• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhoro25 - специалист
Здравейте,

Закупухме стара къща (на 100г -55кв.м на етаж) и сложихме с много мъки баня на двата етажа. Обаче, се оказва, че:

1. Не можем да сложим хоризонтален бойлер понеже тавана е едва 190
2. Не можем и вертикален бойлер - понеже няма много място. (На жената не й харесва) [-X

Започнахме да търсим проточни бойлери. Разбрахме, че тези на три-фазен ток работят добре, ама ние нямаме такъв в къщата. Ходих да питам в ЕВН ама ме отказаха (много скъпо щяло да бъде отварянето на такава партида).

Видяхме, че продават монофазни - 8-11кв такива. Намерихме този:

https://baniastil.com/проточни-бойлери/ ... -5964.html

4 членно семейство сме.

Има ли някой опит с такъв вид бойлери? Достатъчно топла вода ли има за къпане? Водата топла ли е? Говоря за монофазните модели.

В моят ум са старите Юнга, които за миене на съдове ставаха, ама не и за повече.

Моля за мнение и съвет!
fox_vt - майстор
Аз съм със 7кв и няма проблем но душа трябва да е със малки дупки. Щом ще си с по голяма мощност не би трябвало да има проблем. Но въпросът с тока е под въпрос. Трябва да си сигурен че няма да клекне напрежението като го пуснеш. Това значи нов кабел от главното табло и партидата ти трябва да е голяма. 11 кв са към 50+А което за монофазна партида е под въпрос за къща на 100 години
zhoro25 - специалист
пон окт 08, 2018 9:14 amfox_vt написа:
Аз съм със 7кв и няма проблем но душа трябва да е със малки дупки. Щом ще си с по голяма мощност не би трябвало да има проблем. Но въпросът с тока е под въпрос. Трябва да си сигурен че няма да клекне напрежението като го пуснеш. Това значи нов кабел от главното табло и партидата ти трябва да е голяма. 11 кв са към 50+А което за монофазна партида е под въпрос за къща на 100 години

Разбирам те!

Правим чисто нова ел-инсталация с нов кабел към уличният стълб. Мисля че кабела бе 4-жилен 16
Последна промяна от zhoro25 на пон окт 08, 2018 10:25 am, променено общо 1 път.
muhala - майстор
Нямаш ли някакво помещение, в което да сложиш бойлера ? Мазе, таван, стълбище ?
pgt - специалист
+1 muhala, даже според мен е по-здравословно за бойлера да не е в самата баня :wink:
zhoro25 - специалист
Нямам такова място - къщата е само две стаи на етаж с външно стълбище. Вода е нямало в сградата. Преграждаме стени, за да има място за баните.

Евентуално да направя външна стая (до къщата) с 30см изолация и там да е скрит бойлера? Нещо от пвц или тухли (което е по-евтино).

А отностно проточният бойлер, там налягането ли е проблем, че трябва душ с по-малки дупки?

Благодаря

Г
batvenko - специалист
Не проблем налягането. Големи дупки - повече вода, малки дупки по-малко вода, т.е. по-малко киловати бойлер + по-малки дупки на смеситела = по-добре за къпане, но пък по-слаба струя.
muhala - майстор
Проточен бойлер и монофазна инсталация според мен не се връзват.
Ако къщата е за постоянно живеене ще съжаляваш, че си решил да слагаш проточен бойлер.
Помисли си пак за един обемен плосък бойлер. Има ги с дебелина 30см. Може да си го вградиш в някой гардероб дори или във всекидневната в някой шкаф специално за него. Няма да се вижда.
шоп - майстор
пон окт 08, 2018 2:43 pmmuhala написа:
Проточен бойлер и монофазна инсталация според мен не се връзват.
+1
За мен също няма такова животно.

Защо не помислиш за слънчев колектор отворен тип 20-30 тръби и 200-300 литра бойлер?
Цената не им е висока, в сезона на промоциите сме.

В духа на форума, този колектор може да го преработиш под налягане с една 30-40 м медна или неръждаема серпентина и вече и с най-малкия проточен монофазен бойлер може да доподгряваш
Едно е да грееш вода от 5 на 38 градуса и съвсем друго от 30 на 38 градуса при студен зимен ден :idea:

И поледно, като нямаш трифазен ток може да помислиш и за газов бойлер.
Добре де, явно мазе няма, което е странно за 100 годишна къща, ами таван няма ли, та да изплющите един голям, хоризонтален /само ако няма височина/.
Завивате го дебело с вата и само това ще е допълнителната набутвация.
Шопа е технологична личност, но такива гимнастики не са за всеки.
Барака до къщата също усложнява и оскъпява....ма тя пък може да се ползва и за други цели....
  • 1
  • 2

Тема "Проточен бойлер - съвет за закупуване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: