Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет окт 18, 2018 8:53 pmТрифон П.Трифонов написа:
Какво питаш? Да монтираш въпросния кран ли?
Може да не го слагаш, според мен.
Можеш да свържеш РС само към топлата тръба. Така ще осигуриш необходим преднапор на помпата.
На радиаторите постави секретни кранове и ръчни обезвъздушители.
Пълниш инсталацията, обезвъздушаваш, затваряш ръчните обезвъздушители и палиш.
ФБРто има в предвид, че докато работи системата, помпата ще дърпа въздух от някъде, като възможно място са обезвъздушителите. Автоматични не се ползват в отворена система. При ръчните няма такава възможност, а и правилно подбраните тръби, мощност и скорост, на помпата, изключват стойности на подналягане, които да доведат до засмукване на въздух.
Ако свържеш РС само към студената...
-няма да има поява на въздух в системата.
-при завиране, парата си остава в системата!!! изхвърля се първо по хладна вода, парата още е там и ако не са метални тръбите, почва да топи наред.

Здрастииии, ФБРто!!!
Аз имам доблестта да се извиня, когато съм грешил или съм бил груб.
Ти явно си дребна душица, ама дано аз да съм грешен, а ти жив и здрав!
Мерси за помоща. За Искам да напиша как смятам да свърша системата и ме поправете ако някъде греша моля ви
Започвам от доланата част - студена вода
1.Свързвам спирателен кран
2.ПОМПА
3.Слагам филтър
4.Спирателен кран номер 2
5.Пускам с троиник на ляво и на дясно към радиаторите и ги свързвам в толната част

Свързване на топлата вода
1.Обезвъздушител
2.Тернометър
3.Свързвам РС като преливника сложа тръбичка и го изкарам навън извън къщата
4 С троник пускам долу пак към двата леви и десния радиаото и ги свързвам в горния край на радиаторите с вентилите( секретните кранове)
5. В другите горни крайща слагам ръчни обезвъздушители

Пълненето:
От крана който съм сложил в най ниската точка от студената вода започвам да пълня
2. Отворил съм ръчните обезвъздушители( разхлабени) и кранове и пълня бавно.
3. Пълня докато прелее преливника и спре да бълбука.
4.Затягам и проверявам отново
5. пускам помпата пак леко отвивам доакто излезе останали въздух.
6. Паляя !

Искам и да попитам относно тръбите основните ф20 и само от радиаторите към основните с ф16 ли?
И относно помпата и нейното настройване как да е наглася кога да се пуска и кога да спира или трябва термостат? ето и помпата

Прикачен файл

pompa.jpg
pompa.jpg (44.59 KиБ) Видяна 807 пъти
gnt69 - майстор
чет окт 18, 2018 10:32 pmangelzdravkov написа:
И относно помпата и нейното настройване как да е наглася кога да се пуска и кога да спира или трябва термостат? ето и помпата
ЕТО ТАКЪВ трябва да сложиш на изход камина настройваш на желаната температура и той включва помпата. Като падне темп. гаси помпата. Има и други цветове и във всички магазини за отоплителна техника ги има. :partyman:
чет окт 18, 2018 10:53 pmgnt69 написа:
чет окт 18, 2018 10:32 pmangelzdravkov написа:
И относно помпата и нейното настройване как да е наглася кога да се пуска и кога да спира или трябва термостат? ето и помпата
ЕТО ТАКЪВ трябва да сложиш на изход камина настройваш на желаната температура и той включва помпата. Като падне темп. гаси помпата. Има и други цветове и във всички магазини за отоплителна техника ги има. :partyman:
Благодаря ти
съб яну 06, 2018 7:41 pmfbr написа:
Когато разширителния съд е на нагнетателната страна на помпата, то на смукателната страна на помпата имаш налягане по-ниско от атмосферното, и всяка микроскопична нехерметичност на системата води до засмукване на въздух вътре в системата. Когато е на смукателната страна на помпата, налягането в нагнетателната страна на помпата е по-високо от атмосферното, и спомената вече нехерметичност действа като микротеч на вода, която не се вижда, понеже се изпарява. Затова се налага периодично доливане на системата. И това не си спомням за кой път го пиша вече, ама понеже питаш.
Първото твърдение е възможно, но при грамотно направена инсталация, с правилно подбрани компоненти е изключено.
В една отворена система /изградена на 1 етаж/ имаме статичен воден стълб от ок 2,5м. Да речем, че е 2м.
Правилно подбраната и настроена помпа ще направи напор 0,1+0,2статичен= 0,3 напор.
Зад помпата имаме -0,1 от помпата +0,2 статичен= 0,1. Това не е по ниско от атмосферното. Имаше го като термин, май диференциално налягане му викат специалистите. Точка.
По повод на второто твърдение.......мииии то на нагнетателната винаги си е по високо, без оглед къде е помпата, освен някои по особени случаи.
При аматьорски направена инсталация, с неправилни и неправилно настроени компоненти /не помпата на 6/ ...
...ФБР, прав си.

angelzdravkov, спирам да давам съвети, защото аз не съм специалист, възможно е да греша, а не искам да се чувствам виновен и гузен.

Тема "Локални парно , Моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: