Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bad_mad - помощник
Здравейте колеги,
четох, четох и освен,че възникнаха още толкова въпроси, не можах да си отговоря еднозначно. :?:
Става въпрос за къща, София област, приземен етаж и два жилищни. Приземният се състои от гараж, котелно и лятна кухня(около 40кв.м). Двата етажа са по 120кв.м. жилищна площ и стълбищна клетка. Къщата има външна изолация 10см, многокамерна дограма и изолация 10см от стъклена вата на таваните/плочите. На двата етажа има монтирани по 130глидера H500 (общо 260бр.) и на приземният етаж и стълбището още около 60бр. Някой предполагам ги е смятал, но не съм аз, както се казва-заварено положение.Попринцип на всеки етаж една от стаите няма да се ползва...(най-малката-около 20кв.м) и предвиждам бойлер 300л.
Според мен котел на пелети 30kw ще ми свърши чудесна работа, но дали е така? За производител се колебая между Greyko Expert(много има изписано за този) и Erato Pelletherm V.2(почти нищо не намерих)? Бих бил благодарен за насоки и мнения.
filmatoplo - майстор
Има ли кранове с термоглави по радиаторите ,ако няма трябва да се сложат .За котлите -по гъвкав и универсален е Грейко Експерт с горелка Грейко Стар с вай-фай .
andy_forresite - майстор
Пропусна да добавиш "30 киловата".

От студен старт 20 - 60° ще трябват 4 кг пелети. И нещо в бойлера та 6 кг. Казвам ти го за да имаш предвид като го палиш по два пъти на ден и изгори 7-9 кг само за темпериране на метала и водата, да не очакваш че с 1 торба бонбони от 15 кг ще се отопли кой знае колко.

Ако имаш по един колектор на етаж за мен оптимален вариант е два термостата с два командващи ел. задвижки предавателя + воден акумулатор поне 1000 литра. Когато двата стайни са затворили задвижките и "буферът" е "пълен", при последващ сигнал от един от двата термостата водата от буфера ще поеме отоплението много бързо, ще имаш много комфортна стайна t°C с малки колебания (съвсем близо до зададения хистерезис) и ще има време горелката да запали, да се разгори и да зареди буфера. Под 7000 лева няма да стане в този вариант. С термоглави без други "екстри" ще е най-евтино да се направи. Не знам актуалните цени, но предполагам ще се вместиш в 5000, може би малко повече, вкл. трипътен, още една помпа, малко тръби и някой и друг фитинг.
bad_mad - помощник
Привет отново, много благодаря за точните и бързи отговори! :-D :idea:
Това Greyko Star явно е нов модел, не му бях обърнал внимание, изглежда доста напудрено с цветният контролер, особенно за над 2300лв, ако е безпроблемно като предишното поколение...явно ще е Грейко.

Сега по същество, имам термоглави монтирани на всякъде...по спомен от форума трябва да има поне по един радиатор без термо глава на етаж/кръг, за да може да циркулира системата. На всеки етаж има разпр.колектор в кутия, но за сега са вързани на един щранг.
Имах идея в зародиш за същата конфигурация, която предложи колегата - сега ми се изясни :roll: , но явно ще трябва да преправя щранга от котелното, две ел.задвижки, две помпи и два термостата(може би едни 1200лв?). Мислех да се размина без буфер, но така обяснено от колегата...май ще трябва да събирам още пари. Хубавото е,че още съм на мазилки и замазки и ще мога да направя промени докато е време.
Значи едно Greyko 30kw, термостати и тн.,малко повечко арматура и буфер :evil: и решавам казуса.
За двата щранга достатъчно ли ще бъде да използвам тръби Фи-28? Сега щранга е меден, тръгва от котелното до първият етаж на Фи-32 и след него е Фи-28 до ворият. Гледам и в нета колектори "тръба в тръба" за да разделя от котелното щранга, но многоооо скъпи...идеи за изпълнение?
А случайно да имате наблюдения за предпочитани марки буфери и задвижки?
Още веднъж благодаря за помощта! :prayer:
filmatoplo - майстор
:) Има 2 варианта или 10 000 на куп или 10 години по 1000 :) .
bad_mad - помощник
пет юли 20, 2018 5:36 pmfilmatoplo написа:
:) Има 2 варианта или 10 000 на куп или 10 години по 1000 :) .
Хахах, разбрах! :partyman: Благодаря.
Понеже вече имам бойлера, с две серпентини(евентуално за в бъдеще да му добавя соларни колектори), как ще бъде по-лесно? Да го захраня от буфера (т.е. буфера да го избера с 2бр.серпентини) или да си го захраня от котела директно както ми беше първоначалната идея...

Поздрави.
andy_forresite - майстор
Диаметър 32 и 28 мед е добре.
Водата трябва да може да минава и към двата колектора, без значение кой ще се затвори. От главния щранг от котела едно отклонение за колектор 1 и нагоре продължава към колектор 2.
Едната помпа ще ти е на малкия кръг с антикондензен вентил. Втората за радиаторите. Втората е добре да е по-мощна.
Една лира стига за циркулацията.
Може да си караш с термоглави. Иначе с водния акумулатор идеята ми е първо да се стопли на двата етажа, да се загрее бойлера, да се премине към буфера и ако нищо не е поискало топлина горелката да се гаси. При избрана температура в долната част на буфера задаваш кога да започне да пали за да го подгрява. По-чести запалвания с по-постоянна стайна температура. За по-малко запалвания източваш буфера до под 40 гр отгоре. За същинския студ термоглавите и никакво гасене по температури. За марки и цени филматори и доста други съфорумци може да ти кажат с какви са. Предимството на буферите с 2 серпентини е добавяне на сл колектор на долната сррпентина. Като бойлера ти. На отделен кръг е добре. Управлението на горелката го има като възможност. Трябва датчик за градусите в бойлера и кабелче до горелката.
bad_mad - помощник
Изясних доста неща благодарение на Вас колеги! Благодаря отново :-D
Започвам малко по малко да събирам нещата и да монтирам...със сигурност ще изникнат въпроси по време на монтажа, но ще Ви държа в течение, както със снимки, така и с въпроси :)
Да препоръчате добър дилър на Greyko в София? Или ако някой от вас се занимава в София? :)

Поздрави и приятен уикенд!
filmatoplo - майстор
Много е важно цялата схема да се изпълни правилно ,особено -монтаж на смесителен вентил преди зонална помпа за радиатори .
пет юли 20, 2018 6:07 pmandy_forresite написа:

Едната помпа ще ти е на малкия кръг с антикондензен вентил. Втората за радиаторите. Втората е добре да е по-мощна.
Една лира стига за циркулацията.
Анди, това с помпите, грешка. Голяма. Писано е, само трябва да се замислиш.
Втората е, че трябва да остави нещо без термоглава, ма тя не е фатална. Имам системка с четри радиатора, сите с термоглави. Бичи си вече няколко година, а човеко айляк.
Инак, добре го ориентираш, но му давай време да смила!

Тема "Избор на котел на пелети за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: