Най - вълнуващия въпрос зимно време.
roland - специалист
Здравейте,

И тази година купих пелети, но цената никак не ми хареса. По тази причина помолих Овъргаз и до дни ще имам газ пред къщата.
Домът ми се отоплява от пелетна камина Алба 18 с разход на пелети около 3,5 до 4 тона годишно, като гори денонощно и без прекъсване. Хубава изолация 10 см и пвц дограма навсякъде. Триетажна къща с по 3-4 помещения на етаж, общо около 180 квадрата, но до сега три стаи никога не съм ги топлил, реално с Албата греех около 130 квадрата. Имам изградена инсталация с вертикален щранг Ф32 и колектори с pex/al/pex на ф16 към всеки радиатор или подово. В баните и в коридори и кухни съм с pex/al/pex в замазката и е много добро. Радиаторите са с термоглави. Баните и кухните са на една вертикала и съм ги предвидил с обща тръба за топлата вода.
Та на въпроса, какъв котел, каква марка, кой производител, колко киловата? Кондензен, двуконтурен и т.н. ... Не съм се интересувал до сега. Търся икономия и същевременно надеждност на системата. Виждам, че навлиза и wifi технологията при котлите, бих се възползвал, въпреки, че ползите и възможностите все още не са ми ясни.
Имам въпрос и за вътрешната инсталация. Понеже имам лятна кухня, две тераси и две кухни, как да си направя разводки за уреди на газ? Например бих искал на двора да имам изход за уред, с който да си варя ракия, на терасите да ползвам газови печки и др. Трябва ли да използвам услугите на Овергаз или мога сам да си направя разводките? С каква тръба? Мислех за полиетилен в земята, а външно с медни тръби. Имам опит и мога да си ги правя сам, въпросът ми е ще ми ги признаят ли и ще ги захранят ли с газ?

Поздрави,
viewtopic.php?f=10&t=13408
Шопе, гледаш ли ко стаа? Кълве яко, а аз още нямам пръчка.
roland - специалист
пет авг 10, 2018 7:55 amТрифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=10&t=13408
Шопе, гледаш ли ко стаа? Кълве яко, а аз още нямам пръчка.
Колега, водях я тази тема. Само общи приказки и нищо конкретно от 2009 насам.
Имам актуални и съвременни въпроси, които съм поставил тук и се надявам да получа компетентни отговори на тези въпроси, а не препратки към сходни разговори от 2009 година.
Поздрави,
Чудна работа. На база общите приказки, направих избора си и благодарение на точно тая тема.
Явно ти трябват не само компетентни, а и конкретни.
За всеки обект- проект, ама за всеки обект- тема...
Дерзай!
roland - специалист
Колеги, очаквам вашите мнения и коментари, защото другата седмица трябва да взема решение. Моля за активност.
Поздрави,
Струваш ми се нагъл, ма много леко.
Ето и конкретно от какво имаш нужда, но и ще попрочетеш-няма как. Нищо наготово.
viewtopic.php?f=10&t=60104
Да видиш как са прай.
roland - специалист
Не знам какво да кажа, изчетох десетки страници с премеждия на хора, които са минали пътя на газифицирането. На нито едно място не намерих отговор на въпросите, които ме интересуват. Единствено започнах да се чудя дали котелът, който ме впечатлява, няма да се окаже някой боклук. Нищо не съм купил и още го мисля, и силно се надявам някой да не го тълкува като реклама, но ей този може и да кажете нещо за него. https://vimax.bg/index.php?route=produc ... t_id=67333
За себе си разбрах, че е по удачно да е едноконтурен. Пак от темата за отоплението с газ. Избрах най малкия Бош. Правилно си избрал киловатите.
Дано се включи тежката артилерия, та да ти обяснят конкретно.
Не мисля, че може да се окаже боклук. Важно е също сервиза да ти е близо и да не са сакати мързели. То винаги може да се случи нещо.
Успех!
roland - специалист
нед авг 12, 2018 7:46 amТрифон П.Трифонов написа:
За себе си разбрах, че е по удачно да е едноконтурен.
Мислих много за едноконтурен и двуконтурен. Къщата е на три етажа, като на първия има баня и кухня, на втория има тоалетна и кухня, на третия има баня. В момента за първия етаж има самостоятелен бойлер на ток, на третия етаж има бойлер на ток, който захранва банята и кухнята за втория етаж.
Та или да слагам два бойлера или да монтирам котела по средата на трасето - на втория етаж. Имам възможност да го сложа там, на по - малко от метър до щранга. В този случай от който и консуматор да се пуска топла вода, винаги трасето ще е късо и вода ще потича сравнително бързо - няколко секунди след активиране на струята.
Все още чета и се уча защо не е удачен двуконтурния вариант, дали че ще харчи много газ при пуск и стоп или пък дебитът няма да е достатъчен?? Ще се радвам някой да поясни. В краен случай вероятно ще имам вариант да добавя и бойлер със серпентина, но ще трябва да е голям литраж и да му се търси специално място за монтаж, съществува риск и от това да е по - далеч от щранга и на най - долния етаж водата да идва след минута да речем.
Иначе бих се радвал да чуя няколко думи за кондензния принцип на работа. В диапазон 40-50° ли работи винаги? Какво се случва ако е студено и трябва да вдигне 55°? Към момента се отоплявах на пелети и с температура на водата 50-55°, може би ще трябва да добавя още един радиатор, имайки предвид че махам и излъчването от самата камина, което е около 3-4 киловата.
Ще се радвам да чуя мнение от тежката артилерия във форума. Също не бих отказал и предложение от някого, ако се занимава с търговия, защото ми предстои закупуване, монтаж и пуск и др. Намирам е в с. Лозен, София.
Поздрави,
LazarGanev - "Велик майстор"
Здрасти! Първо да те поздравя за добрия избор на котел и управление! Моето мнение, изразявано много кратно също е за едноконтурен котел, защото не и прилича на триетажна къща да се захранва с проточен бойлер. Не става дума толкова за икономия на газ, колкото до удобство. При проточния бойлер, едно че по-бавно идва водата, второ че има колебания в температурата, трето не може да се осигури дебит за толкова консуматори, четвърто - трудно се комбинира със соларна система, пето..., шесто... - също има какво да се пише. Колкото до кондензния режим - той не е само при 40*С :) . Да, колкото по-ниска е работната температура, толкова повече конденз се отделя и котелът е по-икономичен, но конденз се отделя в целия температурен диапазон. Не се притеснявай, че къщата ще остане неотоплена - щом си избрал подходящо управление, то ще кара котелът да работи хем икономично, хем комфортно.

Тема "Избор на газов котел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: