• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gardenER-- - специалист
Колеги, здравейте.
В последните два дни, доста често взех да се качвам да обезвъздушавам радиаторите от втория етаж, като днес пипнах крайния радиатор, и отдолу си е буквално студен, както и тръбата за изхода е студена?
speka_rs - майстор
Колега, пробвай да намалиш малко другите радиатори ( да баланасираш хидравлично сиситемата) или да увеличиш степента, на която работи помпата.
kozl - майстор
Колеги та колеги и по кво да сме колеги освен по драскане у форума :?
gardenER-- написа:
Колеги, здравейте.
В последните два дни, доста често взех да се качвам да обезвъздушавам радиаторите от втория етаж, като днес пипнах крайния радиатор, и отдолу си е буквално студен, както и тръбата за изхода е студена?
На първия етаж изглежда проблеми нема :?
Е от писаното се разбира, че парното е локално и често се обезвъздушава и понеже въздуха по лек от водата, нормално е да се застоява на втория етаж в двуетажна сграда. Вероятно има проблем с "обгазяване" на системата :? А каква е системата? Имаш ли термо вентили на радиаторите или са с кранчета? Вече получи съвет да намалиш другите, ама как - зависи от това как и с кво са монтирани. За балансиране на системата се монтират кранчета на изхода на радиатора, защитени от баране с капа. Или ако има разпределително табло с кранчета на колектора..... Но Економията, често ги съкращава разни там кранчета, че трупат се кинти.
Така де - изложи повече инфо, за да има възможност за по-конкретен отговор.
Оти и у нас радиаторите са студени, ама я знам защо и не питам.
Козли, нека драсне и дари е под налягане или с отворена съдина и за обезвъздушителите тоже!
gardenER-- - специалист
След затварянето на вход/изход на всеки радиатор, радиаторът загря и в долната си част, въпреки че не е така топъл, както са останалите долу. Появи се друг проблем, не знам дали е във връзка със случилото се...
Сутринта запалих парното и излезнах за работа. Цял ден жената сипва през два часа, котелът не мърда от 50°, прибрах се към 5 часа, и от тогава, до сега - изгорих и аз една кофа въглища, няколко трупчета дърва и котелът не вдига повече от 65°? Котелът преди се палеше с въглища и малко подпалки и стоеше на толкова, колкото е зададен регулатора...
kozl - майстор
ср окт 24, 2018 7:22 pmgardenER-- написа:
След затварянето на вход/изход на всеки радиатор, радиаторът загря и в долната си част, въпреки че не е така топъл, както са останалите долу. Появи се друг проблем, не знам дали е във връзка със случилото се...
Сутринта запалих парното и излезнах за работа. Цял ден жената сипва през два часа, котелът не мърда от 50°, прибрах се към 5 часа, и от тогава, до сега - изгорих и аз една кофа въглища, няколко трупчета дърва и котелът не вдига повече от 65°? Котелът преди се палеше с въглища и малко подпалки и стоеше на толкова, колкото е зададен регулатора...
Пак оскъдна информация и нови въпроси. Гадателите са на ход. "Цял ден жената сипва". Кво сипва :? Аз веднага помислих за ракийка :drinkers:
andy_forresite - майстор
Има връзка м/у по-ниската температура на водата в котела и проработилия радиатор, но да започнем с установяване на следното:

1. какъв е котелът, колко киловата се води
2. колко броя и с какви размери радиатори е свързан
3. има ли добавен радиатор за тази година (или бойлер, пералня евентуално да ползва топлата вода от отоплителната инсталация)
4. въглищата какви са - брикети, бобовдолски, донбаски и същите ли са като миналата година, или същите но друга партида.
5. Каква е температурата в стаите?
6. Регулаторът и синджирчето пипани ли са от миналата година?
7. Забравена отворена клапа по котела за намаляване на тягата?
gardenER-- - специалист
Ще карам по въпросите на Анди:
Котелът е Viadrus U22Basic 40.7kw, панелни радиатори, на първия етаж са седем радиатора, лира и 80л бойлер, на втория са шест, лира и бойлер. Парното е за първа година, въглищата са бобовдолски, досега на камина винаги съм горял донбаски, разлика осезаема, но от много хора съм чул, че бобовдолските са що-годе калорични като донбаските... Да, регулаторът и синджира съм ги местил, поради причината, че според мен синджира държеше вратичката много на високо, предполагам идеята е да стои почти затворена, с г/д 1см отвор, но моята ми се виждаше много отворена... Клапата почти винаги стои полузатворена (положението е подобно на \) и коминът си има тяга, вчера го отворих напълно, сръчках хубаво въглищата, тъй като жената го е била уморила от въглища и това започна да смуче, но градусите едвам едвам се вдигат и при наличието на толкова въглища, оставих регулатора на 80° и пак не смея да ги вдигне, не вдигна повече от 70°...
borchoyor - специалист
Е, горе 7 радиатора, долу 6, ама кви са що са??? И защо регулатора е на 80? Отворена ли е системата, дай и малко снимки...
gardenER-- - специалист
Като се замисля и друго... системата беше почти празна (вероятно ненапълнена от фирмата, и след обезвъздушаването, доста съм "изхвърлил"), напълних системата и се беше напълнила на 1.0 бар, предполагам тъй като системата сега е пълна с вода, вероятно заради това градусите се вдигат бавно? Системата е затворена, утре ще направя по подробна информация за радиаторите.
Регулаторът го оставих на 80°, за да видя дали ще започне да вдига градусите, тъй като не вдигаше. Сега зададох на регулатора 70° и със зор вдига 65°. Въглищата са пълна скрап, бобовдолски... Сега мисля да закупя донбаски, и да ги разреждам в съотношение 1:3 (1 донбас, 3 бобовдолски), тъй като много, ама много сгурия остава и котелът се пълни бързо...
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с локално парно - последният радиатор, долу е студен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: