• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
turbocharged - специалист
Подово и паркет не са несъвместими неща. Аз имам такова и е супер комбинация. Виж да пренаредиш паркета е доста трудна задача. Стария паркет излиза със замазката и е омазан с лепило. Близо до мисията невъзможна е. Освен ако не си се влюбил в термопомпите не ти трябва подово. Газовия котел си е супер с радиатори. Пелети и твърдо гориво също. Тръбите ще пуснеш в стените, паркета ще изциклиш, фугираш и лакираш и си готов.
ikoleff - напреднал
ср окт 03, 2018 9:11 pmturbocharged написа:
Подово и паркет не са несъвместими неща. Аз имам такова и е супер комбинация. Виж да пренаредиш паркета е доста трудна задача. Стария паркет излиза със замазката и е омазан с лепило. Близо до мисията невъзможна е. Освен ако не си се влюбил в термопомпите не ти трябва подово. Газовия котел си е супер с радиатори. Пелети и твърдо гориво също. Тръбите ще пуснеш в стените, паркета ще изциклиш, фугираш и лакираш и си готов.
Той паркета не е лепен и там е проблема, на места не е стегнат, а на други пък се напряга и огъва при влажно време и за него ще търся майстор, пренареждане, лепене... циклене. Всъщност не намалява ли ефективността на подовото под естествен паркет. Какви са ти впечатленията спрямо помещенията, които са на гранитогрес например?
turbocharged - специалист
Съветвай се с някой специалист в паркета. Не съм виждал паркет да не е лепен.
Аз имам подово само на паркет и не мога да сравня с гранитогрес.
Подовото нагрява пода до 23-24 *C. Никъкъв проблем че е паркет. Къде да се губи топлината. От тръбите в замазката и паркета и бяха нагоре.
Топли много приятно. На допир не се усеща да е нагрято.
jabata - специалист
Като цяло си прав, подово работи и с паркет. Но много неефективно. защото дървото е изолатор. Поради което много от топлината остава в плочата/замазката....и много малко минава през паркета.
ikoleff - напреднал
Днес идва мобилен консултат на Овергаз и това, което ми каза, доста ме озадачи и изненада. Според него двуконтурен газов котел (говорим за такъв до 24kW) нямало да затопля БГВ достатъчно добре и по-скоро се ползва в апартаменти като допълнителен източник на затопляне на БГВ, отколкото основен. Ако от тръбопровода идвала 5 градуса водата, ще ми я затопля до 35-37 градуса. Това някак си не мога да го повярвам, въпреки че от Овергаз би трябвало най-добре да знаят. Много ми се ще да чуя и други мнения.
шоп - майстор
@ikoleff
защо първо не си замерите дебита на кладенеца?
Всичко друго са празни приказки.
Tzinata - специалист
[/quote] Всъщност не намалява ли ефективността на подовото под естествен паркет. Какви са ти впечатленията спрямо помещенията, които са на гранитогрес например?
[/quote]
Аз съм с такава комбинация:на първия етаж плочки+подово и на втория радиатори+дюшаме.
Според мен не си прави стаите с плочки и подово ЗАЩО: винаги освен зимата (когато парното работи)трябва да ходиш с пантофи или терлици. Тези плочки ти изсмукват всичката топлина от краката.
НО за коридора и банята подовото го смятай задължително.
Под дюшамето незнам дали ще работи подово но там точно където ми вървят тръбите до колектора се е отворило около 3-5мм. между дъските (това не е задължително но го имай в предвид)
За газта: няма по голямо удобство от това.
24KW вярно идва малко за БГВ в къща,като се пусне топла вода в две чешми едновременно и дебита не стига. Особено ако е в две бани и там топлата е на макс. Но и за това има решение (едноконтурен котел и бойлер)
Последен съвет от мен. Сложил съм и камина с водна риза към парното. Много е приятно зимата да си пиеш червеното вино пред нея а вън да вали на парцали :wink:
И за аварийни случай става.
За ТП нямам там други да дават акъл.
Сподели какво си решил и какво си направил в бъдеще.поздрави
ESPACE - майстор
пет окт 05, 2018 3:00 pmikoleff написа:
Днес идва мобилен консултат на Овергаз и това, което ми каза, доста ме озадачи и изненада. Според него двуконтурен газов котел (говорим за такъв до 24kW) нямало да затопля БГВ достатъчно добре и по-скоро се ползва в апартаменти като допълнителен източник на затопляне на БГВ, отколкото основен. Ако от тръбопровода идвала 5 градуса водата, ще ми я затопля до 35-37 градуса. Това някак си не мога да го повярвам, въпреки че от Овергаз би трябвало най-добре да знаят. Много ми се ще да чуя и други мнения.

Вярно ще я затопля от 5 до 35 тая вода ама при дебит 12,5л/мин. Ако намалиш до 8л/мин котела ще я загрее почти до 50градуса. Та "консултанта" е бил прав но само ако използваш пълния дебит.
ikoleff - напреднал
съб окт 06, 2018 9:15 amESPACE написа:
пет окт 05, 2018 3:00 pmikoleff написа:
Днес идва мобилен консултат на Овергаз и това, което ми каза, доста ме озадачи и изненада. Според него двуконтурен газов котел (говорим за такъв до 24kW) нямало да затопля БГВ достатъчно добре и по-скоро се ползва в апартаменти като допълнителен източник на затопляне на БГВ, отколкото основен. Ако от тръбопровода идвала 5 градуса водата, ще ми я затопля до 35-37 градуса. Това някак си не мога да го повярвам, въпреки че от Овергаз би трябвало най-добре да знаят. Много ми се ще да чуя и други мнения.

Вярно ще я затопля от 5 до 35 тая вода ама при дебит 12,5л/мин. Ако намалиш до 8л/мин котела ще я загрее почти до 50градуса. Та "консултанта" е бил прав но само ако използваш пълния дебит.
В този ред на мисли ми възниква друг въпрос. По какъв начин/логика двуконтурния котел топли водата? Започва да я топли само когато има нужда, едва ли не като проточен бойлер, или затопля предварително до определена температура (още по-добре ако може да се конфигурира) и следи температурата в бойлера. Ако е вторият вариант, не би ли следвало при достатъчно количество предварително затоплена вода, да не се стига до положението с недостиг на топла вода (при условие, че бойлера има достатъчно обем и не се източва топлата вода наведнъж).
ikoleff - напреднал
пет окт 05, 2018 3:01 pmшоп написа:
@ikoleff
защо първо не си замерите дебита на кладенеца?
Всичко друго са празни приказки.
Прав си и това е на дневен ред, ако имаш контакт с човек или фирма с опит, който прави такива замервания моля сподели!
И още едно нещо ми е интересно, дали мога да ползвам кладенеца на комшиите за да порверя попивната възможност на евентуален втори кладенец, ако се спра на WW. Предполагам дренажен кладенец технологично би бил по-различен и с по-добри параметри, но все пак.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Отопление на кръстопът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: