Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Търся си пелетна камина и се замислям над няколко основни въпроса, ще се радвам някой с опит да ми отговори:

1. Харесал съм си https://www.facebook.com/firestar.bg/ FireStar 20kW с водна риза, главно заради цената. Но ме смущава, че във фейсбук има само добри коментари, няма лоши, а извън фейса няма никакви. Странно нали?

2. За тази пелетна камина пише 20kW, а отоплението е на площ 40-80 кв. Е, аз сега се топля на ток и отоплявам 20кв стая с 2kW ел. печка, която на всичкото отгоре се изключва периодично. С 20kW бих могъл да отопля цял блок?! Разбирам, че пелетната камина може да намали мощността си, но от 20kW да намали на 0,5 kW - едва ли ще е много прецизно. Моля, обяснете ми.

3. Пише - бункер за пелети с вместимост 25кг, а консумация до 4кг/час. Значи трябва да я зареждам през 6 часа (като антибиотик)? Минимална консумация на едно място пише 0,6кг, на друго 1,2кг. Т.е. с едно зареждане при най-най-добри условия може да изкара 40 часа. Това значи, че няма да може да ми поддържа температурата през уикенда, където ме няма или при дълги празници (това е лекарски кабинет) и че трябва да се пълни непрестанно. Какъв е смисъла от толкова малък контейнер или аз пак нещо не разбирам?

4. Ако използвам евтини пелети то консумацията следва да се увеличи. При 25кг контейнер май ще трябва на 2 часа да я пълня ли???

5. Пише автоматично обдухване на горелката с цел почистване. Всъщност как и колко често става почистването? Един приятел твърди, че (друга) пелетна печка се чистела много лесно 1 път в седмицата?

6. Чета за почистване на димоотводните тръби - колко често трябва да се случва това и как точно се случва? Звучи ми като ОГРОМНА хамалогия?

7. Описано е: Максимална мощност на водната риза: 15.5kW. Максимална мощност на топлоотдаване: 5.5Kw. Това значи ли, че ако седи в мазето се губят 5.5 kW мощност или 25%?

Въпросите ми в никакъв случай не са заяждане и са съвсем за ориентация в света на пелетите. Благодаря на всички.
mitkomaca - специалист
вт яну 12, 2021 5:20 pmmikymisho написа:
Здравейте,

Търся си пелетна камина и се замислям над няколко основни въпроса, ще се радвам някой с опит да ми отговори:

1. Харесал съм си https://www.facebook.com/firestar.bg/ FireStar 20kW с водна риза, главно заради цената. Но ме смущава, че във фейсбук има само добри коментари, няма лоши, а извън фейса няма никакви. Странно нали?

2. За тази пелетна камина пише 20kW, а отоплението е на площ 40-80 кв. Е, аз сега се топля на ток и отоплявам 20кв стая с 2kW ел. печка, която на всичкото отгоре се изключва периодично. С 20kW бих могъл да отопля цял блок?! Разбирам, че пелетната камина може да намали мощността си, но от 20kW да намали на 0,5 kW - едва ли ще е много прецизно. Моля, обяснете ми.

3. Пише - бункер за пелети с вместимост 25кг, а консумация до 4кг/час. Значи трябва да я зареждам през 6 часа (като антибиотик)? Минимална консумация на едно място пише 0,6кг, на друго 1,2кг. Т.е. с едно зареждане при най-най-добри условия може да изкара 40 часа. Това значи, че няма да може да ми поддържа температурата през уикенда, където ме няма или при дълги празници (това е лекарски кабинет) и че трябва да се пълни непрестанно. Какъв е смисъла от толкова малък контейнер или аз пак нещо не разбирам?

4. Ако използвам евтини пелети то консумацията следва да се увеличи. При 25кг контейнер май ще трябва на 2 часа да я пълня ли???

5. Пише автоматично обдухване на горелката с цел почистване. Всъщност как и колко често става почистването? Един приятел твърди, че (друга) пелетна печка се чистела много лесно 1 път в седмицата?

6. Чета за почистване на димоотводните тръби - колко често трябва да се случва това и как точно се случва? Звучи ми като ОГРОМНА хамалогия?

7. Описано е: Максимална мощност на водната риза: 15.5kW. Максимална мощност на топлоотдаване: 5.5Kw. Това значи ли, че ако седи в мазето се губят 5.5 kW мощност или 25%?

Въпросите ми в никакъв случай не са заяждане и са съвсем за ориентация в света на пелетите. Благодаря на всички.
То4но така, те хората за това са направили котлетата на пелети, аз ли4но бих си я сложил в хола и да се наслаждавам на огъня на камината вместо да я забивам в мазето
чет авг 22, 2019 9:35 amBokoo21 написа:
Да събудим старата тема 😊 имали някой вече закупил въпросната камина ?ние я взехме пък ще видим как ще е зимата 🙂
Здравей колега , можели мнение за камината понеже съм се спрял на тази марка за котел W20 ?
Здравейте!
Сега по европейски проект за намаляване на вредните емисии във въздуха поставят безплатно такива пелетни камини/котли в гр. Видин.
Та в момента и в близките няколко години, ще има хиляди такава с марка “Firestar” монтирани!
На мен ми монтираха този модел камина с водна риза
https://firestar.bg/peletni-kamani-seriq-firestar-wk18/
В нея има място за монтаж на циркулационната помпа.
Първи впечатления са пламъка гори много приятно и равномерно, не е шумна при работа само когато разпалва се чува една идея по силно вентилатора. Приятен външен вид, лесно се почиства.
При зададена температура на водата 50С в стаите беше около 28С външна температура около нулата. Три големи алуминиеви радиатора вързани на два кръга (отворена система) изгори един чувал пелети 15 кг. (Иглолистни) за 15 часа при посочените по горе условия, но не е гасена подържала е постоянно 50С ако я настроите на режим мисля и 24 часа може да се топлите спокойно. (за протокола апартамента е саниран и е на втори етаж)! Две шепи пепел съм изкарал за един чувал, мисля пепелника и спокойно би се справил с около 5-6 чувала! За почистване около пепелника, ще ви е необходима прахусмукачка за печки, може и без ама е много по удобно и не цапате. Покрай камината е топло, но не можете да отоплявате стая само с нея без да има монтиран радиатор.
Питах за горене на слънчогледови пелети, но монтажиста каза да не се занимавам, но го има като опция с монтиране на по силен обдухващ вентилатор… каквото и да значи това!
Има и Wi-Fi контрол, но се купува отделно ма па си е готина екстра и скоро, ще купя!
Засега това скоро още отзиви или ако някой има въпроси насреща съм! :wink:
Здравей, нашата камина е 15kw, няма равномерен огън и постоянно обдухва, намалихме вентилатора и нищо, някаква представа какво може да е. Благодаря предварително
нед ное 26, 2023 8:34 pmvili_iliewa90 написа:
Здравей, нашата камина е 15kw, няма равномерен огън и постоянно обдухва, намалихме вентилатора и нищо, някаква представа какво може да е. Благодаря предварително
Здравейте ! Имах проблем и се обадих на ,, Firestar ,, , дадоха ми този телефон 0886207777 , момчето беше много любезно и по телефона оправи всичко !
нед ное 26, 2023 8:34 pmvili_iliewa90 написа:
Здравей, нашата камина е 15kw, няма равномерен огън и постоянно обдухва, намалихме вентилатора и нищо, някаква представа какво може да е. Благодаря предварително
Здравейте ! Имах проблем и се обадих на ,, Firestar ,, , дадоха ми този телефон 0886207777 , момчето беше много любезно и по телефона оправи всичко !
speka_rs - майстор
Мнението не искам да се брои за реклама!!!

Обадиха ми се да погледна камина Firestar 18 кВт. Предвид на всичко, което съм чел доста скептично подходих, но все пак отидох да видя.
Вчера видях камината Firestar, като останах изненадан от това, че изгаря успешно слънчогледови пелети.
Камината разполага с 2 вентиалтора, който могат да се управляват по отделно във всички режими ( като според мен е опасно да се ползва по време на горене, заради надналягането и възможността да вкара пушек в стаята).
Отделно със вентилатора на пресния въздух се наглася и почистване на горивната камера, това дава възможност да се изгарят и слъчогледовите пелети.
Естествено има пепел, която е 1 пепелник на чувал пелети. И стъклото почернява добре, което се губи ефекта от живия огън посредата стаята.

Всеки трябва да си направи сам сметката какви компромиси е готов да направи.

п.с. Сериозен фен съм на Грейко и управлението на Натурела и смятам, че Бижуто е по-ефективна камина. Но е факт, че камина Firestar изгаря слънчогледови пелети.
нед фев 11, 2024 11:59 amspeka_rs написа:
... камина Firestar изгаря слънчогледови пелети.
Супер полезен пост. Благодаря!
6osi6 - майстор
нед фев 11, 2024 11:59 amspeka_rs написа:
Отделно със вентилатора (...) дава възможност да се изгарят и слъчогледовите пелети.
Вентилаторът нищо няма да почисти. Той само прокарва път с най-ниско съпротивление на въздушната струя през кошницата с отлепване на по-крехките налепи и това се повтаря докато отворите се запушат. Обратното няма да стане - да поставиш кошница със задръстени отвори и след седмица горене на слънчогледови да я извадиш чиста.
Хоризонтален изход от камината -> по-често почистване с две колена преди комина и повече съпротивление пред вентилатора.

Тема "мнение за пелетна камина FireStar 20kw." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: