• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burd - специалист
ср окт 10, 2018 8:13 pmfilmatoplo написа:
Ако термостати следящи подовото изключат котела -а радиаторите искат топло :? :wink:
Няма го следят. Ще гледат само температурата в стаята.
Главата гаси на 23, термостата още на 22.5 е казал не. Подовото си върти постоянно на 30 градуса. Падне ли под 21 се повтаря цикъла.

Ако можеш с по-интелигентно решение да ми помогнеш ще се радвам да ми пишеш едно лично с телефон и ще ти звънна. От мненията ти усещам,че ги знаеш нещата, аз съм по усет.
filmatoplo - майстор
Радиаторната помпа ще спира ли примерно от стайния тт или ще си върти по температура от водата в котела .
burd - специалист
Ще си върти. Да е топло в баните и при нужда да доподгрее някъде,ако отвори някоя глава.

Тая на подовото ще се спира при 7 или 10 градуса външна температура
naster - майстор
ср окт 10, 2018 8:05 pmburd написа:
Истината е, че подовото си е подово...
Виж как хубаво си го обяснил... Котел, буфер, подово, стайни термостати, външна температура, радиатори, термоглави. А климатици?
Аз ще имам кондензен котел->конвектори. 1 стаен термостат, който модулира котела по стайна Т. Лятото - вода от сондата.
Цената е макс. 400-500лв на конвектор... аз ще имам 5-6.
ikoleff - напреднал
В крайна сметка реших да е подово в предверие, коридор, тоалетна и кухня (северни помещения), а разликата във височината към всекидневната да я компенсирам с изолация под паркета, като тук ще са конвектори. На втория етаж в спалните - радиатори или конвектори. Тук въпроса е какви недостатъци би имала такава система. Дали трябва да е различен дебита, съответно и помпите за подово/конвектори/радиатори. Дори и така да е, все още виждам повече да са предимства, но знам ли.
Остава все още въпросителната за източника на топлото. Какво ви е мнението за българските производители на ТП (аз за два знам, може и да са повече), някой имал ли е вземане даване с тях и опит от първо лице. Само ще спомена, че вече имах разговор с представител на един от тях на място в имота, но останах с разнородни чувства. Ако някой сметне, че с мнението си може да направи реклама или антиреклама, ще се радвам на мнението му все пак на лично съобщение!
burd - специалист
Конвектори прави завихряне и отделя шум, неминуемо е. Кухнята си я върши през термостата , че там като се пусне готварската печка и става рязко топло.
Иначе имат изискване за температура- подовото ти е на 40-45 градуса макс. Има и статични Термо вентили . Ако си с Термо помпа нямаш нужда, но пък за радиаторите и бойлера малее. Един френд е на вода-вода, някаква немска от 15г и бойлера му е 1 тон. Ама дава 200 лв в големите студове за 250 квадрата. И той е с конвектори. Как спи на тях не знам... Са слага и подово, но не е готово още...
naster - майстор
Разглеждах днес рекуператорите на Тангра - имат модели, които имат вграден топлобменник за външен топлоизточник. Доколкото разбирам, ако иска човек да си включи топло от котела например директно в рекуператора... Пуснах им запитване да видим... Ако мога да мина без конвектори, а само с рекуператор (има известна логика, не знам дебитът дали ще е достатъчен).
шоп - майстор
Електрическият калорифер или воден подгревател в рекуператора се монтира с цел да се получи комфортна вътрешна температура при ниски външни, когато рекуператора не може да се справи, обледенен е или байпасира.

Тази мощност е малка и има с цел единствено комфорт. Не виждам как ще се отоплявате само с него, защото той е предвиден само да наваксва загубите от вентилация.

Разбира се ако си поръчаш с уголемен топлообменник би могло.
a_stoev - майстор
За да пренесеш достатъчно енергия за отопление с въздух ти трябват огромни обеми и винаги ще е по скъпо от конвектори.
naster - майстор
Да, и аз за дебита се замислих - нека отговорят. Но всъщност този "калорифер" може да се окаже доста смислена "екстра" за доподгряване - вместо земен топлообменник, който, гарантирано и само с тръби от Рехау май е доказано работещ (здравословно) става безумно скъпо изпълнение - изкопи, скъпи тръби...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Отопление на кръстопът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: