• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
За да измериш дебита не трябва фирма. Трябва ти помпа, часовник, кофа или бидон с ясен обем.

Може и една пласмасова бутилка с малко пясък в нея вързана за канап или въже, ако искаш да проследиш динамичното ниво.
filmatoplo - майстор
И под 2-3 кубика на час не го брой за сигурен дебит :) .Каква е температурата на водата .
LazarGanev - "Велик майстор"
съб окт 06, 2018 11:03 amikoleff написа:
В този ред на мисли ми възниква друг въпрос. По какъв начин/логика двуконтурния котел топли водата? Започва да я топли само когато има нужда, едва ли не като проточен бойлер, или затопля предварително до определена температура (още по-добре ако може да се конфигурира) и следи температурата в бойлера. Ако е вторият вариант, не би ли следвало при достатъчно количество предварително затоплена вода, да не се стига до положението с недостиг на топла вода (при условие, че бойлера има достатъчно обем и не се източва топлата вода наведнъж).
В този ред на мисли да ти кажа, че двуконтурният котел затопля водата на проточен принцип, а едноконтурният (който всъщност е външно двуконтурен) произвежда топла вода чрез серпентинен бойлер. За мен е изключително странно в къща да се монтира двуконтурен котел. Къщата си е къща - има място и за бойлер и за котел, разстоянията са големи, можеш да си направиш рециркулация като имаш бойлер, може и солар да си сложиш после. Вземи си едноконтурен котел 3-24кВт, сложи си 200л бойлер с 2 серпентини, направи си рециркулация на БГВ. Не се занимавай с кладенци и сондажи и всички проблеми покрай тях.
turbocharged - специалист
съб окт 06, 2018 5:01 pmLazarGanev написа:
В този ред на мисли да ти кажа, че двуконтурният котел затопля водата на проточен принцип, а едноконтурният (който всъщност е външно двуконтурен) произвежда топла вода чрез серпентинен бойлер. За мен е изключително странно в къща да се монтира двуконтурен котел. Къщата си е къща - има място и за бойлер и за котел, разстоянията са големи, можеш да си направиш рециркулация като имаш бойлер, може и солар да си сложиш после. Вземи си едноконтурен котел 3-24кВт, сложи си 200л бойлер с 2 серпентини, направи си рециркулация на БГВ. Не се занимавай с кладенци и сондажи и всички проблеми покрай тях.
Точно казано. Бойлера е задължителен.
Къщата ти трябва да е на много късметлийско място за да спечелиш от лотарията на термопомпите. Дебита на кладенеца няма как да го провериш за един ден. Като не е ползван дълго е още по-голяма магия. Точи една година от него и ще разбереш какъв е.
Boyan - специалист
По това време на годината замерванията дават добра представа за дебита на сондаж .
За вашата площ за климатизация са достатъни 2м3 на час и каквото извадите над това е бонус .
Можете да ползвате кладенеца на съседа за попиване . Това дава база за ориентация .
Практиката показва , че неразработените сондажи дават по-малко дебит в началото и положението се подобрява в последствие . Има и изключения , но са редки .

Тактиката колегите вече я споменаха :
Първо помислете за добра изолация и после за климатизацията .
Подовото дава страхотен комфорт и работи със всякакви източници на топлина .
За това ви препоръчвам да си го направите , без значение на какво ще се спрете впоследствие .
Работи и при паркет . С по-висока температура на водата , но работи .
naster - майстор
Всички с подово, с които съм разговарял се кълнат, че е най-комфортното отопление. Аз ще заложа на конвектори в таваните над вратите заради поливалентността им (топло-студено), минималната инертност при дълго отсъствие, и намалената тръбна инсталация.
andy_forresite - майстор
И ще имаш отопление като в МОЛ - топъл въздух и студени крака.
naster - майстор
Ами ето, темата е за отопление на кръстопът. Всеки да реши какво ще жертва и какво печели чрез избора и проектирането на системите за отопление. И веднага отговарям на твърдението: При затопляне на помещенията тухлените стени и изолираната замазка ще акумулират някаква топлина - а в слънчевите дни южното изложение на 6 прозореца 170х210 ще помага на бедния конвектор. Няма как - твърде инертна е системата за нуждите на семейството ни - работа и училище през деня, и чести уикенди на гости/на почивка. А пък радиаторите трябва да са извънгабаритни, за да се постигне модулация в нискотемпературен режим... Моите 5 стотинки.
Hursa - майстор
Според мен - подовото отопление има много предимства, но си има и свои недостатъци. Една добре оразмерена система изградена на естествена конвекция (а дори и принудителна) би дала по добър комфорт, като би имала и други предимства (това, най-вече, ако жилището е добре топлоизолирано). Но това е мнение на не специалист.
naster - майстор
Именно - аз залагам на добрата изолация (покрив 30см вата, стени 20см епс, бетонова настилка 10см епс или вата) и минимални термомостове още при проекта. Дали комфортът ще е по-добър от подово, не мога и не искам да споря.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Отопление на кръстопът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: