• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Ново строителство.
Имам положени в пода на апартамента няколко двойки АлПекс тръби. Под замазката.
От зад входната врата на апартамента - където е едно табло с тръби - до прозореца на всяка стая. И до банята.

Като им знам майсторлъка на майсторите, полагащи тръбите, и на замазвачите... имам съмнения, че може някой с некоя тесла да е повредил някоя тръба. Дано да греша.

Но искам да проверя.

Та, ще запуша единия край на тръбата. А за другия край...Намислил съм да взема един компресор за гуми - 12V.
Ta... измислям преходник, така че от накрайника на дванадесетволтовата помпа за гуми - през нипел 1/2" да напомпам АлПекса до 3 атмосфери. И да видя дали при спряна помпа ще "държи" това налягане.

Искате ли да ми помогнете в измислянето. Виждали ли сте нещо подобно? Продават ли се по магазините някакви подобни преходници...
Моля за помощ.
Благодаря предварително.
шоп - майстор
Нямаш никакви проблеми. По принцип всяко водно подово се изпробва преди да се положи замазката.

Такива вентили се продават в магазините за хладилна и климатична техника. Ако може да запояваш е много лесно.

Другият вариант е да надуеш с водопроводно налягане. В този случай не ти трябват спец. фитинги а само манометър и време....най добре няколко дни:-)
arxd129 - специалист
пон окт 22, 2018 4:00 pmшоп написа:
Такива вентили се продават в магазините за хладилна и климатична техника.
Гледах за такъв вентил в интернет-магазини за хладилна и климатична техника. Ама, нали съм си аджамия, не знам за какво да гледам; нито как точно се казва, нито как точно изглежда.
Би ли уточнил име на устройството? Или снимка да видя?
пон окт 22, 2018 4:00 pmшоп написа:
Ако може да запояваш е много лесно.
Имаш предвид да запоя с калай вентил от вътрешна гума на камион за нипел 1/2"?

Благодаря предварително за отговорите.
шоп - майстор
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... 972256guv7

Взимаш си такъв с игличка. Резбата 3/8, 1/4, 5/8, 5/16 и т.н. според компресора.

Има и всякакви преходници за да стигнеш 1/2 цола.

Ако имаш под ръка стара вътрешна гума от камион или трактор, то обикновенно вентилите са месингови. С бренер и меднофосфатен припой може да го запоиш към месингов фитинг 1/2
Успехи!
arxd129 - специалист
вт окт 23, 2018 8:06 amшоп написа:
Ако имаш под ръка стара вътрешна гума от камион или трактор, то обикновенно вентилите са месингови. С бренер и меднофосфатен припой може да го запоиш към месингов фитинг 1/2
Благодаря за съвета.

Ами... това се получи.

Прикачен файл:
7.jpg

Добре ли е?
sian - специалист
Идеално. Между коляното и линията която ще изпитваш сложи един тройник с маномитър.
Може да сложиш манометъра вместо тапа на края на тръбата която изпитваш.
arxd129 - специалист
чет ное 08, 2018 1:48 pmsian написа:
Между коляното и линията която ще изпитваш сложи един тройник с маномитър.
Може да сложиш манометъра вместо тапа на края на тръбата която изпитваш.
Какво-какво?
...
Мммм... нямам манометър. :?

Мммислех да купя помпа за гуми - 10-15 лева. От кауфланд. Дето ползват ток от акумулатор. 12 В.
Тези помпи имат върху корпуса си някакъв манометър, дето да гледаш - докато помпаш - колко да си помпиш гумата.
Не става ли така?! :?

:sad: :sad:
шоп - майстор
Абе то за ставане-става.
Лошото на тия манометри е, че са си откровенни ментета и не може много да им се вярва.
Все пак може да надуеш и през 2-3 дни да проверяваш налягането. Не бързай и направи по-дълга проба и замерване. И при най-малко съмнение търси по-точен уред...макар, че при положени вече в замазката тръби...
Дано не се стига до къртене.
jolobg - специалист
чет ное 08, 2018 2:40 pmarxd129 написа:
..................
Мммислех да купя помпа за гуми - 10-15 лева. От кауфланд. Дето ползват ток от акумулатор. 12 В.
Тези помпи имат върху корпуса си някакъв манометър, дето да гледаш - докато помпаш - колко да си помпиш гумата.
Не става ли така?! :?

:sad: :sad:
Идеята на тази проверка е да си 100% сигурен, че системата е херметична, нали така? Разчитайки на показанията на манометъра на помпата, може да те подведе защото добавяш външни към системата елементи - мундщука на помпата+маркуча+помпата+всички връзки между вентила и манометъра. Един от тях да изпуска 0,00000000000000000....1 м3/ч. ще си направиш грешен извод (трябва да провериш и спойката/заварката на вентила към коляното+игличката за теч). Не съм специалист по флуиди, ама аз бих я напомпал и оставил да стои така няколко дни. В краен случай можеш да използваш манометъра за проверка веднага след като напомпаш и разделиш помпата от вентила, и след n-дни, но в зависимост от обема и налягането, игличката ще ти изпусне въздух, който може да обезмисли целия експеримент. Виж, ако след 1 ден в системата "няма никой" ще си сигурен, че изпуска. Тогава пълниш с вода, ако не те е страх от наводнение и чакаш гьола/гьоловете да ти покажат къде да къртиш и евентуално снаждаш (въпреки, че е рисковано и не се препоръчва). :axe:
шоп ме е изпреварил :drinkers:
arxd129 - специалист
чет ное 08, 2018 3:48 pmшоп написа:
Дано не се стига до къртене.
Чакай.
Ако ще се кърти - сега е момента! Точно сега.

Искам надежден метод на проверка. Сега.
А не искам да къртя след като налепя гранитогрес, фаянс, ламинат и т.н.

Та... с измислената кауфландска помпа /със захранване 12 волта/ няма ли да мога да надуя дадена тръба и да задържа налягането? Дори и грешен, манометърът на въпросната помпа няма ли да отчете разлика в налягането след 2-3 часа, промерно? ...

...Ако има неща, дето не съм ги правил никога, тази проверка е едно от тях.
Моля за акъл.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Проверка на инсталация за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: