• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
бих искал препоръка за пелетен котел за къща. Къщата а е на 2 етажа + мазе + таван (с нормална височина). Всеки етаж е около 85кв със хоризонтално подаване за отоплението (Всеки етаж има собствен колектор). Целта е в началото да сложи котел, който да затопля само един етаж и в последствие да се направи за втория етаж и таванът оптопление + Топла вода. Интересуваме най-вече модел на котел, като изисквания е да има минимално време за подръжка и почистване и максимална автоматизация на настройките.
шоп - майстор
Чудна комбинация ще е котел 40 киловата за 85м2 :-)
ср сеп 19, 2018 3:51 pmшоп написа:
Чудна комбинация ще е котел 40 киловата за 85м2 :-)
Идеята е само за тази година, догодина изграждане за 255кв + Бойлер.
шоп - майстор
ср сеп 19, 2018 3:58 pmkkksparky написа:
ср сеп 19, 2018 3:51 pmшоп написа:
Чудна комбинация ще е котел 40 киловата за 85м2 :-)
Идеята е само за тази година, догодина изграждане за 255кв + Бойлер.

Това означава, че тази година няма да е топлите ефективно, а после ...пак няма да се топлите ефективно.

Каква е изолацията на къщата? Вентилация. рекуперация?

Аз топля три етажа х100м2 с термопомпа 27Кв и ТП дори при -20 работи не повече от 1/2.
Изолация 5см външно, 6мм депрон на единия етаж и 60 см вата на тавана.
Има и рекуперация.

Съвет от мен. Топлете се с климатици или с конвектори тази зима и когато имате 255м2 за отопление тогава го милете.
ср сеп 19, 2018 4:08 pmшоп написа:
ср сеп 19, 2018 3:58 pmkkksparky написа:
ср сеп 19, 2018 3:51 pmшоп написа:
Чудна комбинация ще е котел 40 киловата за 85м2 :-)
Идеята е само за тази година, догодина изграждане за 255кв + Бойлер.

Това означава, че тази година няма да е топлите ефективно, а после ...пак няма да се топлите ефективно.

Каква е изолацията на къщата? Вентилация. рекуперация?

Аз топля три етажа х100м2 с термопомпа 27Кв и ТП дори при -20 работи не повече от 1/2.
Изолация 5см външно, 6мм депрон на единия етаж и 60 см вата на тавана.
Има и рекуперация.

Съвет от мен. Топлете се с климатици или с конвектори тази зима и когато имате 255м2 за отопление тогава го милете.
В момента изолация няма, но догодина мисля да слагам 10см отвън + 30см вата на покрива. Не е заложено да има рекуперация. Каква ТП ползвате (бъздух-вода) и модел е интересна информация.
andy_forresite - майстор
Послушай Шоп. Преди 2 години попитах за котел на пелети. Един съфорумник ми беше написал "ще се отоплява с пелети без изолация :lol: " само че с повече кикотещи се човечета. След като жулнах 3 кила на час и то не в тежки зимни условия, разбрах какво е искал да ми каже. Дотогава бях леко засегнат.
Сега с какво отопляваш 85-те кв м? Нали към момента това е целта?
ср сеп 19, 2018 5:08 pmandy_forresite написа:
Послушай Шоп. Преди 2 години попитах за котел на пелети. Един съфорумник ми беше написал "ще се отоплява с пелети без изолация :lol: " само че с повече кикотещи се човечета. След като жулнах 3 кила на час и то не в тежки зимни условия, разбрах какво е искал да ми каже. Дотогава бях леко засегнат.
Сега с какво отопляваш 85-те кв м? Нали към момента това е целта?
В момента съм с 3 климатика (2*12ки + 1 22ка). Големия проблем е с изстиването на плочата под мен (на 2ри етаж съм), която миналата зима се охлади до степен че кондензираше вода навсякъде по пода. Тъй като в момента всички тръби за парното са пуснати по въпросната плоча се надявам да се намали този ефект значително.
Мислих и за високотемпературна помпа въздух-вода, но за там трябва да променя ел. инсталацията и не съм чувал за приемлива цена на такива помпи.
Слушай ко ти говорят колегите!
Сега си похарчи парите за топлоизолация, а след година-две, ако още сънуваш пелети, ще ти намалим котела на 25.
Може и да не станеш "колега", ама е добре да се вижда от къде си. Не е задължително.
speka_rs - майстор
Колега, това е което се мъчат да ти намекнат или натвърдят колегите от форума : Купи си котел Грейко 20 кв, пусни си системата, а след това като си сложиш изолация, ще се убедиш че и те ще са ти достатъчни за твоите 255 м2.
Грейкото гори слънчоглед и това е най-ефтиния начин за отопление към момента.
ср сеп 19, 2018 7:55 pmspeka_rs написа:
Колега, това е което се мъчат да ти намекнат или натвърдят колегите от форума : Купи си котел Грейко 20 кв, пусни си системата, а след това като си сложиш изолация, ще се убедиш че и те ще са ти достатъчни за твоите 255 м2.
Грейкото гори слънчоглед и това е най-ефтиния начин за отопление към момента.
Мерси,
а според вас грейко/опоп/фероли или кой е с най-малко поддръжка и надежден?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Препоръка за пелетен котел към 40кВ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: