Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sian - специалист
Колега защо не помислиш за котел и горелка универсални.
Аз съм с такъв. Горелката може да гори пелети и ситни въглища а също така може да работи на дърва и въглища ръчно подаване(като обикновен котел).
Вичи - специалист
За съжаление с повечето препоръки не съм съгласен:

- относно котела - четвърта година съм с Пелетерм и мога смело да го препоръчам. Просто е друго ниво. Лесно обслужване, безотказна работа, добро КПД. Не случайно е два пъти по-тежък и 1,5 пъти по-скъп. Може и да не е гъвкав, но ти ще го ползваш за отопление, а не за състезания по йога. Това, че няма много писано във форума (всъщност има - аз от съвети тук го избрах, като един от възможните), по скоро е предимство, то и за Херц няма. Както попитал голфаджията, а бе тия бентлита не ги карат много, какви проблеми създават :? Шведското управление е с 5 степени, явно хората са ги преценили като достатъчни...

- да захраниш самостоятелно колекторите е "на здрава глава болест"- добре са свързани, медта е вечна, а диаметрите са достатъчни. Хората захранват по десет етажа с един щранг. Другото е все едно да пуснеш отделни тръби от водомера до всяка мивка, душ и тоалетна.

- не ти трябват стайни термостати - термо главите по същество са точно това. Не само няма да помогнат с нищо, ами взаимно ще си пречат.

- буфера е екстра, която води до комфорт, икономии и удължава живота на котела, ако можеш да си го позволиш добре, но и без него не е фатално. Каквото и да кичиш по инсталацията( бойлер, панели) не ти трябва буфер със серпентини - те се ползват, за да разделиш два флуида( напр. оборотна и чиста вода или пропилен гликол), на теб ще ти свърши работа обикновен еднообемен.

- ако помпата на големия кръг е една (за мен, ако няма буфер и една е много) една лира без термоглава е достатъчна, независимо на кой етаж. Като при колегата Трифон(с глави навсякъде) не фатално - нито ще спре циркулацията като се отвори някой радиатор, нито ще гръмне нещо. Просто помпата се товари, когато работи без циркулация и се износва по-бързо.

Най -важното: Тук ще прочетеш много правилни и неправилни съвети. Ако не се чувстваш уверен да ги различиш плати 200 лв. на някой правоспособен проектант да ти направи инсталацията. Не, че те са безгрешни, но на еднофамилна къща само с радиатори просто няма какво да се сбърка. "Направи си сам" не значи "измисли го сам" или "проектирай сам".

И прочети внимателно второто съобщение в началото на радела!

Успех!
bad_mad - помощник
съб юли 21, 2018 6:26 amsian написа:
Колега защо не помислиш за котел и горелка универсални.
Аз съм с такъв. Горелката може да гори пелети и ситни въглища а също така може да работи на дърва и въглища ръчно подаване(като обикновен котел).
Колега, заглеждах ги и тях, всичко звучи добре (имаш независимост при избора на гориво), но при условие, че предпочитам основното гориво да ми бъде пелети, по пътя на логиката би следвало с този тип горелка, разхода да бъде по-висок сравнено с чисто пелетна конфигурация. Също така, как е решен въпроса с почистването на самата горелка при този тип? Може и да бъркам, ще се радвам на мнения от ползвател на такава. :yawinkle:
bad_mad - помощник
пет юли 20, 2018 3:51 pmandy_forresite написа:
Пропусна да добавиш "30 киловата".

От студен старт 20 - 60° ще трябват 4 кг пелети. И нещо в бойлера та 6 кг. Казвам ти го за да имаш предвид като го палиш по два пъти на ден и изгори 7-9 кг само за темпериране на метала и водата, да не очакваш че с 1 торба бонбони от 15 кг ще се отопли кой знае колко.

Ако имаш по един колектор на етаж за мен оптимален вариант е два термостата с два командващи ел. задвижки предавателя + воден акумулатор поне 1000 литра. Когато двата стайни са затворили задвижките и "буферът" е "пълен", при последващ сигнал от един от двата термостата водата от буфера ще поеме отоплението много бързо, ще имаш много комфортна стайна t°C с малки колебания (съвсем близо до зададения хистерезис) и ще има време горелката да запали, да се разгори и да зареди буфера. Под 7000 лева няма да стане в този вариант. С термоглави без други "екстри" ще е най-евтино да се направи. Не знам актуалните цени, но предполагам ще се вместиш в 5000, може би малко повече, вкл. трипътен, още една помпа, малко тръби и някой и друг фитинг.
Колега, работя по схемичка(само да остане повечко време) и ще я пусна да я обсъдим. Имам въпросчета :idea: термостати със задвижките, би следвало да са след помпата на щранга за въпросният етаж, какво се случва с помпата, когато затвори термостата? По дефолт я управлява котела или бъркам?
Ако ползвам двупътни термостати със задвижки май няма да стане, ще трябват трипътни и третият изход да го вържа на връщащата линия за да осигуря циркулация на помпата...? :idea:
Не знам дали го обясних ясно...
шоп - майстор
пон юли 23, 2018 12:59 pmbad_mad написа:
Също така, как е решен въпроса с почистването на самата горелка при този тип? Може и да бъркам, ще се радвам на мнения от ползвател на такава. :yawinkle:
Универсалните горелки нямат нужда от почистване. Имам такава. И в момента е пълна със сгурия и пепел от отоплителен сезон 2017-18.

Ако реша да я запаля есентта само ще я включа в контакта, ще сипя въглища в бункера и ще и доближа пропан бутановата горелка към главата за 2-3 мин.
bad_mad - помощник
пон юли 23, 2018 12:52 pmВичи написа:
За съжаление с повечето препоръки не съм съгласен:

- относно котела - четвърта година съм с Пелетерм и мога смело да го препоръчам. Просто е друго ниво. Лесно обслужване, безотказна работа, добро КПД. Не случайно е два пъти по-тежък и 1,5 пъти по-скъп. Може и да не е гъвкав, но ти ще го ползваш за отопление, а не за състезания по йога. Това, че няма много писано във форума (всъщност има - аз от съвети тук го избрах, като един от възможните), по скоро е предимство, то и за Херц няма. Както попитал голфаджията, а бе тия бентлита не ги карат много, какви проблеми създават :? Шведското управление е с 5 степени, явно хората са ги преценили като достатъчни...

- да захраниш самостоятелно колекторите е "на здрава глава болест"- добре са свързани, медта е вечна, а диаметрите са достатъчни. Хората захранват по десет етажа с един щранг. Другото е все едно да пуснеш отделни тръби от водомера до всяка мивка, душ и тоалетна.

- не ти трябват стайни термостати - термо главите по същество са точно това. Не само няма да помогнат с нищо, ами взаимно ще си пречат.

- буфера е екстра, която води до комфорт, икономии и удължава живота на котела, ако можеш да си го позволиш добре, но и без него не е фатално. Каквото и да кичиш по инсталацията( бойлер, панели) не ти трябва буфер със серпентини - те се ползват, за да разделиш два флуида( напр. оборотна и чиста вода или пропилен гликол), на теб ще ти свърши работа обикновен еднообемен.

- ако помпата на големия кръг е една (за мен, ако няма буфер и една е много) една лира без термоглава е достатъчна, независимо на кой етаж. Като при колегата Трифон(с глави навсякъде) не фатално - нито ще спре циркулацията като се отвори някой радиатор, нито ще гръмне нещо. Просто помпата се товари, когато работи без циркулация и се износва по-бързо.

Най -важното: Тук ще прочетеш много правилни и неправилни съвети. Ако не се чувстваш уверен да ги различиш плати 200 лв. на някой правоспособен проектант да ти направи инсталацията. Не, че те са безгрешни, но на еднофамилна къща само с радиатори просто няма какво да се сбърка. "Направи си сам" не значи "измисли го сам" или "проектирай сам".

И прочети внимателно второто съобщение в началото на радела!

Успех!
Привет :)
Говорих и с Ерато, цената с монтажа доближава 8-9000лв...Сигурен съм, че е хубав, въпроса, който стои пред мен е да си изясня дали си струва повечкото пари...трябва да довърша къщата с определен бюджет(заем, който прогресивно намалява...)Тъсря максимален комфорт на разумна цена.
И Шкодата и Бентлито те возят от т.А до т.Б, но съм сигурен,че комфорта е различен :-D

Не е въпроса в тези 200лв за проект...вече ги дадох веднъж и нито проекта, нито сметките за мен са ОК. Исках да си използвам времето за изкарване на пари, да си платя на някой и всички да са доволни, но истината се оказа друга...От половин година се занимавам с доста разнородни майстори и в крайна сметка, повечето неща започнах да си ги правя сам.

По проект имам нужда от 48kw (38kw реално нужни и останалото е сложено за запас???) котел при -16 градуса външна температура...напълно реална мощност, ако ползвам дърва и въглища, но не и за пелети, изолирана къща изцяло, изолация на таваните и изолация на под с фибран, 5-камерен стъкло-пакет и тн...По мои сметки (ползвах инфото за начин на пресмятане от сайта на "термосиликат") излиза нужна мощност 30kw...
Не твърдя да съм прав, все пак моите основни познания са другаде и за това се допитвам до знаещите хората тук =D>
bad_mad - помощник
До колегата "шоп" :-D , че нещо много ми станаха цитатите...
Имаш ли идея колко ще бъде разхода на пелети на една 30kw-та ретортна горелка, че до сега рових за въглища фракция 5-25мм в София и на първо четене не намирам нещо конкретно #-o
При една и съща мощност на инсталацията съпоставим ли ще бъде с разхода на Greyko например?
Предварително благодаря.
шоп - майстор
пон юли 23, 2018 1:39 pmbad_mad написа:
До колегата "шоп" :-D , че нещо много ми станаха цитатите...
Имаш ли идея колко ще бъде разхода на пелети на една 30kw-та ретортна горелка, че до сега рових за въглища фракция 5-25мм в София и на първо четене не намирам нещо конкретно #-o
При една и съща мощност на инсталацията съпоставим ли ще бъде с разхода на Greyko например?
Ми за твоите 300м2, София област и с твойта изолация 5 тона донбаски въглища х300лв/тон=1500лв
с пелети 6тона х 350лв = 2100лв

цените на въглищата и пелетите са примерни и според доставчика. Могат и да бъдат + 30-50 и дори повече за пелетите лв нагоре към този момент

Не сте писали или аз не съм чел точно, но ще греете ли БГВ и колко градуса ще подърате в помещенията.
Разходите могат да скочата с 1-2 тона на сезон.

Въглища в София да искаш. Перник, Бобовдол, руски от пристанище Лом...
bad_mad - помощник
Благодаря за мнението колега.
Ще подгрявам и топла вода, да - 300л бойлер и солар.
Значи все още на въглища излиза най-евтино #-o
Ще ви държа в течение за развитието на проекта и се надявам скоро да започна работа по инсталацията, за да мога да метна и някоя и друга снимка.
Вичи - специалист
Наличния бюджет е, разбира се, основателен аргумент. Позволих си да пиша за този котел, понеже каза, че се колебаеш, а няма мнения, а аз съм с такъв.
Освен това, чувствам ентусиазъм да се набутваш с излишни помпи, задвижки, термостати, цветни дисплеи, удвоено тръбно трасе и прочие дивотии и помислих, че парите не са ти проблем.

Грейко, пишат че е идеален за цената си, по-евтината горелка и евентуално един буфер, ако имаш възможност самоделка ( моя излезе 200-300 лв) и си готов. В XXI век въглища само ако ги копаеш в двора. Тука маса народ пише, че минава от въглища на пелети, ама нито един не прави обратното. Комбинираните уреди, като цяло са ни рак ни риба, в т.ч. и котлите.

Този дето ти е сметнал тия загуби, сложил 25% запас и приел за Софийско ( ако не си на Мусала) външна изчислителна температура -16, да си яде ушите. Любопитен съм да видя този проект, ама с втора страница, на която седи удостоверение за проектанска правоспособност. Особено при тези дограми и изолация. Все пак предполагам, че рамките и крилата са петкамерни, а не стъклопакета (6 стъкла и 5 камери :shock: ), такива няма и на орбиталната станция при минус 270. И не мисли, че необходимата мощност зависи от вида на горивото.

Тема "Избор на котел на пелети за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: