• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, искрено се надявам на компетентен отговор като не се съмнявам, че тук ще получа най-точна информация по моя въпрос.
А именно, тази година съм в процес на изграждане на локално парно, с котел и т.н. купих си и бойлер с 2 серпентини кати искам да си монтирам на покрива и слънчев колектор. Бойлера е 120 л. 3 kW мощност. Същността на въпроса ми е: какъв колектор да избера? В няколко магазина попитах и ми дават много разностранни отговори от които повече се обърквам. Въпроса е дали да е вакуумно-тръбен или панелен? Едни казват вакуумните са с по-голямо КПД, лесно се ремонтират ако нещо стане, но пък зимата като ги затрупа снега на покрива не могат да разстопят снега и трябва да се чистят, а зимата на покрива хммм! Други ми казват, че панелните за нашия район "Смолян" били с много добро КПД и били за предпочитане от вакуумно-тръбните, защото хем не замръзвали, хем хващали по-голям спектър от светлината. Един от продавачите сподели, че вакуумно-тръбните не били пълни с вода а с някакво химично съединение и ставала реакция от която се топлела вода в системата ...
Не знам на кого да вярвам и какво да правя. Бихте ли ме посъветвали какъв слънчев колектор да си избера, като за цената не искам да се изхвърлям но и не искам да е най-евтното.
Благодаря предварително
naskov - майстор
За 120л бойлер един 2.7м2 селективен на Сън Систем ще ти свърши работа. Монтирал съм такива в доспатския район и знам от опит. Повечето вакуумни колектори в България са китайски. Работят на различни принципи-при едни във вакуумните тръби циркулира течност, при други не. За тях не мога да дам информация от първа ръка. При немските качеството е сигурно, но цените...
filmatoplo - майстор
Да на Сънсистем плоските панели са средна хубост , и са най наложените на пазара . 2,7 м2 май е към 700-800 лв .Вакумните са добри но по скъпи немските или италианските , китайските са по евтини .цените им са от 1200 - 2000 лв . Цифрите ми са супер наизуст но орентировачни. Плоски панели има и на Рехау 1600 лв и на Висман пак толкова.В повечето случаи работят пълноценно от месец април до октомври -зимата не работят пълноценно.Преди малко заредих една система с 4 панела Сънсистем 2,15 м2 площ на брой .Бойлерите са 2 по 150 литра -побра 60 литра течност .
shishkov78 - специалист
Според мен вземи от плоските!Имам такъв турски за 300лв меден и съм доволен като загрявам 80л. бойлер.Според мен два от тези ще ти свършаг работа.За зимата недей разчита на колектор какъвто и да е той.Пали си парното и си гледай рахатлъка/поне аз токо правя/УСПЕХ :thumbs:
filmatoplo - майстор
Забравих да ви кажа че горната системка с 4 панела Сънсистем са обикновенни , тоет без селективно покритие - резултатите са отлични , Но не и както ако бяха селективни панелите .Тогава клиента не му се даваха още 800 лева отгоре :wink: В момента никой от новите ми клиенти не избира по евтиното -въпреки кризата .
pac_ - специалист
Вземи плосък,селективен панел.Те работят сравнително добре и се доближават до работата на вакуумно-тръбните панели.На "Сънсистем" работят добре.Ако е зареден с течност която не замръзва през зимата помага на нагревателя на бойлера,който дозагрява водата.
LazarGanev - "Велик майстор"
pac_ написа:
Ако е зареден с течност която не замръзва през зимата помага на нагревателя на бойлера,който дозагрява водата.
Това е малко относително, особено за 120л бойлер, на който нагревателят е на фланеца.
lov - майстор
На търговец много не вярвай той задника си на покрив няма да качи. Тва че този или онзи можел да се ремонтира е най глупавото нещо дето някой може да дават като съвет. То стигне ли се до там значи нещо в панела не е както трябва още като е произвеждан. Напълнили се системата с антифриз айде така да му казам за по лесно. Като не ти замръзва зимата че да се пукне какво да му се случи повече. Нима в къщи радиаторите си ги ремонтирате постоянно. То разлика няма и през тях тече вода. Няма механични износвания освен на помпата. Ама аз карам с една от пералня и вече навъртя почти 20 години. Само малко я преформих и в место втулковите лагерчета сложих съчмени ама тя си беше втора употреба и смяната беше задължителна. И преди няколко години и смених семеринката и то за да се презастраховам защото смених панела с фабричен.
А относно панелите има много писано по форума и всеки избира сам. Аз съм си избрал бюджетното решение да карам с турски алуминиеви от по 220 лева. Сментнах че заради няколко процента по добро КПД да давам двойна цена не си заслужава и по добре за тези пари да сложа примерно два панела и ще получа по добри показатели. При мен по начало финансовата страна не е била на дневен ред не съм имал никави финансови ограничения какъв панел да купя. Интересувал сум се единствено от ефекта на работа.
А относно тръбните зимата искат чистене от снега. Плоските се оказаха по удачния вариант при мен тествано лично.
При мен системата ми е изградена с доподгряване ако се наложи от газов котел но това е друга тема.Нещо което добавих и завърших като екстра тази зима.
Всъщност имам намерението да направя своя тема какво съм сътворил със снимков материал но имам още да довършвам по останалата част от ремонта. И сега сядам на компа само да отмарям в почивките.
8180 - майстор
Процедурно предложение.
Взимам повод от това:
lov написа:
Сментнах че заради няколко процента по добро КПД да давам двойна цена не си заслужава и по добре за тези пари да сложа примерно два панела и ще получа по добри показатели. При мен по начало финансовата страна не е била на дневен ред не съм имал никави финансови ограничения какъв панел да купя. Интересувал сум се единствено от ефекта на работа..
Предлагам, в тези теми, периодично да се споменава от по-запознатите и хората с практически опит в експлоатацията, фактът, който някак все убягва:
В БГ, сумарно годишно, върху м2 площ падат мах. 1500 kWh радиационна енергия. Оптимистично от това може да се се улови макс. ок. 700-800, а да се усвои полезно - да приемем оптимистично 700кWh/м2 год.
На днешен ден, ако това е алтернатива на ел. енергия, дава макс. 120-130лв./год.м2 икономия (ефект). Всеки да си сметне алтернативното гориво.
За мен тук е основният проблем, а 10-20лв./год. от рекламирано КПД са за наивници.
Който по-му разбира, де ме поправи в числата - мисля, че са за върховите следящи системи и практически никога не се откупуват - който си е "надвил на масрафа" - плаща за лукса.
Ще се радвам да ме поправите. :)
lov - майстор
Сметките са верни до някъде но и в този вариант ме устройват като количество енергия на м2. И като тегля чертата пак ми излиза крайния резултат. Ако беше погледнал в една друга тема колко ми е разхода за ел енергия на месец само за топла вода нямаше да мислиш така. Не говоря за прогнозни сметки а за реално измерване.

Два панела по 217лв + серпентина на болера за 100 с толкова ми идва раликата в цената макар че е доста по малко щото така или иначе обемен болер ми трябваше. И дали ще е с една или две серпентини както и да е можех да мина и с една. Помпа от пералня за 25 лв. Тръбен път 60 м с изолацията и фитинги айде 150. Тури и едни диф.термометър за 50 макар че аз съм си го правил и няма и 20 лева. Още малко парички за материали по стойките има няма близо 700. И това ако почна от сега да смятам кога ще ми се изплати. А аз само доизградих нещо почнато преди 20 години. Скаран съм със сложните сметкит как ще се отрази срока на изплащането с бъдещите увеличения на цените на енергоизточниците.

Отделно такава ни е скапана държавата. На всякъде по света не само че те насърчават да ползваш такава енергия ами и държавата те подпомага финансово и дотира изграждането на такива системи.Превърнато е в държавна политика и дотират с повече от 50% такива съоръжения. И го карат не ма парче ами комплексно. Колкото повече влагаш в енергоспестяване толкова процента е по голям. А за новите згради просто е включено в строителните норми.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Моля дайте съвет за слънчеви колектори." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: