.91 написа:
Я аз да попитам - нормално ли е радиаторите да са горещи по цялата дължина от ооловината нагоре и студени от половината надолу? Свързани са кръст топло горе студено долу. Не казвам, че е студено в стаите или ми е проблем, че така работят, просто ми е интересно нормално ли е това. И другото което е, че от 5 радиатора 3 са така. Двата най близки с кранове не с термоглави греят почти равномерно отгоре до долу по цялата дължина. Останалите три са с термоглави, но и при глави на пета степен пак не топлят като тези без.
Нормално е. За собствено спокойствие, можеш да сравниш заданието на термоглавата с термометър, в стаята.
Балансирай си радиаторите от секретните кранове!
sokolov.91 - майстор
Във всички стаи имам стаини термометри, коото са на срещуположната стена от тази, на която е радиатора. Термоглавите отговарят на +2 градуса според спецификациите им. Примерно в книжката на термоглавата пише, че на степен 3 трябва да е 21 градуса, всъшност в стаята е 23. Това изопщо не е проблем просто го споделям. А относно баланса на системата... някак си не мога да го направя за незнам кой път вече. Мерих стая по стая трасетата на тръбите от радиатор да колектора за да имам отправна точка кой радиатор е най-близък, кой следващ и така до последния. След това махнах термоглавите на радиаторите и отворих докрай крановете на тези, кото са без глави. Затворих секретния на най близкия радиатор на оборот и половина преди края, на втория на 2 оборота и така до петия напълно отворвен. И не се получи като запалих котела всички радиатори да са еднакво топли. Мерих ги лазерен термометър всички радиатори след баланса и всички бяха различни градуси, с по 2 3 градуса разлика. Не мога да го направя тоя баланс и това е. Да не говорим, че като наредя глаите по радиаторите и всяка почне да затваря до различна степен в един и същи момент баланса съвсем отива подяволите.
sokolov.91 - майстор
Вчера пак си играх с балаанса на системата и мога да кажа, че сега всички радиатори са еднакво топли и еднакво бързо се затоплят запали ли се котела. ОБАЧЕ след този мой баланс котела се пали по сто пъти на час за по няколко минути и то с доста голямо задание на водата. Примерно пали се със задание на водата 67 градуса, поработи 5 минути и изгасне. След 5 минути пак така. Преди баланса се палеше по три пъти на час и работеше по десетина минути на задание на водата 40 45 градуса. Май ще си отворя пак всички секретни кранове докрай и термоглавите да си правят балан какъвто си искат.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет ное 22, 2018 1:10 pmsokolov.91 написа:
Вчера пак си играх с балаанса на системата и мога да кажа, че сега всички радиатори са еднакво топли и еднакво бързо се затоплят запали ли се котела. ОБАЧЕ след този мой баланс котела се пали по сто пъти на час за по няколко минути и то с доста голямо задание на водата. Примерно пали се със задание на водата 67 градуса, поработи 5 минути и изгасне. След 5 минути пак така. Преди баланса се палеше по три пъти на час и работеше по десетина минути на задание на водата 40 45 градуса. Май ще си отворя пак всички секретни кранове докрай и термоглавите да си правят балан какъвто си искат.
:-D Ами явно много си ги спънал всичките - развърти ги всичките по половин оборот още.
Дори и да са спънати неправомерно, нещо ми намирисва на грешка в оразмеряване.
Котел ли, радиатори ли......Забравих къф беше хардуера.
Или пък нещо да има кофти настройка на контролери, термостати.....някви хистерезиси споменават спецовете. Само предполагам.
sokolov.91 - майстор
чет ное 22, 2018 1:41 pmLazarGanev написа:
чет ное 22, 2018 1:10 pmsokolov.91 написа:
Вчера пак си играх с балаанса на системата и мога да кажа, че сега всички радиатори са еднакво топли и еднакво бързо се затоплят запали ли се котела. ОБАЧЕ след този мой баланс котела се пали по сто пъти на час за по няколко минути и то с доста голямо задание на водата. Примерно пали се със задание на водата 67 градуса, поработи 5 минути и изгасне. След 5 минути пак така. Преди баланса се палеше по три пъти на час и работеше по десетина минути на задание на водата 40 45 градуса. Май ще си отворя пак всички секретни кранове докрай и термоглавите да си правят балан какъвто си искат.
:-D Ами явно много си ги спънал всичките - развърти ги всичките по половин оборот още.
Ще опитам. Мерси. А да попитам колко оборота е нормално да има един секретен кран? Мойте са с по 6 оборота и половина.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, нормално, зависи от марката
чет ное 22, 2018 1:50 pmsokolov.91 написа:
... колко оборота е нормално да има един секретен кран? Мойте са с по 6 оборота и половина.
Спомени от преди 4 години за 4 и половина оборота.
Изречението ми изглежда по симетрично така написано, ама сичко е на честна дума.
jolobg - специалист
Моята система настроих като в една стая, коридор и баня (и бойлера) отворих секретните кранове докрай (най-далече са от разпред. табло и искам да са най-добре топлоснабдени). Останалите регулирах по твоя метод с измерване на температурата. Разбира се, това е за рег. на дебита, а за отоплението на съответното помещение има и други фактори, които влияят и трябва да се взимат предвид. Но, при всички случаи няма логика да са притворени всички секретни кранове, дори и в различна степен (освен, ако нямаш ръчни регулиращи или термостатични кранове).
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 51

Тема "Локално парно на газ - от 0 до 100" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: