• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
PVM - напреднал
В петък запалих камината, все още със старото управление е.
Настроих запалването както трябва, според мен де.
Сега пуска много по малки дози в началото, пали се все едно гори на някоя от степените. Разгарянето също се получи добре, почти е невъзможно да разбереш кога преминава от разгаряне към горене на някоя степен.
Ще снимам настройките и довечара ще ги постна тук, може на някой да са му от полза като ориентир.
PVM - напреднал
00-15
01-10
03-200
04-50
05-200
06-20
07-200
08-10
10-5
18-17
19-120
20-95
21-95
22-95
23-95
24-80
28-95
Това са ми настройките за подаване на пелети при палене, стабилизиране и горене, както и скоростите на вентилаторите.
За 38 часа изгорих две торби пелети, но при условие че не смятам първите 12 часа докато се темперира къщата и първоначалното затопляне на бойлера. Температурите навън бяха между 2 и 9-10 градуса, а температурата в къщата 21,5 градуса.
нед дек 05, 2021 7:33 pmPVM написа:
00-15
01-10
03-200
04-50
05-200
06-20
07-200
08-10
10-5
18-17
19-120
20-95
21-95
22-95
23-95
24-80
28-95
Това са ми настройките за подаване на пелети при палене, стабилизиране и горене, както и скоростите на вентилаторите.
За 38 часа изгорих две торби пелети, но при условие че не смятам първите 12 часа докато се темперира къщата и първоначалното затопляне на бойлера. Температурите навън бяха между 2 и 9-10 градуса, а температурата в къщата 21,5 градуса.
Здравей искам да те питам нещо по подробно може ли телефонен номер или фейсбук ако имаш
pitona_89 - специалист
нед дек 05, 2021 7:33 pmPVM написа:
00-15
01-10
03-200
04-50
05-200
06-20
07-200
08-10
10-5
18-17
19-120
20-95
21-95
22-95
23-95
24-80
28-95
Това са ми настройките за подаване на пелети при палене, стабилизиране и горене, както и скоростите на вентилаторите.
За 38 часа изгорих две торби пелети, но при условие че не смятам първите 12 часа докато се темперира къщата и първоначалното затопляне на бойлера. Температурите навън бяха между 2 и 9-10 градуса, а температурата в къщата 21,5 градуса.
Уха ..много по ниски от моите .Ще взема и аз да ги свалям още .П18 на 17 .... някой хора П10 им е 15 :) Утре още, прая масата и докато хакам ще я наблюдавам :)
PVM - напреднал
нед дек 05, 2021 8:40 pmpitona_89 написа:
нед дек 05, 2021 7:33 pmPVM написа:
00-15
01-10
03-200
04-50
05-200
06-20
07-200
08-10
10-5
18-17
19-120
20-95
21-95
22-95
23-95
24-80
28-95
Това са ми настройките за подаване на пелети при палене, стабилизиране и горене, както и скоростите на вентилаторите.
За 38 часа изгорих две торби пелети, но при условие че не смятам първите 12 часа докато се темперира къщата и първоначалното затопляне на бойлера. Температурите навън бяха между 2 и 9-10 градуса, а температурата в къщата 21,5 градуса.
Уха ..много по ниски от моите .Ще взема и аз да ги свалям още .П18 на 17 .... някой хора П10 им е 15 :) Утре още, прая масата и докато хакам ще я наблюдавам :)
Когато настройвах тези два параметъра спазвах две условия, едното е колко е минимума пелети който може да пуска шнек.
Поради факта че се задвижва от мотор без спирачка, тоест има инерция, дали ще го нагласиш на петсторин или седемстотин милисекунди разлика в подаването почти няма.
Напрактика на първа степен камината тлее вместо да се гаси заради достигната температура, което според мен е по добре.
Максималната мощност при мен е между шест и половина и седем и половина киловата. Варира в големи граници именно заради шнека и различния размер на пелетите, все пак камината не я е грижа колко грама пелети пуска в една доза, а колко е времето което ще работи шнека.
За другата седмица съм оставил да настроя почистването, което също е много важно когато се опитваш да настроиш камината да гори на минимум. Ако работи дълго време на ниска мощност без да се обдухва прахоляка от пелетите започва да запушва отворите.
Когато настроя контролера както трябва го свалям и слагам новия, поне да знам че имам резервен работещ и готов.
Направи ми впечатление че доста голяма част от топлината се отделя от горния капак на димогарните тръби, точно над горивната камера.
Ще си направя експеримент да сложа едно парче минерална вата да видя как ще се отрази на температурата във водната риза.
pitona_89 - специалист
пон дек 06, 2021 6:51 amPVM написа:
нед дек 05, 2021 8:40 pmpitona_89 написа:
нед дек 05, 2021 7:33 pmPVM написа:
00-15
01-10
03-200
04-50
05-200
06-20
07-200
08-10
10-5
18-17
19-120
20-95
21-95
22-95
23-95
24-80
28-95
Това са ми настройките за подаване на пелети при палене, стабилизиране и горене, както и скоростите на вентилаторите.
За 38 часа изгорих две торби пелети, но при условие че не смятам първите 12 часа докато се темперира къщата и първоначалното затопляне на бойлера. Температурите навън бяха между 2 и 9-10 градуса, а температурата в къщата 21,5 градуса.
Уха ..много по ниски от моите .Ще взема и аз да ги свалям още .П18 на 17 .... някой хора П10 им е 15 :) Утре още, прая масата и докато хакам ще я наблюдавам :)
Когато настройвах тези два параметъра спазвах две условия, едното е колко е минимума пелети който може да пуска шнек.
Поради факта че се задвижва от мотор без спирачка, тоест има инерция, дали ще го нагласиш на петсторин или седемстотин милисекунди разлика в подаването почти няма.
Напрактика на първа степен камината тлее вместо да се гаси заради достигната температура, което според мен е по добре.
Максималната мощност при мен е между шест и половина и седем и половина киловата. Варира в големи граници именно заради шнека и различния размер на пелетите, все пак камината не я е грижа колко грама пелети пуска в една доза, а колко е времето което ще работи шнека.
За другата седмица съм оставил да настроя почистването, което също е много важно когато се опитваш да настроиш камината да гори на минимум. Ако работи дълго време на ниска мощност без да се обдухва прахоляка от пелетите започва да запушва отворите.
Когато настроя контролера както трябва го свалям и слагам новия, поне да знам че имам резервен работещ и готов.
Направи ми впечатление че доста голяма част от топлината се отделя от горния капак на димогарните тръби, точно над горивната камера.
Ще си направя експеримент да сложа едно парче минерална вата да видя как ще се отрази на температурата във водната риза.

Много добре се получи и при мен .Даже увеличих пар5 и 7 с още малко .Пар10 си ми е на 10 ,искам да гасне,защото като е по малко ,не гасне и става горещо в къщи. . Спря да опушва стъклото още в първия час . Падна разхода . Между другото четох ,че в момента е по на далавера да си пуснем бойлера на ток ,ако закупените пелети са над 450лв. Става 1 седмица карам така и темп. на водата се достига по бързо , естествено и разхода на пелети пада драстично .
PVM - напреднал
пет дек 10, 2021 9:24 pmpitona_89 написа:
пон дек 06, 2021 6:51 amPVM написа:
нед дек 05, 2021 8:40 pmpitona_89 написа:


Уха ..много по ниски от моите .Ще взема и аз да ги свалям още .П18 на 17 .... някой хора П10 им е 15 :) Утре още, прая масата и докато хакам ще я наблюдавам :)
Когато настройвах тези два параметъра спазвах две условия, едното е колко е минимума пелети който може да пуска шнек.
Поради факта че се задвижва от мотор без спирачка, тоест има инерция, дали ще го нагласиш на петсторин или седемстотин милисекунди разлика в подаването почти няма.
Напрактика на първа степен камината тлее вместо да се гаси заради достигната температура, което според мен е по добре.
Максималната мощност при мен е между шест и половина и седем и половина киловата. Варира в големи граници именно заради шнека и различния размер на пелетите, все пак камината не я е грижа колко грама пелети пуска в една доза, а колко е времето което ще работи шнека.
За другата седмица съм оставил да настроя почистването, което също е много важно когато се опитваш да настроиш камината да гори на минимум. Ако работи дълго време на ниска мощност без да се обдухва прахоляка от пелетите започва да запушва отворите.
Когато настроя контролера както трябва го свалям и слагам новия, поне да знам че имам резервен работещ и готов.
Направи ми впечатление че доста голяма част от топлината се отделя от горния капак на димогарните тръби, точно над горивната камера.
Ще си направя експеримент да сложа едно парче минерална вата да видя как ще се отрази на температурата във водната риза.

Много добре се получи и при мен .Даже увеличих пар5 и 7 с още малко .Пар10 си ми е на 10 ,искам да гасне,защото като е по малко ,не гасне и става горещо в къщи. . Спря да опушва стъклото още в първия час . Падна разхода . Между другото четох ,че в момента е по на далавера да си пуснем бойлера на ток ,ако закупените пелети са над 450лв. Става 1 седмица карам така и темп. на водата се достига по бързо , естествено и разхода на пелети пада драстично .
Радвам се че настройките работят и при теб.
Следи дали не остава пепел в кошничката, ако има постепенно намалява интервалите на периодичното почистване.
Когато отвориш камерата да чистиш камината не трябва да има никаква пепел в самата кошничка.
Когато я запалиш и помпата започне да се включва виж дали има влага по стените на камерата.
Ако има притвори секретните кранове на изхода на радиаторите или крана около филтъра за помпата.
Целта е студената вода да навлиза във водната риза по бавно за да не се получава бързо охлаждане.
Аз така си реших проблема.
Колкото до бойлера, ако приемем че камината е с 85 процента КПД, при цена от 450 лева за тон един киловат произведен от пелети е около 11 стотинки.
С две думи ако пелетите ти струват около 800 лева за тон цената за киловат енергия от електричество ще е равна на цената за киловат енергия от пелети.
Това не е мое мнение а чиста математика.
Това лесно може да се провери, запали камината като пуснеш да топли и бойлера, засечи времето за което загрява водата например до 55 градуса.
Засечи и разхода на пелети за това време.
На следващия ден (гледай да е със сходни външни температури) запали камината но без да топлиш бойлера но го включи на ток.
Когато загрее бойлера сметни колко ток е изразходил. Засечи и камината колко пелети по малко е изгорила за същото време като предния ден и ще получиш най близки до реалността резултати.
Това е като твърдението че ако не спираш бойлера когато не ти требва е по икономично,
няма такъв филм работи ли постоянно харчиш повече ток.
Аз също четох коментарите във фейсбук относно това че на ток е по евтино отоплението и топленето на водата, да така е ако си на климатици и то не евтини или още по - скъпа термопомпа.
Иначе дали ще пуснеш духалка за 20 лева или електрически конвектор адакс за 400 лева или най лошото според мен електрически котел за 1200 един киловат електроенергия пак си е един киловат електроенергия.
Съжалявам хората накупили си бойлер с циркулационна помпа и разширителен съд за хиляди левове и живеят в заблуда че им е евтино.
Да топло е, чисто е лесно е има много предимства отоплението на ток, но в никакъв случай не е евтино.
Преди да купя камината проучвах как стоят нещата с термопомпи те, при положение че смятам само цената на самия уред.
Еми термопомпа 11 000 (сносна, не от най добрите), пелетна камина 2530, пак сносна не висок клас.
Та за 8 500 лева разлика в цената на уреда и цена на пелети 620 лева в Сливен докарани на място излиза че ако горя по 3,5 на зима излиза че си купувам уреда заедно с горивото за 4 години напред.
А термопомпа та я купуваш и почваш да плащаш ток. Ако мина с по 200 лева ток на месец приемам отопление 5 месеца за четири години са 11 000 плюс 4000, или общо 15000 лева.
Та отоплението на ток е за богати хора, не е за мен, нямам свободни пари че да се чудя къде да ги похарча.
kunchevv - напреднал
Колегата Питона мисля, че ползваше като мен термостата на камината и за това с бойлерите сме зле. Пробвах да увелича термостата на 33*С водата на 65*С, а помпата да включва и изключва на 60-55*С и тогава имах топла вода в бойлера като тока му е спрян. Проблема ми е там обаче, че тогава ми харчи много, а в момента на тези температури в Бургас харча 1 чувал на 24ч. Явно трябва да се пипат още настройки, кога да влиза в модулация, димни газове и т.н но не съм много на ти с тея неща и както на колегата така и на мен инсталаторите не ми дадоха книжка с параметри.
PVM - напреднал
За да не горя повече пелети от колкото ми е нужно оставям камината в апартамента на една степен, например две или три в студовете и пет ако се наложи.
Помпата се включва на 55 и изключва на 48.
Радиаторите са ми с Термо глави, след около час-два(зависи от температурите вън) започват да се притварят и съответно температурата на водата започва да се покачва.
Тръбите към бойлера ми са без кранове и този кръг е винаги отворен, на практика действа като буфер и обира излишната топлина тей като камината съм я застопорил на една степен.
По този начин според мен не се пришпорва излишно и съответно горивото се използва оптимално.
Ако е настроена да гони температура на вода се получават по големи разлики между температурата на изгорелите газове и водата, отдава повече мощност но и загубите са по големи.
Ако има някой мераклия може да пробва моя начин да сравним резултата, мен този начин на работа на системата ме устройва най-много.
Забравих да добавя че след като започнат да притварят термоглавите, температурата на водата достига до 62-67 градуса и водата в бойлера е вряла.
pitona_89 - специалист
пон дек 13, 2021 6:16 pmPVM написа:
За да не горя повече пелети от колкото ми е нужно оставям камината в апартамента на една степен, например две или три в студовете и пет ако се наложи.
Помпата се включва на 55 и изключва на 48.
Радиаторите са ми с Термо глави, след около час-два(зависи от температурите вън) започват да се притварят и съответно температурата на водата започва да се покачва.
Тръбите към бойлера ми са без кранове и този кръг е винаги отворен, на практика действа като буфер и обира излишната топлина тей като камината съм я застопорил на една степен.
По този начин според мен не се пришпорва излишно и съответно горивото се използва оптимално.
Ако е настроена да гони температура на вода се получават по големи разлики между температурата на изгорелите газове и водата, отдава повече мощност но и загубите са по големи.
Ако има някой мераклия може да пробва моя начин да сравним резултата, мен този начин на работа на системата ме устройва най-много.
Забравих да добавя че след като започнат да притварят термоглавите, температурата на водата достига до 62-67 градуса и водата в бойлера е вряла.
Здравейте ,аз я държа на AUTO, помпата се вкл.57°с и се изкл. на 54°с на 1ва степен е. Температурата на изгорелите газове съм я задал на 70 .Термо глави на радиаторите без на бойлера.Аз обаче я дърва на стайна температура 22°с защото става горещо .Външна изолация ,вътрешна ,терасите с дограми и т.н. В този случай водата я държи около 56,57°с от зададена 60°с. Това е при затворен кран на бойлера ,а при отворен кран пада под 54°с.В къщи постоянно ползват топлата вода за щяло и нещяло :) .Не съм засичал електромера ,не се вкарам чак толкова в играта . Правя си сметката ,че имам 30-35лв ток на месец и съм изгорил едва половин палет пелети,а комшията над мен -110лв с 2 климатика и не му е топъл целия апартамент (аз го топля от долу ) :) . За сега мисля така да я оставя . Лек ден и да знаете ,че червеното вино топли най-добре :)
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 31

Тема "Пелетна камина Thermolux" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: