Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lakosste - специалист
пет ное 09, 2018 10:39 pmT.Mihov написа:
Благодаря и на двамата за отговорите :).
Питането ми възникна,понеже и аз като доста други съм тръгнал от пр*дня боя да правя :-D т.е преработвам един непотребен Haier 12-ка да топли съд с вода вместо вътрешното тяло и от там водата да циркулира през вътрешни тела от климатици.Естествено си намерих и 3 вътрешни тела и умувам как най-рационално да ги използвам,като конвектори.
Попринцип към цялото занимание подхождам по-скоро като хоби занимавка,отколкото да имам чак такава голяма нужда от него,но ако съумея да сътворя нещо нормално работещо,ще отиде в апартамента на родителите ми,понеже като ходи малкия там пада едно мъкнене на печки,радиатори и т.н.Апропо цялото нещо миналата зима го навързах тестово в гаража ми и си работеше,но нямах време да задълбавам,а в момента имам и го зачекнах пак.
Та накратко-без да преправям нищо по вътрешното тяло (пак от 12-ка),просто му пернах с оксижена едни медни фитинги на 1/2 и го вързах към системата (ако може да се нарече система все още де).
Помпата ми е едноскоростен дърт грундфос с 5м воден стълб.Вързах и едно измислено водомерче преди радиатора и излезе,че бутам през тялото почти 150л/ч и разликата вход/изход е 14 градуса(47 подаваща,33 връщаща) при около 22-3 градуса в гаража.Ако приема грубо ,че при 50 градуса вода,специфичния и капацитет е ~4 kJ/kgK,тогава излиза ,че мощността която отдава радиатора е ~ 2.33kW.
Чуденката ми беше дали да се заигравам да преправям тялото,понеже в момента е с един контур т.е да ги направя два паралелно.Така хидравличното съпротивление на тялото ще падне (мисля с доста,понеже гледах някакви формули и в тях скоростта на флуида беше на някаква степен,а тя пък зависи от сечението на тръбата) ще се вдигне дебита и на помпата ще и олекне,но дали това ще повиши топлоотдаването? :? .Все си мисля,че просто вследствие на по-големия дебит ще падне разликата вход/изход,но дали ще има подобрение в отдаването-едва ли? :?
Не съм чел темата до край но на този пост ще ти отговоря, че си струва да се заиграваш.Аз имам две такива тела /външни/ които съм преправил.Трудно може да се даде точен отговор на въпроса относно разликата на водата.Зависи дали ще имаш достатъчен дебит от помпата.Моята работи на 3-та скорост но захранвам и други радиатори.За първи път като включих такова тяло помпата ми работеше на 2 и тръбния път до тялото беше с тръби с ал.вложка 20-ка и тялото не топлеше.След като я сложих на 3-та затоплях помещение от около 30 квадрата.Има значение и на каква темп. ще караш водата и скороста на вентилатора.Аз съм с копче за осветление и си намалям оборотите за да духа хем топло хем да не отнема прекалено мошност от котела защото се съгласи че това не е фабрично излислен конвектор а е направи си сам.Впрочем същото помещение съм го охлаждал със същото тяло като през него пущах студена вода от кладенец с дебит около 300-350 нлитра на час с темп на водата около 14 градуса.Резултата беше перфектно охлаждане.
съб ное 17, 2018 7:16 pmlakosste написа:
...
Лакостин, много полезен пост, не само по темата. Благодарско!
lakosste - специалист
Преди време ходих да гледам същото изпълнение до един колега от форума в с.Труд до Пловдив.Има и тема на тази самоделка тук но трябва да я потърсиш.Неговия ТО беше от Тея черните ВиК тръби за чиста вода.В крайна сметка според мен това става за отопление с радиатори и то панелни или подово и то с добра изолация защото това е нискотемпературно отопление.С конвектор а още повече с няколко няма да стане нищо.Относно циркулацията иначе както писах ще стане с преправяне на поне два кръга в телата.
T.Mihov - напреднал
Да доложа-полиетиленовата тръба хич не държи на жега.Днеска взех Ф32-ка,фитинги и холендри за водомер 3/4"->1/2" и при заваряването на холендъра към тръбата,макар че всичко бях увил с парцали пак се нагря тръбата прекалено и стопи полипропиленовия фитинг.Ще мисля някакви други варианти,колкото и да не обичам разни лепила и мазила...
нед ное 18, 2018 6:28 pmT.Mihov написа:
Да доложа-полиетиленовата тръба хич не държи на жега.Днеска взех Ф32-ка,фитинги и холендри за водомер 3/4"->1/2" и при заваряването на холендъра към тръбата,макар че всичко бях увил с парцали пак се нагря тръбата прекалено и стопи полипропиленовия фитинг.Ще мисля някакви други варианти,колкото и да не обичам разни лепила и мазила...
Какво заваряваш? Медни части при преход към ППР? Ако е така, как да държи на жега?
Първо се вършат огневите работи, после събираш с ППР. Така трябва да си си подбрал джаджите.
T.Mihov - напреднал
От единя край може да стане така,но от другия всичко трябва да се скрои и завари на място.Явно PEX-a е по държелив на жега,щото като го правих него,просто раздалечих максимално тръбата от тройника,омотах с мокри парцали и си ги заварих без проблем.Тоя път обаче макар ,че бях омотал пак всичко медната тръба по-надолу във фитинга се е нагряла и го е разтопила.Не че ми е зор за него,,ама трябва да мисля друго уплътняване между медната тръба и холендъра,което не изисква жега.На първо четене ми дойде идея за връзка с някаква леща-както при газовите на колите,но те са само до Ф8 ако не се лъжа.Другите варианти които не ми харесват са да наблъскам със силикон или течен метал ,да взема една месингова тапа да я пробия с 10-ка бургия и да стягам.Колкото и зор да види,като тръбата е плътно в дупката няма да може да изфъска.Течния метал,не знам как е с разширенията.
нед ное 18, 2018 7:03 pmT.Mihov написа:
...
Я опитай с месингови прес фитинги!

Прикачен файл

DSC_0099.JPG
DSC_0099.JPG (40.58 KиБ) Видяна 1307 пъти
нед ное 18, 2018 9:16 pmT.Mihov написа:
За Ф10 йок :|
Не може да няма начин за сглобяване.
Първо заваряваш медта, после навиваш предварително залепения ППР холендър.
Скоро правих подобен преход. Заварих си медта, навих си ППР и после турих ютията на тръбата и ППР преход. Демек, събираш по обратния ред, не заваркага накрая.
T.Mihov - напреднал
То за полиетилен (PE) става дума,ама пак.Ако си го представиш,от едната страна е така,но от другата всичко е по обратния ред за да можеш да го сглобиш и заварката се пада последна по реда,понеже няма как да минат фитингите.

Тема "Разлика на температурата вход/изход на конвектор/радиатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: