• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fox_vt - майстор
Така си мислиш щото си само ползвател на пелети. 100 лв печалба на примерно при инсталация три тона на ден да речем. 22 работни дена 100*3=300*22=6600лв за година 78к лв. И това ако е чиста печалба което е много съмнително при 300 лв тон. Инсталациите от до започват от 200 к нагоре. Като сложиш че цената варира според сезона и хич не е лесна работа да се поддържа качество обяснява многото продаващи се инсталации във продавалниците.
andy_forresite - майстор
500 кг на час х 8 часа смяна = 4 тона на ден. По 22 дни са 88 тона х 100 лева са 8800 лева на месец. За година ще изкара 105 600 лева.
Нали казвате печалба. Печалбата не е разликата между цената на суровината и продажната цена. Има разход на ток, заплата на работника (освен ако предприемача сам не работи на нея), осигуровки, резервни части, амортизация, данък. Аз под 100 лева печалба разбирам буквално 100 лева печалба, а не вкарана суровина за 100 лева, ток 100 лева, пелетите 300 лева и хоп 300-200=100 лева печалба. Казвам че 100 лева ПЕЧАЛБА са много от един тон пелети.
Има промишлени инсталации с капацитет 3000 тона годишно при работа на 2 смени, само суровина да има --> 3000 х 100 = 300 000 лева.
В крайна сметка не знаем нито цената на суровината, нито колко електрическа енергия се влага ... нито нищо. Да не говорим че аз за 300 лева пелети от дърво, които като стока отговарят на стандартите, не съм видял тази година. Само чакаха да вдигнат тока с 3% и върнаха цената от посред зима :^o Това са инсталации с дълъг експлоатационен живот и не може да искаш да си върнеш над 200-те хиляди лева след 18-20 месеца работа. Значи след още 20 месеца ще си на печалба 230-250 хиляди. Че дай да правим пелети тогава. Ние не сме лакоми, ще ги караме през 50 лева и не след 1-2, а след 3-4 години ще припкаме до карибите през зимата. По 50-60 бондака на калпак всяка година, а, малко ли е :yawinkle:
fox_vt - майстор
Само че инсталации с капацитет 3000 тона годишно са милиони и то много милиони. Мисълта ми беше че пелети се правят трудно защото се иска прецизност и голям начален капитал. Като изключим големите заводи кой от малките или средните може да се похвали със стабилнист. И на последно но не и по значение,цената се определя от търсене и предлагане. Както казах пелети се правят трудно и машините лесно минават в графа олх. В същото време прелетните котли бележат бум и също както не можеш да се откажеш от колата си като вдигнат горивото така и от котела си.
kalin72 - майстор
Тъй като никой не отговори на конкретния въпрос за разликата 6 срещу 8 мм слънчогледови пелети, да повдигна темата :)
Взех 8 мм на Рапал, някъде от Великотърновско били, 300 лева тон, 15 кг чували, почти нямат прах. Освен да наглася първоначалното зареждане, и ще гледам в акция как горят и ще настройвам :)
Жако - специалист
съб авг 12, 2023 5:08 pmkalin72 написа:
Тъй като никой не отговори на конкретния въпрос за разликата 6 срещу 8 мм слънчогледови пелети, да повдигна темата :)
Взех 8 мм на Рапал, някъде от Великотърновско били, 300 лева тон, 15 кг чували, почти нямат прах. Освен да наглася първоначалното зареждане, и ще гледам в акция как горят и ще настройвам :)
Здравей колега всичко зависи от качеството на производителя.
Какво е сложи в пелетите дали са много дълги или нормално къси са гладка лъскава повърхност което предполага да са и по плътни.
Кето на нас това ни трябва.
Без много пепел. Поне минимално до 2%
Или по селектирано казано.
-По късо одрязани
-По плътно пресовани
-по малко пепел
-Ида видим внимателно дали само с люспа са правени.
Защото има слънчогледови правени със стъбла и люспи което влошава КПД-то.
Жако - специалист
съб юли 21, 2018 7:53 amfox_vt написа:
Само че инсталации с капацитет 3000 тона годишно са милиони и то много милиони. Мисълта ми беше че пелети се правят трудно защото се иска прецизност и голям начален капитал. Като изключим големите заводи кой от малките или средните може да се похвали със стабилнист. И на последно но не и по значение,цената се определя от търсене и предлагане. Както казах пелети се правят трудно и машините лесно минават в графа олх. В същото време прелетните котли бележат бум и също както не можеш да се откажеш от колата си като вдигнат горивото така и от котела си.
Амии заблуждаваш се.
Аз минах веднага на климатик, за миналата зима, тя не беше студена но съм дал 310лв.за шест месеца.
Хипер инверторен климатик
Мицибуши топли ми 50 квадрата долен етаж.
Еее по голем е и по скъп но инак
Трябваше тези пари за климатика да ги дам за дървесни пелети за тази зима, и щяха да минат през комина.
И да ги няма.
Инак системата си стои за втория етаж който е още 70кв.
Като си дойдат децата паля с пелетите и утолявам с тях.
Инак трябваше да дам минимум
с транспорта за 4т. Дървесни
2700лв. Това са по евтини които намирам.
  • 1
  • 2

Тема "Слънчогледови пелети - 8 или 6 мм ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: