Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bgpavarotti - помощник
Здравейте,
чета вече от 6 месеца за отопление на къщата. Минах през термопомпа, климатици, котел на пелети, ретортен такъв на въглища и др., пелетна камина. Колкото повече чета, толкова повече се обърквам и отдалечавам от крайното решение. Моля за помощ!
Къща 76кв.м. отопляема площ, на два етажа, две спални по 15.5м2, коридор по 7м2 на етаж, вътрешни стълби, две бани по 3м2.Къщата е строена 1985г. с тухли четворки и единички плътни. Измазана от вътре и вън. Положил съм гипсокартон на всички стени с 5см. стъклена вата. Отвън ще се облече с 8см. неопор. На пода на първи етаж имам 3-6см. XPS/нямам мазе/. Покрива е скатен, дървен с битумни керемиди. Под него са спалните с висящ таван, двойна скара гипсокартон, с 20см. изолация и парна мембрана/ 10 см. каменна вата и 10см. минерална. Имам изградена нова система с 65 алуминиеви глидера/ 2*10бр във всекидневната-23м2,15бр. в коридора на първи етаж-14м2, по15бр. в спалните-по 15м2.БГВ 150л. със серпентина.Нямам мазе и котела или камината трябва да са в помещение извън къщата/около 7м. отстояние/.
Къщата се намира в с. Владо Тричков, Софийско,на 685м. надморска височина.
Моля Ви, дайте идея за оптимално отопление на пелети, въглища и др. Зимата идва, а аз нямам решение още.
Благодаря!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Първо избери пелети или въглища. Зависи от няколко неща
1. Цена - пелетите са по-скъпи ...
2. Хамалогия и мръсотия. Склад
Ако спира тока, ще трябва и с това да съобразиш
Моята къща е толкова квадрати и я бях изчислила на 12кв мощност. Ти си супер изолиран, би трябвало да са ти пре-достатъчно. Колко е мощността на поставените радиатори?
Камините са с по-ниско КПД от котлите, само вметвам.
8-тях метра отдалеченост на котелното от къщата много красиво плачат за изцяло остъклена топла втъзка тип зимна градина, сушилно за прането :-)
bgpavarotti - помощник
Тези 7 метра тръби ще са изолирани здраво. Инък, зимна градина звучи добре😀
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед сеп 23, 2018 7:23 pmbgpavarotti написа:
Тези 7 метра тръби ще са изолирани здраво. Инък, зимна градина звучи добре😀
:-) Идеата е, като се наложи, а обикновено се налага, да не притичкваш под буря и дъЖ, а да си в топлата връзка. Ако щеш я отоплявай :-)
speka_rs - майстор
Моето скромно мнение: Ако ще се ползват хубави пелети Грейко Бижу; Ако се ползват слънчогледови пелети Грейко експерт със Рб20.
bgpavarotti - помощник
Това значи ли, че Грейко експерт ще дава преразход за този отопляем обем?
phantom_ - специалист
Зависи как се управлява. Ако сложиш един буфер и термо глави няма да имаш грижи.
bgpavarotti - помощник
:? Буфер колко голям? Че и той е не малък разход. Термоглави имам.
VLADO66 - майстор
Може и без буфер, ако се настрои горелката да работи по време през преходните сезони.
fox_vt - майстор
Ако си на пелети вземи си умен котел стига с тия простотии настройки по време по сезон и т н. 2018 година сме няма да му ставаш чирак на тоя котел. Елиминира се и буфера разбира се.

Тема "Отопление за къща 80м2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: