• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
ср яну 16, 2019 12:10 pmangel.lazarov написа:
Колеги, може ли да ми кажете, защо трябва да е метална кутия, а не метална стъпка върху бетонови блокчета на краката на котела. Става въпрос за 500кг чугунен котел, който в момента е на бетонова плоча, но за 350-400лв кутия за него се замислям, дали не е по-добре да го повдигна с бетонова основа или блокчета.

Добър въпрос.
Моята кутия под виадруса е висока над метър. Не е метална ами е зидана от огнеупорни тухли.
Тухлите ги взех 2 ра употреба от доменна пещ. Платих само 30 лв транспорт и то за цял камион тухли. Тя куията е комбинирана. От едната страна е виадруса, а от другата страна е пещ за изгаряне на метровици и печене на агнета.

Не препоръчвам бетон и бетонови тухли. Тези материалли не издържат термични натоварвания.
Само огнеопорни тухли и то за предпочитане средновестни и тежковестни + щамот или огнеопорна маса за зидане до 1300-1500 градуса.
krasi92 - майстор
В опътването на виадруса го дават хората да е от бетон.Какви термични натоварваня има там за да се зида с опгнеупони тухли.Ако са без пари става но ако ги купуваш май по евтино е метална рамка с една ламарина 5мм отгоре.
шоп - майстор
Нали говорим в кутията да има горелка?

Има термично натоварване и то не малко. При мен универсална горелка с въглища и шамота около нея сигурно се напича до 500-600 градуса. Практикувал съм топла обработка на металите и закалка и мога на око по цвета на шамота да определя температурата му.

При метална кутия трябва освен метала за кутията и вермикулит вътрешно и каменна вата поне 50 мм външно. Още по-добре 100мм вата с ал. фолио външно. И цената пак хвръква нагоре.
При метална неизолирана кутия топлозагубите са значителни. Ако плюнете на нея плюнката ври и се изпарява.
Шоп, идеята е да се подвигне котела на 20см от земята, защото няма място да се постави горелката. Най-добрия начин е отстрани на котела, но тя тогава ще опира в земята и повдигането на котела е най-добрия вариант. След като котела на Солитех има 4 метални крака на 4-5см височина и котела не е подпрян по "корем" на бетона отдолу немога да разбера защо трябва да е цяла метална рамка за 350-400лв, а не 4 метални плоски планки за под краката с 4 бетонни бордюра поставени настрани за 50лв общо.
Ако смисъла е, че евентуално 500кг на бетона с евентуална влага може да разруши детайла или дали ще са достатъчно здрави са доводи, които трябва да се помисли, незнам дали може да се оборят или защитят. И все пак 500кг, не са крак, а за целия котел с водата в него, което съответно ще е 125кг на крак на котела, което е един як българин отгоре на бетонния бордюр - нищо не е.
шоп - майстор
@angel.lazarov, направете го и споделете.
Аз съм качил достатъчно снимки на моя Виадрус на кутия. Вече не помна в коя тема. Може би във Виадрис на пелети. По спомен съм ползвал огнеупорни тухли и винкел 80х80х8 или по-дебел.

Трета година работи без проблеми. Много хора от форума са идвали на гости у нас за да го видят. И в момента мога да го снимам.
Успехи!
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане на котел на твърдо гориво върху кутия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: