Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
Аз ползвам класическата схема на буфер със 4 тръби 2 помпи. Стаен термостат се грижи за помпата за отоплението и по температура управляваш помпата на котела. Прилагам и примерна схема
Прикачен файл:
Screen-Shot-2015-08-05-at-2.49.11-PM.png
Screen-Shot-2015-08-05-at-2.49.11-PM.png (56.57 KиБ) Видяна 1385 пъти
N.Petkov - специалист
Моля споделете причините поради който няма да работи схемата. Препоръчайте схема която сте изпълнили и ще работи. Сещам се че ще трябва повече колекторна площ за подпомагане на отоплението.
Към filma, защо ако искам буфер нали навсякъде се препоръчва такъв при котел на твърдо гориво, че и при пелетните. А след като ще го слагаме защо да няма серпентина за добавяне на топлина от слънцето. Споделете схема която ще работи. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
N.Petkov,
схемата, която си харесал е безумие от съвременна гледна точка. Първо използването на котел на дърва - остаряла, трудоемка и нискоефективна концепция. Това остана в миналия век, днес всички бягат от него и си разпродават скъпите пиролизни котли на безценица и пак безуспешно. Второ - инвестиция в соларна система за подпомагане на отоплението - няма изплащане. Впрягането на соларни панели за подпомагане на отоплението е оправдано единствено, ако имаш хотел по морето, който има изградена соларна система за БГВ с много панели и тези панели могат да се лзват през зимата - колкото дадат толкова. Трето - буфери, автоматики, скъпи контролери - всичко ще стане излишно след година-две, когато ти омръзне да се топлиш на дърва и решиш да минеш на пелети. За пелетния котел не са нужни всичките тези щуротии, защото той си модулира сам мощността и дава толкова, колкото е необходимо. Това, което си струва към момента са 3 източника на топлина - газ, пелети, термопомпа или комбинация от тях. На нито един от тях не е нужен буфер, или поне не 1000л. Ти газ нямаш, остават другите 2 източника. На твое място в нова къща аз бих изградил система за подово отопление + 1-2-3 конвектора (ли поне само чакащи изводи), за да мога да ползвам и двата източника. Ако не стигнат парите за термопомпа бих почнал на пелети, пък след време да добавя и термопомпа. Една хубава топловъздушна камина е идеалното допълнение като резервно отопление при спиране на тока. За тези пари, които ще спестиш от ненужните машинарии ще си направиш подовото с пелети. Аз също съм с подово и се топля на пелети, имам термопомпа за охлаждане, но тая зима се каня да я вържа за подовото, за да видя резултата - цена и възможности.
filmatoplo - майстор
:) Изпълнявал съм такива схеми -затова казах че не си заслужава -ползва се само 20 дена от Октомври и 20 дена от Април ако даде бог слънце .Заради това не си заслужава инвестиция от над 10 000 лв .Затова казвам да не се бърза с панелите -буфер си купи със серпентина щом искаш и си го свържи към котела на твърдо гориво по класическия начин -а когато решиш връзваш и панели .Ако пък искаш да минеш с минимум инвестиция и най добър ефект -директно мини на котел с пелети , няма да купуваш буфер , панели , излишни тръби , компоненти и майсторлък за тях :wink: .
N.Petkov - специалист
LazarGanev, :prayer: благодаря за отговора. Чета форума от 2010г. и оттук научих доста неща който приложих в строежа. Монтирах въздушна камина в хола 24 кв. и топли цялата къща. По проект бях заложил и подово за първия етаж, но тъй като след грубия строеж правя сам или с приятели нямаше кой да помогне та го прескочих и сега ме е яд.
Пелетите (качествени) са скъпи а дървата на село евтини + отпадъци от работилница, които иначе ще трябва да изхвърлям. За термопомпа ще трябва сондаж и канализация каквато няма в селото.
:prayer: и на filma БЛАГОДАРЯ
andy_forresite - майстор
Не ти трябва канализация, а втори кладенец, в който да върнеш водата. Тя минава през топлообменника, тича си по тръбите нагоре-надолу и й няма абсолютно нищо. Същата си е по показатели и съдържание на химични елементи.
Аз бих комбинирал термопомпа въздух/вода за не много студено време и камина или котел на дърва за истинския студ. Истинският огън друго казва, особено когато може да го наблюдаваш :) . Но има температури, при които нито е да запалиш камината/котела защото ще стане много горещо, нито пък е да не запалиш щото пък е хладно в стаите. Тук идва термопомпата.
N.Petkov - специалист
Е явно със слънцето ще процедирам като колегата Шоп, лека полека и с надграждане. Дайте съвет за стоманен котел на дърва, сестра ми има чугунен и е отврат за чистене. На пазара май няма голям избор-
BURNIT ACTIVE WBS и МАТ POWER доколкото разбрах и двата са с еднакви конструкции, но МАТ по спецификации е 90кг. по-тежък които са си 30%. има и турски ЕМТАШ които ми изглеждат малко сделани.
Пиролизните ги отхвърлих като вариант че ако се наложи жената няма да се справя с първоначалното запалване
пет сеп 14, 2018 8:52 pmN.Petkov написа:
...Дайте съвет за стоманен котел на дърва, сестра ми има чугунен и е отврат за чистене. На пазара май няма голям избор-
...
Стоманен или чугунен, няма значение. Ако го експлоатираш кофти, трудно се чисти.
Ако ще гориш пелети- Грейко.
За дърва или въглища- Бош.
fbr - майстор
С тая тясна камера, Боша хич не е за дърва. Бисолид-а по-става за дърва, с 80 литрова камера на 25 киловатов котел.
Последна промяна от fbr на пет сеп 14, 2018 10:22 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
От понеделник махам един котел Де Дитрих чугунен много запазен 29 киловата ,човека минава на пелетен -ела ще ме споменаваш с хубаво доста хора са се възползвали , в момента котела си е още свързан към инсталацията -не е затрупан в някое мазе -намира се в нормална стая .Толкова от мен :) .

Тема "Проект отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: