• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ikoleff - напреднал
Здравейте! Наскоро се сдобих с имот, в който възнамерявам да живея постоянно. На етап основен ремонт и без изградена никаква отоплителна инсталация. Следя тук от известно време повечето теми за отопление, от където получих доста ценна информация (благодарности на пишещите), но едновременно с това още повече въпросителни. Преди конкретните въпроси, за контекст: Локация София град, масивна къща старо строителство ~155м2, отопляеми около 110м2 ( два етажа), под тях приземен етаж (гараж с мазета), над тях под покривно пространство. Дограма 5 камерна, троен стъклопакет 40мм 4с-б-к (около 33м2 общо за двата етажа, половината от прозорците са от под до таван). Бойлер с двойна серпентина (слънчев колектор + източник на отопление).

Конкретни въпроси:
1. Източник на отопление. За сега да се абстрахираме от цената при разлика до 40% например (първоначална инвестиция плюс дългосрочни разходи):
  • Термопомпа? От тук следват още два въпроса, каква (Въздух-вода или вода-вода) и дали ще ме топли адекватно при -15/-20. Имам изграден кладенец в имота със сравнително високо ниво около 2м, а при по-дъждовните пролетни моменти е стигала и до 1м. Не е мерен дебит на водата, както и попивната възможност (няма втори кладенец, не знам дали този на съседа може да се ползва за целите на проверката поне). За серпентина в почвата също имам достатъчно терен, но заслужава ли си инвестицията в моя случай.
  • Природен газ? Имам и достъп до газовата инфраструктура и също е вариант.
  • Твърдо гориво? Много искам да избегна този момент с хамалогията, но не го изключвам и това отопление като вариант. Имам място за съхранение на пелети и прочие.
2.Вътрешна инсталация и топло отдаващи уреди:
  • В баня, тоалетна коридори и кухня ще се кърти и слагат нови плочки. Тук се замислям подово отопление дали е подходящия вариант за тези помещения. Наясно съм с ограничението за температурата и зависимостта на това от източника на отопление.
  • В останалите помещения навсякъде е с естествен паркет, който искам да запазя, но не на всяка цена. Той също ще се маха и пренарежда наново. До колкото ми е известно не е подходящ за над подово, тъй като изолира. В тези помещения също съм донякъде ограничен от към поставянето на големи радиатори, така че се замислям за конвектори за неспалните помещения поне.
3.Топлоизолация? Външните стени зид с мазилка са около 35см. Тук се замислям колко см топлоизолация има смисъл да поставя. Не гоня максимум параметри като за пасивна къща.

Ще съм благодарен на всякакви съвети и насоки. За мен най-добрият вариант също е консултация на място с изготвяне след това на проект/оферта, за което бих си платил.
naster - майстор
Уважаеми г-н Колев,
Аз бих подредил списъка точно в обратен ред:
1. ТИ - колкото повече, толкова по-малко в следващите 2 раздела. Над гараж/мазе (ако позволява нивото на таваните с вата 10-ина см, ако не - в/у плочата под паркета), подпокривно (20-на см вата), стени (може би външна, поне 8-10 см).
2+3. Оразмеряване на отоплителните уреди спрямо нуждите/помещенията. При предпочитани термопомпа или газ, май сте кандидат за нискотемпературна конфигурация... подово, радиатори, конвектори - или комбинация от трите; източник - каквото позволява теренът и бюджетът,дори според мен 2 и 3 не бива да се разглеждат отделно.
andy_forresite - майстор
Аз бих разкарал паркета колкото и да се харесва. Само нискотемпературно отопление :supz: След като счупя пода, нагъвам кръговете подово, замазка, гранитогрес, тест на кладенеца, копаене на втори ако ми допадне резултата от теста; трябва да върна водата откъдето съм я взел. Ако ли не - копане на двора, серпентина, един сезон да го видя аз дали работи, после озеленявам - трева, туи, цветя, рози, една беседка може да има да си печа чушки есента...
Изолацията бих я направил с 10-ка каменна вата с цокъл 7-ца XPS. Изолацийка откъм таванското (върху пода на тавана, не непосредствено под керемидите) и в движение и ако позволява височината на приземния - 5-7 см XPS върху тавана му. На плочата между двата етажа - без изолация. Но при положение че зимата живеем на първия етаж, ще положа изолация там.
За охлаждането може да предвидя конвектори само на ет. 1 щото съм скръндза. Но като знам че на някои капака на WC чинията се отваря и затваря с фотоклетка, що пък да не сложа и на ет. 2 ... Само $$$$ да имам и разбира се електричество.
naster - майстор
При ремонта на жилището единственото, което запазихме беше паркета - пренареден, изциклен и лакиран разбира се! Преди 10-ина години е правен, нямаме килими, само 2 деца, така че не се вглеждайте много много :) Освен това, имаше в темата на v_tan, ако не ме лъже паметта как е реализирал подово под дюшеме?! не е ли същото с паркета, ако държите на подовото?

Прикачен файл

IMG_3037.jpg
Паркет от 60-те, с вдъхнат нов живот за още толкова!
IMG_3037.jpg (103.68 KиБ) Видяна 2203 пъти
speka_rs - майстор
И според мен започваш със изолацията сериозно поне 10 см на фасадата, на външните стени от вътре задължително и най важното таваните от вътре и от вънка, колко - колкото има място след 20 см почва да намалява ефекта.
След това темопомпа вода - вода и ако има възможност един 14 кв газов котел за спокойствие. По този начин ще се спести от размера на термопомпата и задължително топлообенник за лятото да може да се ползва студеното от кладенеца за охлаждане.
Подово, големи радиатори и вентилаторни конвектори, където за каквото има място ( мое предпочитание по малко да духа), а щом сега е ремонта може да се навие тръба и в стените и по този начин и ще се охлажда от същата подова-стенна система. Идеи бол, само трябва да почнеш от някъде и да си направиш бюджета до къде ще стига.
naster - майстор
И термопомпа, и газов котел? А подово/стенно охлаждане без отвеждане на конденза?
LazarGanev - "Велик майстор"
вт окт 02, 2018 11:38 pmnaster написа:
И термопомпа, и газов котел? А подово/стенно охлаждане без отвеждане на конденза?
Дай Боже всекиму :gott:
ikoleff - напреднал
Относно охлаждането нарочно не съм написал нищо понеже около къщата има висока растителност и освен ако дни наред е 40 градуса навън не съм сигурен, че си струва да го мисля на този етап. Най-много да оставя изводи за колектори в спалните на втория етаж и то ако се спра на термопомпа.

Не разполагам с безкраен бюджет за да си позволя комбиниран вариант газ+термопомпа и на този етап ще е само едното. Затова си мисля, че газ е по-удачният вариант. Въпроса за подовото най-много ме гложди. Чисто технологично поставянето на подово отопление с колко повдига нивото на пода и чуденката ми е ще се получи ли праг между кухнята, в която евентуално ще има подово, и трапезарията, в която няма да има.
naster - майстор
Зависи дали ще гоните нови нива, тъй като споменахте, че старият паркет е за реновиране. Имате възможност да решите цялостно новата ситуация - зависи вече от времето и финансите. Затова аз предпочитам конвектори, които в последствие могат да се използват и за охлаждане (в перспектива): подово за охлаждане - не зная; радиатори - по-трудно се вписват в нискотемпературна инсталация като газова или ТП. Но това е само мое лично впечатление...
andy_forresite - майстор
ср окт 03, 2018 2:16 amikoleff написа:
... Чисто технологично поставянето на подово отопление с колко повдига нивото на пода ...
1. Изолационна плоскост - от 15 мм нагоре (15 мм е лееко несериозно, но съществува като вариант)
2. 40 мм замазка (с пластификатор)
3. Крайно покритие на пода (например гранитогрес).
Грубо между 65 и 110 мм. Не само надига пода, а и е скъпичко да се нагъне подово по всичките му правила. То са тръби, скоби, завои, дупки, замазки, колектори, термостати, вентили, помпи, дебитомери ... крайно покритие :rolleyes: Може да се сбърка на много места. Но за добре изолиран дом е най-подходящия начин за отопление.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Отопление на кръстопът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: