Най - вълнуващия въпрос зимно време.
roland - специалист
Благодаря за мнението, Лазаре.
Нещо не разбирам, въпреки че имам късо разстояние към консуматорите, пак ще има голяю разход на вода, така ли?
До колкото съм информиран, този сравнително нов модел на Бош е дамо в двуконтурен вариант, няма го едноконтурен. Имам и друг въпрос, ори положение, че водата в системата е 40-50 градуса, как ще загрявам бойлер със серпентина до 65 градуса да речем? Как ще се случи с втори кръг и втора помпа ли?
Двуконтурен котрл може ли да се използва като едноконтурен?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед авг 12, 2018 12:38 pmroland написа:
Нещо не разбирам, въпреки че имам късо разстояние към консуматорите, пак ще има голяю разход на вода, така ли?
Това къде съм го твърдял?
Да, моделът е нов, но си го има и едноконтурен, дори аз вече съм монтирал 2бр. едноконтурни. Водата за отопление може да си е 40*С, а в серпентината на бойлера да се подава 80*С. Това го може само едноконтурния (той пак си е външно двуконтурен), с двуконтурен не става. Втора помпа не е нужна, само подходящ бойлер. Започват от 100, 120, 150 стенни, 120, 160, 200 и т.н. за подов монтаж.
roland - специалист
Не намирам в сайтовете инфо и цени за едноконтурен вариант на този модел, но ако има би било добре. Аз в момента ползвам бойлерТеси на ток, 100 литра е, но серпентината му не съм я захранил към парното именно по тази причина, че водата в системата е към 50 градуса и на практика няма затопляне водата в бойлера освен на ток. Проблемът е, че или първият етаж ще си остане на ток за бгв, или ако му пусна вода от моя е възможно често да оставаме без вода, защото 100 литра свършва за нула време само за нашите нужди, камо ли да добавя и баба ми в тая система. А да слагам 200 литра бойлер и да го монтирам в коридора, малко ми се струва, че ще го отделя на бая разстояние от консуматорите и ще разходва вода, докато дойде топлата. Мислех си, че с двуконтурен пак ще губя същото количество вода, но пък няма да поддържам топла огромно количество вода. И в крайна сметка, все още не съм направил избор и още се чудя, но определено ще избера най - балансирания вариант от към икономия, надеждност, качество и т.н, като цената ще се гледа като второстепенен критерий.
Последна промяна от roland на нед авг 12, 2018 2:13 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Виж сега, забрави за камината, с газови котел затоплянето на бойлера става за минути с 5 пъти повече мощност, отколкото на ток. Ако нямаш място за 200л бойлер (не мога да си го представя за триетажна къща, ама както и да е), то този 100л ще свърши добра работа. Не разбирам за какво огромно количество поддържана топла вода говориш, след като казваш, че 100л свършва по няколко пъти на ден. Значи той просто няма време да изстине. Ако този бойлер го загрееш на газ до 50*С и го оставиш 24 часа без да го ползваш, той ще изстине толкова малко, че топлозагубите ще са под 10 стотинки за денонощие. Това е по каталожни данни. За сравнение един двуконтурен котел ще пали и гасне многократно и ще издуха газ за много повече пари.
Последна промяна от LazarGanev на нед авг 12, 2018 1:48 pm, променено общо 1 път.
Че кой издържа да се къпе с по топла от 50?
Не прави грешка да взимаш решения на база предположения!
Тука са няколко истинските майстори и каквото са написали се е тъй.
Някога работих барман. Кухня и бар бяхме на 10 киловата проточен ел. бойлер.
Мииии нито дебит, нито температура, сал едното чакане бол.
След седмица, собственика го смени с 3 киловатов обемен. Слабичък бил...!!!
roland - специалист
нед авг 12, 2018 1:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
Че кой издържа да се къпе с по топла от 50?
Никой. Но едно е да смесваш 100 литра вода загрята на 70°, едно е да ползваш 100 литра вода загрята на 45°, реално почти няма да я смесваш със студена и ще празниш бойлера за минути.

Не е, че нямам място за 150 литра бойлер, но не знаех, че котелът ще топли два кръга с различна температура, един за радиаторите на 40-50° и един за бойлера на 70° да речем. В такъв случай не е проблем да добавя нов бойлер в помещението, където ще е котела и да поддържам топла вода.
Има един проблем, никъде не намирам моделът, който съм харесал в едноконтурен вариант, поне в онлайн сайтовете и в гугъл, където търсих. Някой да има идея защо така?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ама ти смяташ да купуваш котела от онлайн магазин ли?
roland - специалист
Не, разбира се, но от сайтовете на фирмите си информирам какво се предлага на пазара.
LazarGanev - "Велик майстор"
Има си го в ценовата листа като котел, но го няма като пакет с комин и стаен термостат. Като има интерес ще се намери :wink:
шоп - майстор
пет авг 10, 2018 7:55 amТрифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=10&t=13408
Шопе, гледаш ли ко стаа? Кълве яко, а аз още нямам пръчка.
:)
гледам аз леко и тихо отстрани, както казват руснаците: "потихоньку"

Съгласен съм с топикстартера, че на пелети е скъпо, проблемно, хамалско и мръсно ( за камина в стая!!!!!!!)
Ако имах възможност аз лично бих си прокарал газ ( ей така да я има и когато и ако е изгодно да се топля с нея)

Замислих се, че имам познати в с.Лозен ( и долни и горни Лозен) които са с терпомпоми вода/вода и не си и помислят за газ. Просто мразят монопола ( не, че при ел. енергията няма такава)
Без да съм 100% сигурен подпочвената вода в Лозен е бол и с температура 12-13 дори 14 градуса. Една ТП ще пее като славейче при тази геотермална енергия...ако има и трифазен ток....
Успехи на топикстартера!

Тема "Избор на газов котел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: