Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gotchevi - помощник
Здравейте и честита Коледа! Разполагам с външно тяло от климатик Schneider 2x9000 btu, конвенционален тип. Желанието ми е да го преработя в термопомпа въздух-вода и въпросът ми как да стане това? Дали да ползвам два топлообменика, като управлението пуска единият или двата компресора в зависимост от t на водата, или преработка на машината за работа в тандем на компресорите? Моля споделете плюсове и минуси на вариантите. Благодаря!
Mega - специалист
Колега първо отговори ня няколко въпроса:

1. Колко вода искаш да грееш?
2. Имаш ли наблюдения как се е държала тази клима при температури под -5 градуса?

Варианта с два топлобменика ще оскъпи проекта! Топлообмениците не са много евтини! При мен тяло 12-ка грее 150 литра до 62 градуса лятото за около 40 мин. Зимата времето е двойно и само до 50 градуса...
naskov - майстор
Vanko68 ги прави тези работи. Питай него.
gotchevi - помощник
Искам да топля около 140 литра вода. Казвам около,защото отоплителната ми инсталация не е завършена. Става дума за водно подово отопление изпълнено с тръба Ф16 и дължина 600 метра,разделено на 7 кръга. Това съм направил до момента. Не съм свързал колектори,помпа и др. ,затова не зная с точност количеството на водата в системата. Нямам наблюдения върху работата на машината, защото е нова, а и както вече писах имам само външно тяло.
kuuuuuul - майстор
АЗ вече минах по този път и си направих следните изводи.
1.Трябва много добра външна изолация.
2.Подовото е добре но трябва да се комбинира с конвектори
3.Добра и достатъчно мощна машина
Мойта е 18-ка 5-6кв и е слаба за значително по малка площ от твойта.Имам и климатик 14-ка средна хубост който топли почти всичко по добре от ТП така че докато не изпълня горните условия съм се отказал от нея.Тук има доста специалисти в тази област които ще ти дадат добри съвети.
LazarGanev - "Велик майстор"
kuuuuuul, защо му са конвектори на подовото - заради охлаждане през лятото ли? Ако е добре изпълнено не би трябвало да има проблеми с отоплението :?
Mega - специалист
Колега на теб не ти трябва за БГВ а за отопление. Тази тема е за теб на колегата Naughty. Според мен това което имаш като машина е много слабо за отопление.

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
vanko68 - специалист
Ако подовото е навито със стъпка 10 см,колкото е горе-долу необходимата за работа с нискотемпературни източници,то тези 600 м би трябвало да са навити върху 60-70 м2.При добра,подчертавам добра !, изолация не виждам проблем с тези 6-8 киловата от двете 9ки да не стоплят .Освен ако има някакви други проблеми.

Гочеви - сигурен ли си,че в тялото има два компресора? По-честото решение е с един компресор,а фреона е разделен на два кръга с магнетвентили.
kuuuuuul - майстор
Конверторите основно за лятото,но поради голямата инертност на подовото ще помагат и за зимата,дано и растоянието да е спазил както казва vanko68 че моето е на 20см и му е много :datz:
gotchevi - помощник
Стъпката е 15см, изолацията е:на пода-5см XPS, в стената 10см каменна вата, от вън 5см EPS, на тавана 20см вата. PVC дограма DIMEX с троен стъклопакет. Мисля , че изолацията е прилична, за компресора утре ще проверя със сигурност и ще пиша.За отоплението с термопомпата, смятам да работи в така наречените преходни сезони или до като се справя добре, оттам насетне ще и помага камина с въздушна риза. За охлаждането, а и в момента се отоплявам с два климатика, които също ще останат.

Тема "Двустъпална термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: