Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
Да използвам темата и да попитам какво се случва с комин, в който е сързвана само нафтова печка? Същите отлагания ли се получават както при дървата?
Питам защото паля нафтова печка за кеф, годишно най-много 20 кила нафта да минават през нея. Печката е някаква белгийска, има джам на горивната камера, радиатор и разширителна кутия преди комина. Буриите не се нажежават както на българските печки, но това може да се окаже проблем заради ниската температура на газовете. Не ми се занимава с чистене на комини, по-скоро ще спра печката ако е опасно.
Andri01 - майстор
Иска си чистене ,поне на 2-3г. веднаж,ако е хубав коминЯТ :). Също ,както при утилизацията на корабите. И там се гори дизел ,е и мазут ,но то е почти същото по отношение на изгорелите газове. :partyman:
preslav - майстор
Хич не го знам колко е хубав, знам, че е на повече от 50 години и никога не е чистен, ама не е и ползван. Знам също, че е самостоятелен - нищо друго не е свързано с него. Също така няма дървении около него. Достъпът е лесен, но мързелът голям, а и подходящи инструменти нямам.
пон окт 01, 2018 5:54 pmpreslav написа:
Хич не го знам колко е хубав, знам, че е на повече от 50 години и никога не е чистен, ама не е и ползван. Знам също, че е самостоятелен - нищо друго не е свързано с него. Също така няма дървении около него. Достъпът е лесен, но мързелът голям, а и подходящи инструменти нямам.
Пресли, давай газ /нафта/ на печката повечко и туй то!
Га бяхми малки с брата, тати прайши нафтови печки, като с такава са топлехме дома. По късно минахме на дърва. Не помня в наща къща да са е чистил комин. Баба и дядо харчеха брикети.
Явно навремето народната топлотехника е била по на ниво.
Погледни ремуса на някое чипосано TDI и ши ти стане ясно кви са отлаганията. Според мен ще са малко по черни само.
Оня ден слагах шапки на комините, та погледнах вътре- ми няма отлагания нито на печката, нито на котела, само цвят.
Според мене, щом я палиш рядко, дай възможност на комина да загрее добре- демек печката на макс, за известно време.
Айде и кефа да ти е на макс!
preslav - майстор
пон окт 01, 2018 6:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
Пресли, давай газ /нафта/ на печката повечко и туй то!
Га бяхми малки с брата, тати прайши нафтови печки, като с такава са топлехме дома. По късно минахме на дърва. Не помня в наща къща да са е чистил комин. Баба и дядо харчеха брикети.
Явно навремето народната топлотехника е била по на ниво.
Погледни ремуса на някое чипосано TDI и ши ти стане ясно кви са отлаганията. Според мен ще са малко по черни само.
Оня ден слагах шапки на комините, та погледнах вътре- ми няма отлагания нито на печката, нито на котела, само цвят.
Според мене, щом я палиш рядко, дай възможност на комина да загрее добре- демек печката на макс, за известно време.
Айде и кефа да ти е на макс!
Принципно ми е ясно какво има в ауспуха на една кола, но не знам какво трябва да видя в комина на печката, кое се счита за опасно и кое са само сухи сажди. Печката почти винаги се кара на макс или на 2/3 от максималната мощност, след 2-3 ползвания стъклото леко се задимява и трябва да се избърше със салфетка, че да е добре видим пламъка. Ще взема да се кача и да надзърна в комина, а после пак ще питам.
пон окт 01, 2018 7:00 pmpreslav написа:
... Ще взема да се кача и да надзърна в комина, а после пак ще питам.
Сакън, нидей сига!
Достатъчно е да погледнеш ко има в розетката.
Само да не е мазно и лепкаво, като леееко размекната смола.
Не знам обаче дали нафтата го прави това. Дърва, въглища и сякви други боклуци, топлещи докато тлеят, правят тоя кофти налеп. Креозот май беше и.....бе яко гориво е.
Andri01 - майстор
"Достъпът е лесен, но мързелът голям, а и подходящи инструменти нямам." Аз имам инструмент / :? :lol: / ,обади се и ще ти го дам...на заем. :) Работи /чисти/ до 200мм диаметър. :partyman:
preslav - майстор
пон окт 01, 2018 7:21 pmAndri01 написа:
"Достъпът е лесен, но мързелът голям, а и подходящи инструменти нямам." Аз имам инструмент / :? :lol: / ,обади се и ще ти го дам...на заем. :) Работи /чисти/ до 200мм диаметър. :partyman:
Мерси за предложението, нека надзърна първо, а ако може и снимка ще направя.
lov - майстор
пон окт 01, 2018 5:54 pmpreslav написа:
................... Също така няма дървении около него. Достъпът е лесен, но мързелът голям, а и подходящи инструменти нямам.
Не се оправдавай мързела е голям. Завчера купувах четки че не можах да намеря старите усталъци. Една що годе добра четка е 2,50лв. 10 метра въже 3лв. и все ще намериш някое джилязо за тежест. Догодина кат намеря стария :? ще си имам два комплекта за чистене. :lol:
chapara - майстор
вт окт 02, 2018 6:01 ampreslav написа:

Мерси за предложението, нека надзърна първо, а ако може и снимка ще направя.
Надзърни през розетката. Протягаш ръката с телефона и включена задължителна светкавица , щрак и си готов, къв мързел, кви пет лева :lol:

Тема "Препарат за почистване на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: