Най - вълнуващия въпрос зимно време.
saraneron - специалист
Колеги, съфорумци , приятел има проблем със соларна инсталация под налягане с плосък колектор. Системата е правена преди 10 години от ,,голяма ,,фирма! За това време е работила всичко на всичко около 3 години. Два пъти изхвърля антифриза/пропиленгликол,вода/ и са я зарязали.В момента се опитвам да я съживя. Схемата е класическа с отделна помпа без помпена група и кранчета за пълнене. Денивелация от хоризонтален бойлер до горна точка на колектора около 5 метра, манометър с термометър до бойлера близо до тавана/50 см./ на първи етаж на къща ,тръбите минават директно през втория етаж и стигат на тавана ,където е помпата с възвратна клапа ,крановете за отсичане ,разшерителния съд и предпазния клапан по налягане. Манометърът показва от години 0.5 бара. Какво съм направил досега. Махнах автоматичния обезвъздушител на колектора и го замених с обикновен кран . Проверих електрониката и термосондите ,работят нормално. Помпата работи. Разшерителният съд беше с нула налягане а до него бутилка от кока кола 1.5литра с тръбичка към предпазителния вентил пълна почти догоре с антифриз.
Последна промяна от saraneron на нед окт 14, 2018 8:39 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Очисти филтъра ако има ,да е сигурно че възвратния клапан отваря и действа ,помпата да е сигурно че работи ако трябва ги отвори.Напомпи съда около 2 бара -надуй сетне инсталацията на 3 , колко литра е съда -дано поне 12 л.Ако ти се вижда стара -не я надувай толкова ,тоест виж и баланса на колко бара е -дано е 6 .
Фил, гледай ва, Брат!
Човеко има поблеми с нета и пусна 3 теми.
Дай да пишем само в една!
Предпазния е каталясал, вече не е на колкото е бил и е за смяна.

Местя си първото мнение по тройната тема.

"Колега, как го измисли това заглавие, та и три пъти?
По "темата":
Ми провери го тос РС! Напомпи го, провери дали изпуска мембраната!
Предпазния можеш да му погледнеш данните, но щом е работил- за смяна е.
Отдавна си тука, не си вчерашен, би трябвало бързичко да се ориентираш.
Надявам се, че ще я подобриш тая соларка!
Не знам кой може да трие теми, ама виж направи нещо по въпроса с двете в повече!"

Въйййй, то и аз съм забрайл цаките!!! Тая станала четворна!
filmatoplo - майстор
:weedman: Щото ние вчера прасето го товарихме с Манитуто в ремаркето .
нед окт 14, 2018 8:06 pmfilmatoplo написа:
:weedman: Щото ние вчера прасето го товарихме с Манитуто в ремаркето .
Тя тая тема.....
....ма я раздуй за Манитуту и прасето!
Ако са притисняваш тука, пусни нова, в говорилнята, ма да туриш линк- задължително!
saraneron - специалист
нед окт 14, 2018 7:39 pmТрифон П.Трифонов написа:
Фил, гледай ва, Брат!
Човеко има поблеми с нета и пусна 3 теми.
Дай да пишем само в една!
Предпазния е каталясал, вече не е на колкото е бил и е за смяна.

Местя си първото мнение по тройната тема.

"Колега, как го измисли това заглавие, та и три пъти?
По "темата":
Ми провери го тос РС! Напомпи го, провери дали изпуска мембраната!
Предпазния можеш да му погледнеш данните, но щом е работил- за смяна е.
Отдавна си тука, не си вчерашен, би трябвало бързичко да се ориентираш.
Надявам се, че ще я подобриш тая соларка!
Не знам кой може да трие теми, ама виж направи нещо по въпроса с двете в повече!"
Къде са другите теми, че се загубих из форума да ги събера на едно място?

Въйййй, то и аз съм забрайл цаките!!! Тая станала четворна!
нед окт 14, 2018 8:45 pmsaraneron написа:
Форума май са бъгяса нещо.
lakosste - специалист
нед окт 14, 2018 6:43 pmsaraneron написа:
Колеги, съфорумци , приятел има проблем със соларна инсталация под налягане с плосък колектор. Системата е правена преди 10 години от ,,голяма ,,фирма! За това време е работила всичко на всичко около 3 години. Два пъти изхвърля антифриза/пропиленгликол,вода/ и са я зарязали.В момента се опитвам да я съживя. Схемата е класическа с отделна помпа без помпена група и кранчета за пълнене. Денивелация от хоризонтален бойлер до горна точка на колектора около 5 метра, манометър с термометър до бойлера близо до тавана/50 см./ на първи етаж на къща ,тръбите минават директно през втория етаж и стигат на тавана ,където е помпата с възвратна клапа ,крановете за отсичане ,разшерителния съд и предпазния клапан по налягане. Манометърът показва от години 0.5 бара. Какво съм направил досега. Махнах автоматичния обезвъздушител на колектора и го замених с обикновен кран . Проверих електрониката и термосондите ,работят нормално. Помпата работи. Разшерителният съд беше с нула налягане а до него бутилка от кока кола 1.5литра с тръбичка към предпазителния вентил пълна почти догоре с антифриз.
Здрасти колега.Аз не мога да помогна по системата но моя съвет е -я си направи една дрейн бак система и не се притеснявай повече за извиране и други подобни.Аз от миналата година съм я замислил но нямаше време макар да си бях купил панела и това лято си направих след консултация тук във форума.
нед окт 14, 2018 9:09 pmlakosste написа:
Здрасти колега.Аз не мога да помогна по системата но моя съвет е -я си направи една дрейн бак система и не се притеснявай повече за извиране и други подобни.Аз от миналата година съм я замислил но нямаше време макар да си бях купил панела и това лято си направих след консултация тук във форума.
Той, колегата, си има. Тука са опитва да помага на приятел.
saraneron - специалист
нед окт 14, 2018 7:18 pmfilmatoplo написа:
Очисти филтъра ако има ,да е сигурно че възвратния клапан отваря и действа ,помпата да е сигурно че работи ако трябва ги отвори.Напомпи съда около 2 бара -надуй сетне инсталацията на 3 , колко литра е съда -дано поне 12 л.Ако ти се вижда стара -не я надувай толкова ,тоест виж и баланса на колко бара е -дано е 6 .
Разшерителен съд напомпан на 1,5 бара
работно налягане 4 бара мак.
проверен на 5.8 бара
вместимост 8 литра

Предпазителен клапан 1,5 бара
колектор плосък 3 литра вместимост
тръби медни фи 15мм.
трасе 2х15метра=30 метра
Помпа работи,клапа работи,предпазен клапан при завъртане пропуска и нормално държи около 1.8 бара не е пробван на по-високо налягане, диферинциален термостат с датчици работят.Системата е пусната и работи на 1.8 бара с вода.Имам въпрос: Колко да е предпазния вентил, тъй като този според мен не е за тази конфигурация.И като причина за честите откази на системата се насочвам основно към него/1.5 бара???/, както и автоматичния обезвъздушител ,който вече е заменен с обикновен кран. Двуомя се между 3 и 3.5 бара , но не повече да е правелния вентил.Разшерителният съд мисля, че е подбран правилно.Може да поеме 3до4 литра при стагнация без да се превиши работното му налягане от 4 бара но няма запас.Държи налягане.Системата е на 10 години.

Тема "Разшерителен съд, предпазителен вентил ....?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: