• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burd - специалист
Добре дошъл във филма. Аз така се чудех и, въпреки,че скоро няма да слагам изолация набих тръба за подово на Овентроп и на втори щрангове радиатори по стаите. Ще съм на пелети,като стигна до котел. Бойлер. 2 серпентини и система от стайни термостати. Дали ще е добър избора,ще кажа след още 1-2 година. За преход и периоди и лятото сложих заготовка за климатици по стаите. Не са толкова некомфортни. Не го мисли толкова- не е ядрена физика да се сгрееш.
naster - майстор
Точно затова съм се спрял на конвекторите - могат да изпълняват отопление и охлаждане, и са непретенциозни към източника, който ги захранва. Вградени в ГК над вратите - спретнатичко.
filmatoplo - майстор
За хотел или офис става с конвектори ,ама за живеене -някой не понасят течението на въздуха ,децата също хващат алергии .
radius - майстор
naster, и в другата тема поспорихме, но виждам и тук си се надъхал. Ако подхождаш по-плахо към нещата, може да взимаш по-добри решения за дома си. Как си представяш твоята къща с духалки на тавана - връщаш се вечер и в стаята е 18С, пускаш духалките и става 24С :lol: Ами не, като сложиш 20см изолация и спреш отоплението сутринта, след 24ч темп. ще е паднала с 1-2С. Тогава ще си зададеш въпроса "Защо изобщо да спирам през деня отоплението?" и ще разбереш, че не са ти трябвали духалки за основно отопление, а нещо инертно като подовото. Ако ползваш къщата епизодично, тогава има смисъл.
naster - майстор
О, аз дори намирам "спора" (дружеско сравняване на мнения с цел взаимопомощ) за много градивен, така че съм благодарен за коментарите. Духалките ще работят на необходимата скорост и ще се намират над щурцовете на вратите, а не на тавана (мисля, че този в тавана се казваше касетъчен тип?). И именно инертността на подовотo например в слънчев ден би довело до потенциално прегряване (чисто теоретично, не забравяйте, имате насреща си лаик с никакво инженерно образование или опит - само с четене и събиране на информация се ограмотявам). Точно за спалните разчитам, че нощно време малко по-ниска Т, например 19-20'С е здравословна за съня, и тогава точно могат да не работят.

Единствено не ми се връзва как половин България се топли с климатици, а в САЩ почти всички къщи са с въздушно отопление (furnace).
radius - майстор
Тая половин България се топли с клими, че е най-лесно, едва ли могат да се похвалят с комфорт. Не е като да не ползвам клими, и то все маркови, абе не е комфортно и това си е.
При мен спалните са си с по-ниска темп. 20-21С и денем и нощем и ми е добре. Няма как с тази изолация нощем да паднат до 18, пък вечер да са 22 примерно, е има - като отвориш прозореца :wink: .
Това с подовото и като напече си е голям проблем и съм писал и аз тук доста пъти. Е няма спасение, в хола става 25-6 С като напече зимата. Но и без подово, с тази изолация ще го има почти същия проблем.
За щатите, наистина е интересно що така. Прагматични са и сигурно има доста плюсове. При тях е централно по въздуховоди, може би дебита е малък и е по-неусетно някак си, не знам.
Boyan - специалист
ср окт 10, 2018 11:34 amradius написа:
За щатите, наистина е интересно що така. Прагматични са и сигурно има доста плюсове. При тях е централно по въздуховоди, може би дебита е малък и е по-неусетно някак си, не знам.
Традиционалисти са и националисти .
За тях конвенционалният климатик , ако е местно производство е по-добър от най-наточения инвертор .
Докато има къде да водят войни и да осмукват световните ресурси , ще си карат коли по 6 кубика , при ограничение на скоростта 90 км.
Пък като няма къде , имат няколко правителствени служби , на които работата им е да подпалят нови .
Ако искате съвременни технологии в климатизацията , не ги търсете там .
Първият инверторен климатик с вграден кръг за подово отопление , който видях беше японски National от 1998 г .
Не съм се интересувал кога започва да се произвежда :)
naster - майстор
ср окт 10, 2018 11:34 amradius написа:
За щатите, наистина е интересно що така. Прагматични са и сигурно има доста плюсове. При тях е централно по въздуховоди, може би дебита е малък и е по-неусетно някак си, не знам.
С климатик - само в преходните сезони без парно. Много къркори в по-студено време. Заради рекуператора няма да мога да поддържам (много) различни температури в стаите, а аз и не искам. А прегряване само от зимно слънце (при неработещо отопление) ще го пиша в графата енергийни печалби. И повечето от решенията са в тази насоченост - ниски разходи за енергия, ограничен "въглероден отпечатък" и комфорт на обитание - чест предмет на въпроси и недоумение от строителя, и от строителния инженер (баща ми), но те са отражение на това как ние искаме да изглежда и да се държи къщата ни.

Едва ли е малък дебита - по схеми го дават с рециркулация, не със свеж въздух. А САЩ са традиционалисти, то се знае. Ние им се чудим за отоплението. Те кой знае как ни се чудят на къщите от тухли и бетон.
burd - специалист
Истината е, че подовото си е подово. Ако живееш там и е по външна температура управлението му ще си е супер.
Аз ходих в централата на Салъс и си говорих с пича там. Оказа се , че това което съм замислил само подовото да е по външна- не можа да ми каже по умерена идея.
Аз си го мисля така- стайни във всяка стая. Клвмна шина с модул за котел. Той ще си има буфер с цел да му е добре.
Радиатори с Термо глави. Ще падне игра тип главата да е на 23 градуса в хола, 20 в спалнята и термостата с позволим градус на долу с хистерезис 1 градус. Котела ще се гаси само от стайните. Радиаторите на глави. А с тия конвектори , докато им нагласиш отвори и захранване и им сложиш цената може да родиш багерче, но ти си знаеш
filmatoplo - майстор
Ако термостати следящи подовото изключат котела -а радиаторите искат топло :? :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Отопление на кръстопът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: