• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
trace74 - специалист
Здравейте,
въпроса ми може да е прекалено глупав, но все пак искам да попитам за мнение. Инсталирам система за подгряване на топла вода, колектора е Bosch 7000 TF, бойлера е 150 л. с долна серпентина, помпата е Wilo 15/6. Проблема е че съм в кооперация на третия етаж и тръбният път се получи малко дълъг - към 20 м. в едната посока. Тръбите минават през тръба за отдушник Ф110. Проблема е че тази тръба има много кривки и специалистите пуснаха разводката без изолация, като в последствие започнаха да спускат от горе надолу изолацията , която съответно на 1та тръба стигна почти до долу, останаха към 1 -2 м. неизолирани, на втората тръба обаче малко повече 3-4 м. От фирмата ми казаха, че това не е толкова фатално, още повече , че отдушника бил топъл, което е факт. Но мен нещо ме терзае, че остана толкова много тръба без изолация. Според вас фатално ли ще е за системата и ще бъдат ли големи топлинните загуби.
Предварително благодаря.
saraneron - специалист
Мисля ,че е проблем, ще започне топлообмен и в одушника, ще започне нежелана ускорена конвекция ,колко ще са загубите само може да се гадае, но 10%-25% вероятно в зависимост от много допълнителни фактори.
LazarGanev - "Велик майстор"
При толкова дълго трасе се изисква много добра изолация. Иначе адмирации за добрия избор
filmatoplo - майстор
Много загуби ще имаш , дори с изолация тръбите пак отдават през нея камоли голи , ако през този отдушник има влажен въздух -тръбите ще позеленеят ако са медни.
trace74 - специалист
Благодаря ви за отговорите,
10-25 % не е никак малко, заради една изолация. Това още повече ми разваля настроението :sad:
LazarGanev, това беше идеята, да се прави качествена система, без компромис, дори управлението е на Бош, въпреки че имаше по-ефтини и с повече функции. Точно зарази това,че съм перфекционист, това с изолацията не ми дава грам спокойствие.
filmatoplo, тръбите са нераждъвейка, надявам се да няма проблем с окисляване. Но това, че ще има загуби ме тормози.

По принцип изолацията е Aeroflex 13x22, доста дебела. В отдушника има още въже, според вас добра идея ли е да се изтегли тръбният път на покрива, да се сложи изолация и след това за да се намали диаметъра да се увие стегнато с лепенка. Притеснението ми е дали после ще могат да се издърпат тръбите с изолацията надолу.
zimel - специалист
Тръбите няма да може да се извадят цели, ще се пречупят. Трябва да се демонтират и монтират на ново.

За слънчев колектор не се монтира изолация от микропореста гума а тръбна изолация от вата.
trace74 - специалист
zimel написа:
Тръбите няма да може да се извадят цели, ще се пречупят. Трябва да се демонтират и монтират на ново.

За слънчев колектор не се монтира изолация от микропореста гума а тръбна изолация от вата.

Тръбите още не са монтирани към бойлера, по принцип тръбата ми се видя доста издръжлива. Това за изолацията от вата е ново 20 :? Нали затова са фирмите, като им кажеш,че искаш най-доброто, просто да ти го препоръчат.
LazarGanev - "Велик майстор"
А защо са ти сложили толкова дебели тръби могат ли да обяснят? Неръждавейка ф16 с изолация 13х18 или 9х18 няма да създадат никакъв проблем при напъхването във въздуховода, освен това с тая широка тръба загубите ти ще са още по-големи. Направо им казвай да сменят тръбата с изолацията - за един панел просто е противопоказна.
trace74 - специалист
LazarGanev написа:
А защо са ти сложили толкова дебели тръби могат ли да обяснят? Неръждавейка ф16 с изолация 13х18 или 9х18 няма да създадат никакъв проблем при напъхването във въздуховода, освен това с тая широка тръба загубите ти ще са още по-големи. Направо им казвай да сменят тръбата с изолацията - за един панел просто е противопоказна.
Тръбата е Ф16, не знам защо слагат изолация 13х22, сигурно такава имат и такава слагат, а основният проблем е в кривката на етажа над мен. Те нанизваха изолацията както от горе на долу, така и от долу на горе с надеждата,че ще се срещнат на кривката. Но не се получи. Твърдят,че поне изхода от колектора е почти целият с изолация. Бях преди малко на покрива и се опитах да дръпна тръбите нагоре, не помръдват :shock:
filmatoplo - майстор
Неръждавейката -гофрирана ли е :? :) .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Въпрос относто изолацията на тръбният път при сл. колектор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: