Най - вълнуващия въпрос зимно време.
calcaneus86 - напреднал
Това е камината: http://artel-kamini.com/project/class-idro-xxl32/
Чудя се дали този инвертор би свършил работа, имайки предвид, че е по-достъпен като цена от българския вариант:
https://vikiwat.com/invertor-1500w-sinu ... 00-12.html
Това е българският вариант:
http://www.unicad.bg/pv_inv_t_s400.htm

Притеснява ме следното, което е написано по отношение на първия вариант: ...посочените мощности са при активен товар, електрически мотори и двигатели (помпи), стартиращи устройства и други подобни са индуктивен или капацитивен товар. Когато консуматорите са от такъв тип, номиналната мощност на инвертора трябва да е с от 3 до 5 пъти по-голяма от тази на включените консуматори;

Това означава ли, че като макс. мощност на моята камина е 350 вата, трябва да търся инвертор с 1000 вата изходна мощност?
Благодаря предварително за помощта ви!
LazarGanev - "Велик майстор"
За втория съм сигурен, че ще свърши работа, за първия не мога да гарантирам. Просто стилът им на изразяване и ниското ниво на владеене на български език не ми вдъхва доверие, колкото и някой да ме убеждава, че това няма значение в техниката. Мисля, че автора на темата е на същото мнение, щом отваря цяла тема за това :cool:
calcaneus86 - напреднал
Така е. Досега съществуваше само вторият вариант за мен. Просто ми попадна този и реших да попитам. Дилемата с акумулатора обаче си остава. При положение, че ще го използвам само и единствено при спиране на тока (случва се неповече от 10 пъти на сезон), трябва ли да си купувам тягов гелов акумулатор. Има едни на Банер, модел Енерджи бул (не са гел), които са на добра цена, но отзивите не са добри от ползвателите на каравани и т.н. (май са и полутягови). От друга страна на Ексид аналогът по параметри (гел) е с двойна цена (400 лв.). Та дилемата е голяма.
LazarGanev - "Велик майстор"
За колко време спира този ток? Ако е за поло-вин-един час изобщо няма нужда от ЮПС, къщата няма да изстине.
calcaneus86 - напреднал
В повечето случаи е за толкова - до 2-3 часа. Понякога след бури, може и 24 часа да няма. Камината е мощна и си представям, ако работи на висока мощност и е вдигнала 65-70 градуса на водата, едно спиране на тока как би й се отрзаило. Най-малкото, няма да може да се охлади чрез вентилаторите си. Затова искам UPS, но съзнавам, че не е абсолютно задължителен, а желателен.
LazarGanev - "Велик майстор"
Абсолютно нищо не може да и стане на камината, процесът на горене спира веднага и тя няма как да прегрее. ЮПС е хубаво нещо, но повече за превенция от токови удари, не толкова да разчиташ за продължителна работа. В този смисъл 400лв за акумулатор ми се струва безумно, като се има предвид, че след 2-3 сезона ще е аут.
gnt69 - майстор
ср авг 01, 2018 12:26 amcalcaneus86 написа:
Това е камината:
Аз ползвам първия вече втора година. За камината не знам колко ти е запалката и с какво мощност са вентилаторите но при мен си пали спокойно горелка Грейко и си работи перфектно. Всичко по отоплителната инсталация минава през него а то не е малко четири помпи 3 за парното и една за слънчевите панели, горелката която е с два шнека, контролери, задвижки, абе всичко. Най хубавото е че и коригира напрежението при спад с повече от 20в. Сложил съм и един акумулатор прост от 60 лева 50 ампера хартисал ми от една кола.
calcaneus86 - напреднал
Дават й консумация от 140 до 350 вата. Всичко й е вградено - помпа, вентилатори и не е уточнено по колко консумират. Значи да не се изхвърлям със скъп акумулатор. Понеже моето е камина и се намира в дневната (тази зима ще му е първи сезон), не знам до колко е безопасно да има обикновен акумуалтор в стаята, а не гелов. Единствено това ме притеснява. А тяговите наистина са си скъпи и не знам дали има смисъл, на фона че ще се използва рядко в авариен режим камината.
Да те попитам за първия, да разбирам китайския. С каква мощност е твоя и ползвал ли си го в авариен режим. Колко изкарва с този акумулатор и на фона на каква консумация ориентировъчно?
gnt69 - майстор
ср авг 01, 2018 10:22 amcalcaneus86 написа:
Дават й консумация от 140 до 350 вата. Всичко й е вградено - помпа, вентилатори и не е уточнено по колко консумират. Значи да не се изхвърлям със скъп акумулатор. Понеже моето е камина и се намира в дневната (тази зима ще му е първи сезон), не знам до колко е безопасно да има обикновен акумуалтор в стаята, а не гелов. Единствено това ме притеснява. А тяговите наистина са си скъпи и не знам дали има смисъл, на фона че ще се използва рядко в авариен режим камината.
Да те попитам за първия, да разбирам китайския. С каква мощност е твоя и ползвал ли си го в авариен режим. Колко изкарва с този акумулатор и на фона на каква консумация ориентировъчно?
Няколко часа 3-4 издържа само на акумулатор. Зависи от консумацията на ток. При мене е горелка 20 киловатова с два шнека и вентилатор+ 3 помпи. Преди няколко дни цял ден бях оставил на УПС системата за топла вода пък и всичко което е за отопление е включено през него, че имаше едни заварки в къщи и тока пада напрежението пък УПС се мъчи да го коригира и като дискотека чаткаха релетата. Бях го забравил чак след 24 часа се обади почна да писка че му свършва акумулатора.
Така че акумулатора ако може да е нов е най добре. Въобще не се занимавай с тоя е здрав ама вече трудно пали и ще го сложа на УПС. По хубаво от новото и само чуждото. А и накрая да УПС е първия 500 вата купен миналата година април.
calcaneus86 - напреднал
Колко е безопасно в дневната да имаш обикновен стартов акумулатор за автомобил? Няма ли някакви изпарения? При геловите акумулатори май го няма този момент? Единствено от гледна точка на безопасността питам дали има смисъл.

Тема "Подходящ ли е този UPS за пелетна камина с макс. мощност 350 W?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: