• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
arxd129 - специалист
чет мар 07, 2019 12:01 amfox_vt написа:
Пет пъти ти четох поста за измервателната ти система и не можах да го разбера.
Остави това настрана; проблемът с помпането и проверката е решен.


Всъщност - защо да не обясня пак:
Затапвам единия край на АлПекса.
През другия край, чрез помпа - вентил с игличка - сферичен кран - манометър - връзка с АлПекс - АлПекс, помпам атмосферен въздух /5.0-5.5 атм./
Затварям крана. Чакам 24 часа. Проверявам на 25-тия час - манометърът не се отклонил; никак. И така - за всяка тръба /общо 6/. Това е.

А дали резултатите са коректни??? Не знам.

Моля за отговор на въпроса за качествените колена /въпреки че може би този въпрос е извън темата, де/.
arxd129 - специалист
ср ное 14, 2018 4:12 pmшоп написа:
Друг е въпроса, че има фитинги за 3 лева има и за 9 лева. Познай защо? -;)

Все някога там ще има фитинг.... ми купувай го сега, качествен ... и после да се използват по предназначение.

Търся Коляно за PEX-AL-PEX тръби ф16х16.

Моля, препоръчайте ми качествен продукт.
Тази румънска марка колена качаствени ли са?

https://marmag.bg/produkti/vik-i-otople ... o-pp-c1616

По-скъпо (като цена) коляно не можах да намеря. Все са около 2-3-4 лв.

Рових из нета за коляно ДАНФОС - няма. ХЕРЦ - нямат. Honeywell - не намирам.

Моля, препоръчайте ми качествено коляно за PEX-AL-PEX тръби ф16х16.
Благодаря.
swissmad1 - специалист
чет мар 07, 2019 2:09 pmarxd129 написа:

Моля, препоръчайте ми качествен продукт.
Търси тези с резба 24х19.Досега не съм имал проблеми с тях а работя от доста време тази работа.Само стягаш яко.

http://decatrade.bg/new/24x19.pdf
шоп - майстор
чет мар 07, 2019 2:09 pmarxd129 написа:


Търся Коляно за PEX-AL-PEX тръби ф16х16.

Моля, препоръчайте ми качествен продукт.
Аз си пазарувам от ромстал и съм доволен.
arxd129 - специалист
чет мар 07, 2019 2:57 pmшоп написа:
Аз си пазарувам от ромстал и съм доволен.
Чест и почитания!

Това ли имате предвид?
http://www.romstal.bg/%D0%BA%D0%BE%D0% ... 39500.html

Дали не греша? :?

Моля, потвърдете.
шоп - майстор
Аз не гледам снимки и брошурки. Ходя на място, но от формата на гривната на холендъра...да точно от точзи тип фитинги съм доволен.
arxd129 - специалист
чет мар 07, 2019 2:22 pmswissmad1 написа:

Търси тези с резба 24х19.Досега не съм имал проблеми с тях а работя от доста време тази работа.Само стягаш яко.
Благодаря за съвета! :)

Ммммалко ме объркахте. Нито знам какво е резба 24х19. Нито знам какво е предимството ѝ на тази резба. А според препоръката Ви, явно резбата 24х9 има някакво предимство пред останалите резби /които други резби - нямам си идея какви може да са/.
Бихте ли пояснили, моля.

Предварително благодаря!
arxd129 - специалист
чет мар 07, 2019 3:24 pmшоп написа:
Ходя на място, но от формата на гривната на холендъра...да точно от точзи тип фитинги съм доволен.
Ами вероятно и аз бих останал доволен.

Но искам да споделя нещо, което ми направи впечатление. И ме притесни: Самата гривна на холендъра е удължена; има хем цилиндрична част, има и шестстен за гаечен ключ. Нали?
Сумарно - цилиндричната част и шестстена ... изяждат ВПОВЕЧЕ /отколкото само един шесстен/ едни поне 5-6-7-8 мм. Които милиметри аз нямам.
Правилно ли забелязах? Или греша отново??? :? :?

Благодаря.
swissmad1 - специалист
чет мар 07, 2019 3:29 pmarxd129 написа:
Нито знам какво е резба 24х19. Нито знам какво е предимството ѝ на тази резба.
Предимството е,че резбата на гайката с която се стяга месинговия о-пръстен е милиметрова а не цолова.Което значи ,че е по-ситна и няма навика да се самоотвива при последователни цикли на топло/студено и стяга доста по-добре.Плюс това месинговите о-пръстени са по-дебелостенни и пресоват много добре полиетиленовата тръба.Досега не съм имал теч от тези фитинги дори след години употреба.Точно вчера преправях един колектор с монтирани преди 8 години цолови фитинги- 3 от които са протекли.Притягане не помогна и се наложи замяна на фитинга.За съжаление се видя , че тече когато комшията на клиента ми се оплака ,че целия таван му е мокър.Малко по-скъпи са от другите ( 2-3 лева) но си заслужава инвестицията.Има ги и в други магазини освен в посочения от мен линк.Просто съм дал пример да се види за какво иде реч.

И за да не съм голословен- малко снимки

Теча от вчера в колектора:
Прикачен файл:
IMG_20190306_141107-11.jpg
IMG_20190306_141107-11.jpg (45.74 KиБ) Видяна 1373 пъти



И разликата- в ляво са фитинги 24х19 и двете са за ф16:
Прикачен файл:
IMG_20190307_163828-11.jpg
IMG_20190307_163828-11.jpg (59.09 KиБ) Видяна 1373 пъти
шоп - майстор
чет мар 07, 2019 4:09 pmarxd129 написа:


Правилно ли забелязах?
Много правилно забелязахте. При фитингите от този производител гайката е доста по-масивна и издължена. Има и гладка цилиндрична част има и щестостен за ключ.

Работил съм с доста видове фитинги и тези ми харесват. Дори и без пренатягане уплътняват. В теъбата влизат два 0 пръстена ( които трябва да се следят да не се скъсат) а към фитинга уплътнението е месинг/месинг конусно.

За разлика от масовите китайци и италянци, където и към фитинга има 1 или 2 0 пръстена конусната сглобка според моя опит е много надеждна.

Най важното е да си купите калибратор за 2-3-5 лв за да оформите леко челото на тръбата под конус за да не се скъсат или дефорират 0 пръстените, а да се подведат нежно. :rock:
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Проверка на инсталация за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: