Най - вълнуващия въпрос зимно време.
roland - специалист
Добре, общо взето нещата се избистрят и започват да де изясняват. Да приемем, че моделът, който съм харесал го има в едноконтурен вариант и цената не надвишава стойността на двуконттурния му брат, май ще си взема едноконтурен. После, ще търся някой бойлер 120 литров, с хубава серпентина за бързо затопляне. Някой да препоръча марка и модел?
Още веднъж да попитам, как става, че котелът ще върти в радиаторите 50 графуса вода, а в бойлера повече? С трипътник и ще смесва с връщащата ли? Ако е така, то как ще работи в кондензен режим? Само това ми се ще да изясня за себе си, както и да препоръчате бойлер. Естествено приемам препоръки за марка и модел котел, стайно управление, варианти за икономия и т.н.
Вече получих препоръки за една фирма в София, която утре мисля да чуя.
Вариантът с термопомпа отпада предимно заради високата инвестиция. Газта се е доказала в цял свят, може да се надгради, да се упгрейдва с малка инвестиция, докато при термо помпата не е така. Токът също е нещо нестабилно в Лозен, спира по 5 пъти на ден, а и рядко надвишава 180 волта.
Имам пак въпрос, газовият котел може ли да работи с юпс?
LazarGanev - "Велик майстор"
Номерът с различните температури става, като има вграден трипътен разпределителен вентил и бойлерът е с предимство. Ако датчикът в бойлера отчете, че бойлерът е изстинал, то трипътният вентил превключва потока към серпентината и котелът започва да работи по задание за температура в бойлера. След като го стопли, отново се превключва за отопление и котелът работи със съответното задание. По същия начин работи и двуконтурния, само че там потокът не се насочва към серпентината, а към вграден пластинчат топлообменник, който загрява битовата вода до зададените градуси на проточен принцип. Газовият котел може да работи с ЮПС с чиста синосуида, стига да има смисъл
"Варна е също центъра на просветата, във Варна са, братче, най-хараби момичетата. Варна е, братче, центъра на моретата, във Варна са, братче, най-хараби музикантчетата. О, Варна, Варна, пристанище на Шумен, о, Варна, Варна, ау обичам те. Варна, Варна, мой Сан Франциско, о, Варна, Варна, I love you."

Още на: https://textove.com/todor-kolev-pesen-z ... grad-tekst
Благодариние на textove.com

roland, липсва ти варненско жителство.
roland - специалист
Токът у нас спира по няколко пъти дневно, за кратко, понякога за секунди примигва, друг път го няма половин ден. Колко волтампера би харчил газов бойлер + помпата? Само котелът ли следва да бъде захранен с резервно електричество? Чудех се дали по газовата тръбопроводна мрежа няма някакви ел вентили, които да затварят при отсъствие на ток. Дали ще се наложи да захраня и тях?
Какво ще рече "стига да има смисъл"?
Здравейте,
Моля за съвет относно избора на газов котел.
Апартамент с реално отопляема площ от около 85 кв. - Хол с кухня и коридор - отворени пространства около 45-50кв, две спални по около 13 кв всяка и баня - около 8-9 кв.
Изображение
https://ibb.co/G0Jn6NN

Имам оферти за двъконтурни:
1.Bosch Condens 2300iW 24/30 C23 заедно с CT200 + RF Key
2. Viessmann Vitodens 100-W B1KF-M 25 kw + някакво управление към него
3. De Dietrich MPX 24/28 Mi Compact без включено управление

Чуденките ми се между Бош и ДеДитрих, но модулиращото управление на Бош ми допада много, но пък е с около 1000 лв по-скъпа офертата за Бош.
Не знам дали има такива модулиращи управления на ДеДитрих и дали изобщо е удачен вариант. Чух, че има оплаквания от сервиза им в БГ.
Финалното решение ще взема ако знам дали си струват тези 1000 лв горница за бош+Ct200

Благодаря за съветите !
Иван Комитов
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам какви са ти офертите за двата котела и какви са тези 1000лв разлика, но моята информация е, че Де Дитриха е с 300лв по-скъп от Боша и с 300лв по-евтин от пакета Бош+ СТ200+ RF Key
Офертите са ми както следва: (С ДДС)

1.
Bosch Condens 2300iW 24/30 C23 двукунтурен - 2630 лв
CT 200 + RF KEY + подвижна стойка - 825 лв
Бош концентрично коляно, Бош удължение, Бош адаптер - 201 лв
Монтажи, проба, настройки и пуск - 672 лв
Тотал = 4328 лв с ДДС

2. (в тази оферта ползвам отстъпки)

De Dietrich MPX 24/28 MI COMPACT - 2489 лв
Редукции, удължители, колена и тн. - 301 лв
Смарт теростат нямам в офертата на харесах: De Dietrich Smart TC° AD311 - 470 лв
Монтаж, пуск, проби и тн - 528 лв
Тотал = 3788 лв

Тук излиза разлика от 540 лв в ползва на Де Дитрих, но останалите 500 лв идват от различните цени на монтаж и вид на алуминиеви раздиатори на различните фирми, от които съм взимал оферта Този момент не ми е интересен.

Важно ми е, кое си заслужава повече като комбинация и марка на котел и управление - Бош 2300 + ЦТ200 или Де Дитрих 24/28 + управление Smart AD 311.
Четох доста във форума и останах с впечатлението, че повечето управления са на он/офф принцип, а тези които са модулиращи през open therm, реално не са както трябва. Затова повече клоня към Бош, но не срещнах много инфо за Ди Дитрих.
Аз лично съм малко резервиран към Френската мисъл на сътворяване, тъй като работя във Френска компания и виждам как се случват нещата и какви решения се взимат, но не е това важното.
Искам дългосрочно най-доброто решение от към функционалност и комфорт.

Благодаря !
Иван
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, то е ясно, че щом на едното място ползваш отстъпки, цената ще е по-ниска. Но има и друго - мисля че този смарт термостат на Де Дитрих не е модулиращ, защото имат друг, модулиращ термостат, който е с 200лв по-скъп, но пък не е смарт:
https://www.ruvex.bg/bg/produkti/otople ... ich-ad-303
Така че нямат аналог на СТ200 :cool: . Освен това към СТ200 винаги можеш да добавят смарт термоглави :wink:
Ясно ! Благодаря ти LazarGanev !
Ще се спра на Бош котела с управление CT200.
Само последен въпрос, момчето, което ще ми доставя и инсталира котела и тн ми каза, че е по-добре да имам CT200 с RF Key (който не разбрах за какво служи) и управлението да мери и модулира спрямо температурата на въздуха, отколкото CT200 и смарт термоглавите, защото те мерели температурата на водата в радиатора и не било толкова добре.
Сега ти ми казваш, че може и двете (или аз така съм разбрал). Примерно управлението е в хола и там мери по въздух, а в спалните имам термоглави и там мери по водата ,така ли ?

Благодаря предварително !
Иван
Deec - помощник
ср окт 13, 2021 12:41 pmikomitov написа:
Ясно ! Благодаря ти LazarGanev !
Ще се спра на Бош котела с управление CT200.
Само последен въпрос, момчето, което ще ми доставя и инсталира котела и тн ми каза, че е по-добре да имам CT200 с RF Key (който не разбрах за какво служи) и управлението да мери и модулира спрямо температурата на въздуха, отколкото CT200 и смарт термоглавите, защото те мерели температурата на водата в радиатора и не било толкова добре.
Сега ти ми казваш, че може и двете (или аз така съм разбрал). Примерно управлението е в хола и там мери по въздух, а в спалните имам термоглави и там мери по водата ,така ли ?

Благодаря предварително !
Иван
Кажи на момчето, че не е в час или нещо се е объркал. Мерят си точно температурата. Успех

Тема "Избор на газов котел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: