• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
PVM - напреднал
Здравейте
Следя форума с интерес и благодарение на хората в него вече пета година се топля с камина Бурните 12 киловата и контролер тиеме.
Сам си изградих системата и монтирах , и настроих камината, като естествено се отказах от гаранцията още при покупката.
Топля панелен апартамент 62 квадрата с пвц дограма и външна изолация, както и 80 литра бойлер. Имам 4 радиатора, по един в спалнята и кухнята, и два в хола.
Разхода ми на пелети е между 1,7 и 2,3 тона годишно.
От вчера съм собственик и на камина Термолукс 18 киловата която ще монтирам тепърва в къща на два етажа, общо около 90 квадрата.
От магазина от който купих камината ми отказаха книжката за инсталатори и това е причината да пиша в тази тема.
Отказах безплатен пуск и гаранция поради недоверието ми към компетентността на инсталаторите.
Видях че тук колега е пуснал снимки с параметрите на бърнит, за което съм много благодарен, ще използвам тях за ориентир.
За сега ще чета, а след като монтирам и настройвам камината ще пиша с надежда да съм от помощ на някой в моето положение.
Понеже все още имам да довършвам инсталацията в къщата, да редя плочки в котелното и други дреболии, ще се заема с камината след около месец може би.
Хубав ден на всички
pitona_89 - специалист
съб ное 20, 2021 10:30 amPVM написа:
Здравейте
Следя форума с интерес и благодарение на хората в него вече пета година се топля с камина Бурните 12 киловата и контролер тиеме.
Сам си изградих системата и монтирах , и настроих камината, като естествено се отказах от гаранцията още при покупката.
Топля панелен апартамент 62 квадрата с пвц дограма и външна изолация, както и 80 литра бойлер. Имам 4 радиатора, по един в спалнята и кухнята, и два в хола.
Разхода ми на пелети е между 1,7 и 2,3 тона годишно.
От вчера съм собственик и на камина Термолукс 18 киловата която ще монтирам тепърва в къща на два етажа, общо около 90 квадрата.
От магазина от който купих камината ми отказаха книжката за инсталатори и това е причината да пиша в тази тема.
Отказах безплатен пуск и гаранция поради недоверието ми към компетентността на инсталаторите.
Видях че тук колега е пуснал снимки с параметрите на бърнит, за което съм много благодарен, ще използвам тях за ориентир.
За сега ще чета, а след като монтирам и настройвам камината ще пиша с надежда да съм от помощ на някой в моето положение.
Понеже все още имам да довършвам инсталацията в къщата, да редя плочки в котелното и други дреболии, ще се заема с камината след около месец може би.
Хубав ден на всички

Пращам ти така наречената книжка за инсталатори ,която ми дадоха на мен при монтажа . Само ,че тук не ми дава да ти пратя документа , ако искаш остави mail или ме намери във facebook в групата " Отопление на пелети " търси Angel Ivanov (Pitona)
Аз на твое място ще ги извикам да си я монтират да си сложат печата ,че да върви гаранцията ,ако нещо изгори да ти го сменят .После ти ще си я настроиш както си искаш :) както направих и аз .Контролера ако ти е Fumis и за него ще ти дам настройки и грешки ,ако ги нямаш .
pitona_89 - специалист
пет ное 19, 2021 7:19 pmkunchevv написа:
нед авг 15, 2021 6:01 pmkunchevv написа:
нед авг 15, 2021 9:13 ampavlin83 написа:

Добро утро колега,
Като цяло виждам доста завишени стойности в параметри 10 и 18 това е подаването на пелети за степен 1 и степен ауто, бих те посъветвал пар.10 да го направиш на 13 а пар.18 на 35 след това бих ти препоръчал да намалиш и вентилаторите пар.24 за степен 1 на 110 и пар.28 за степен ауто на 140 но те зависят изцяло от тягата на комина трябва да гониш светъл пламък,широк и спокоен. При термолукса май нямате стойност на димни газове но бих те посъветвал пар.55 да го намалиш на 70 ( реалната стойност се умножава по2) така ще имаш модулация при 140' на газовете в комина. Стайна темп.си задал 22,6 в пар 51( зададената темп.се дели на 5) с гранични стойности +/- 1' така че да гаси при достигане на 23,6 и да рестартира на 21,6 което мисля че е добре.вода с темп 60 Мисля че е добре но лично аз гледам да не я карам мойта под 65, също бих те посъветвал пар.67 вкл.на помпата да го направиш на 55 а пар.68 изкл.на помпата на 50 общо взето е това ако нещо съм пропуснал питай успех.
Благодаря много за съветите. Ще коригирам всичко, което ми казахте. Наистина Термолукса няма стойност за димни газове. А колкото до вентилаторите ще ги намаля и ще гледам как се държи огъня, макар че съм закупил камина с много малък отвор и почти не се вижда в горивната камера, тъй като все пак е в мазето и няма кой да я гледа :)
Привет,
Ето че времето леко захладня и вече камината работи, но срещам следния проблем:
Промених настройките както препоръча колегата и всичко добре, но с бойлера не чак. Камината работи настроена е на 22.8*С включва изключва на етажа е комфортно, но бойлера не може да стопли достатъчно водата. Par67 и 68 бяха 55/50,сега ги направих на 60/55 и темп на водата 65,но уви в бойлера пак не стига. Постигнах тоола вода единствено като вдигнах температурата на макс 33*С така че камината да гони градусите на водата (65),но тогава не влезе в модулация, а чувалите ги яде един след друг. Какво мога да направя, че да се затопля бойлера?


Така ще е ,щом искаме камините ни да работят на стайна температура .При мен е същото ,според мен е нормално ,тя като си направи 22,8 ° в стаята и влиза в модулация и пуска съвсем малко пелети, с които не може да затопли достатъчно водата за да има нужната топла вода в бойлера за къпане . Мое наблюдение ..... в къщи я държа на 22 ° а водата стой на 53-55 ° а е настроена на 60°.
PVM - напреднал
нед ное 21, 2021 5:52 ampitona_89 написа:
съб ное 20, 2021 10:30 amPVM написа:
Здравейте
Следя форума с интерес и благодарение на хората в него вече пета година се топля с камина Бурните 12 киловата и контролер тиеме.
Сам си изградих системата и монтирах , и настроих камината, като естествено се отказах от гаранцията още при покупката.
Топля панелен апартамент 62 квадрата с пвц дограма и външна изолация, както и 80 литра бойлер. Имам 4 радиатора, по един в спалнята и кухнята, и два в хола.
Разхода ми на пелети е между 1,7 и 2,3 тона годишно.
От вчера съм собственик и на камина Термолукс 18 киловата която ще монтирам тепърва в къща на два етажа, общо около 90 квадрата.
От магазина от който купих камината ми отказаха книжката за инсталатори и това е причината да пиша в тази тема.
Отказах безплатен пуск и гаранция поради недоверието ми към компетентността на инсталаторите.
Видях че тук колега е пуснал снимки с параметрите на бърнит, за което съм много благодарен, ще използвам тях за ориентир.
За сега ще чета, а след като монтирам и настройвам камината ще пиша с надежда да съм от помощ на някой в моето положение.
Понеже все още имам да довършвам инсталацията в къщата, да редя плочки в котелното и други дреболии, ще се заема с камината след около месец може би.
Хубав ден на всички

Пращам ти така наречената книжка за инсталатори ,която ми дадоха на мен при монтажа . Само ,че тук не ми дава да ти пратя документа , ако искаш остави mail или ме намери във facebook в групата " Отопление на пелети " търси Angel Ivanov (Pitona)
Аз на твое място ще ги извикам да си я монтират да си сложат печата ,че да върви гаранцията ,ако нещо изгори да ти го сменят .После ти ще си я настроиш както си искаш :) както направих и аз .Контролера ако ти е Fumis и за него ще ти дам настройки и грешки ,ако ги нямаш .
Благодаря за отзивчивостта.
Свалих си снимките на инструкцията на Бърнит качени по-горе в темата.
Контролера е фумис ако имате книжка с описваща параметрите на контролера ще съм много благодарен да ми я изпратите и аз съм член на групата отопление на пелети (Petar Mihalkov), ще ви намеря.
Днес включих камината в контакта и разгледах параметрите имаше една две разминавания със тези от книжката на бърнит.
Впечатление ми направи че и аз нямам опция c3 в менюто температури, отговарящо на температурата за изгорелите газове.
Огледах добре камината и контролера видях един свободен изход до изходите за температурните датчици предполагам че той е предназначен за външен термостат.
В книжката обаче не срещнах кои параметри отговарят за настройка на този вход.
pitona_89 - специалист
Интересуват ме пар.50 , 53,95,96
Правя стайната темп на 23° и искам да спре на 23.5° кой параметър трябва ?
и обратно спряла е на 23.5° искам да запали 22° кой параметър трябва ?
А другите пар. за какво са ?
pavlin83 - специалист
вт ное 23, 2021 4:50 pmpitona_89 написа:
Интересуват ме пар.50 , 53,95,96
Правя стайната темп на 23° и искам да спре на 23.5° кой параметър трябва ?
и обратно спряла е на 23.5° искам да запали 22° кой параметър трябва ?
А другите пар. за какво са ?
Здравей, тези параметри са за хистерезис горен и долен 50 и 53 са ти за стайна темп.а 95 и 96 са за водата при зададена 23° стайна задаваш в пар.53 стойност 5 и ще гасне на 23,5 а в пар.50 задаваш 15 и ще пали на 22 в пар.50 и 53 стойноста е в десета от градуса тоест 5= 0,5°, 15=1,5° при пар.95 и 96 е същото но стойноста е в реални градуси
pitona_89 - специалист
вт ное 23, 2021 6:04 pmpavlin83 написа:
вт ное 23, 2021 4:50 pmpitona_89 написа:
Интересуват ме пар.50 , 53,95,96
Правя стайната темп на 23° и искам да спре на 23.5° кой параметър трябва ?
и обратно спряла е на 23.5° искам да запали 22° кой параметър трябва ?
А другите пар. за какво са ?
Здравей, тези параметри са за хистерезис горен и долен 50 и 53 са ти за стайна темп.а 95 и 96 са за водата при зададена 23° стайна задаваш в пар.53 стойност 5 и ще гасне на 23,5 а в пар.50 задаваш 15 и ще пали на 22 в пар.50 и 53 стойноста е в десета от градуса тоест 5= 0,5°, 15=1,5° при пар.95 и 96 е същото но стойноста е в реални градуси
Не знаех кои са за водата и кои за стайната . Ясно ,благодаря ти
PVM - напреднал
Здравейте отново
В събота монтирах и запалих камината, като предварително намалих подаването на пелети на минимална и максимална мощност, съответно и вентилатора.
На минимална настроих подаване на пелети 0,8 секунди а на максимална 2 секунди, което по мои сметки ориентировъчни е към 2 килограма на час на четвърта степен( засякох разхода за два часа).
Оставих я да работи само на подовото, къщата е на два етажа по около 50 квадрата плюс 200 литра бойлер от неръждаема стомана с три медни серпентини на дъното.
Бойлера е правен от съд за нафта, а медните тръби ф8 са се ползвали за да топлят нафтата да не замръзва, не знам от къде е взет, но серпентината гълта киловати като змей.
Камината работи от около 4 след обяд до към шест днес, като се има в предвид че водата в системата когато я запалих беше 13 градуса.
Около шест сутринта се събудих и сипах пелети, до тогава беше изгорила около 26, 27 килограма.
От шест до към девет сутринта глътна към 4 килограма което е около 1,33 на час.
От девет до шест изгори около седем килограма което е 800 грама на час и температурата в стаите беше между 22 и 23 градуса, пода приятно топъл а водата в бойлера 45 градуса(датчика за температура на водата в бойлера е доста ниско и реалната температура на водата е 2 ,3 градуса отгоре.
Мисля че разхода е добър, явно като се отопли къщата изисква доста по-малко гориво за подръжка.
Контролера ми хареса като изработка, но ще го сменя задължително само поради причината че нямам достъп до всичките му функции, дори нямам опция да видя температурата на димните газове което е много важен фактор, това е абсурдно.
Направих си кабел rj11 към usb за връзка с компютър но където и да питам никой не дава fumis pc-pro дори срещу заплащане.
Миналата седмица поръчах най новия контролер на натурела , този с тъча.
Ще пристигне в понеделник и веднага щом имам малко свободно време ще го монтирам, а фумиса ще пусна да продавам , ако се намери мераклия да го вземе.
Иначе за камината, харесва ми изработката изглежда надеждна и по мое мнение гори доста добре.
нед ное 28, 2021 8:54 pmPVM написа:
Здравейте отново
В събота монтирах и запалих камината, като предварително намалих подаването на пелети на минимална и максимална мощност, съответно и вентилатора.
На минимална настроих подаване на пелети 0,8 секунди а на максимална 2 секунди, което по мои сметки ориентировъчни е към 2 килограма на час на четвърта степен( засякох разхода за два часа).
Оставих я да работи само на подовото, къщата е на два етажа по около 50 квадрата плюс 200 литра бойлер от неръждаема стомана с три медни серпентини на дъното.
Бойлера е правен от съд за нафта, а медните тръби ф8 са се ползвали за да топлят нафтата да не замръзва, не знам от къде е взет, но серпентината гълта киловати като змей.
Камината работи от около 4 след обяд до към шест днес, като се има в предвид че водата в системата когато я запалих беше 13 градуса.
Около шест сутринта се събудих и сипах пелети, до тогава беше изгорила около 26, 27 килограма.
От шест до към девет сутринта глътна към 4 килограма което е около 1,33 на час.
От девет до шест изгори около седем килограма което е 800 грама на час и температурата в стаите беше между 22 и 23 градуса, пода приятно топъл а водата в бойлера 45 градуса(датчика за температура на водата в бойлера е доста ниско и реалната температура на водата е 2 ,3 градуса отгоре.
Мисля че разхода е добър, явно като се отопли къщата изисква доста по-малко гориво за подръжка.
Контролера ми хареса като изработка, но ще го сменя задължително само поради причината че нямам достъп до всичките му функции, дори нямам опция да видя температурата на димните газове което е много важен фактор, това е абсурдно.
Направих си кабел rj11 към usb за връзка с компютър но където и да питам никой не дава fumis pc-pro дори срещу заплащане.
Миналата седмица поръчах най новия контролер на натурела , този с тъча.
Ще пристигне в понеделник и веднага щом имам малко свободно време ще го монтирам, а фумиса ще пусна да продавам , ако се намери мераклия да го вземе.
Иначе за камината, харесва ми изработката изглежда надеждна и по мое мнение гори доста добре.
Здравей колега и аз имам същата камина 65 кв ми е апартамента чиста площ но ми се струва че гори много пелети как да оправя настройките да намаля подаването но минимум ли
PVM - напреднал
пон ное 29, 2021 9:25 pmSevgo написа:
нед ное 28, 2021 8:54 pmPVM написа:
Здравейте отново
В събота монтирах и запалих камината, като предварително намалих подаването на пелети на минимална и максимална мощност, съответно и вентилатора.
На минимална настроих подаване на пелети 0,8 секунди а на максимална 2 секунди, което по мои сметки ориентировъчни е към 2 килограма на час на четвърта степен( засякох разхода за два часа).
Оставих я да работи само на подовото, къщата е на два етажа по около 50 квадрата плюс 200 литра бойлер от неръждаема стомана с три медни серпентини на дъното.
Бойлера е правен от съд за нафта, а медните тръби ф8 са се ползвали за да топлят нафтата да не замръзва, не знам от къде е взет, но серпентината гълта киловати като змей.
Камината работи от около 4 след обяд до към шест днес, като се има в предвид че водата в системата когато я запалих беше 13 градуса.
Около шест сутринта се събудих и сипах пелети, до тогава беше изгорила около 26, 27 килограма.
От шест до към девет сутринта глътна към 4 килограма което е около 1,33 на час.
От девет до шест изгори около седем килограма което е 800 грама на час и температурата в стаите беше между 22 и 23 градуса, пода приятно топъл а водата в бойлера 45 градуса(датчика за температура на водата в бойлера е доста ниско и реалната температура на водата е 2 ,3 градуса отгоре.
Мисля че разхода е добър, явно като се отопли къщата изисква доста по-малко гориво за подръжка.
Контролера ми хареса като изработка, но ще го сменя задължително само поради причината че нямам достъп до всичките му функции, дори нямам опция да видя температурата на димните газове което е много важен фактор, това е абсурдно.
Направих си кабел rj11 към usb за връзка с компютър но където и да питам никой не дава fumis pc-pro дори срещу заплащане.
Миналата седмица поръчах най новия контролер на натурела , този с тъча.
Ще пристигне в понеделник и веднага щом имам малко свободно време ще го монтирам, а фумиса ще пусна да продавам , ако се намери мераклия да го вземе.
Иначе за камината, харесва ми изработката изглежда надеждна и по мое мнение гори доста добре.
Здравей колега и аз имам същата камина 65 кв ми е апартамента чиста площ но ми се струва че гори много пелети как да оправя настройките да намаля подаването но минимум ли
Здравей
Гори много е доста относително.
За същата квадратура плюс бойлер при денонощно горене изразходвах около и малко над два тона пелети годишно.
Жената беше в майчинство и с новородено, топлата вода върви постоянно и във всички стаи температура 24, 25 градуса.
Това мисля е добър разход
Не съм специалист, но по мое мнение камината трябва да се настрои така че да не гори бурно и на максимална мощност като се запали.
Според мен жилището трябва да се затопля плавно, например в рамките на 10, 12 часа.
Ще помогна с каквото мога, за начало камината ти е огромна за това жилище.
Моята в апартамента е 13 киловата и никога, никога не съм я оставял да гори на повече от 6-7 киловата.
Око не е горяла два три дни когато ни е нямало й отнема поне 4 часа да затопли апартамента.
Намали максимално температурата на водата в системата, моята варира между 48 и 54 градуса.
Не слушай глупости от рода на тези за конденза в камерата и в тръбите.
Справих се с него като намалих дебита на помпата с кран на входа на камината, а за конденза в комина няма как да го спреш.
Когато си в блок и над теб има седем етажа комин от бетон дори камината ти да бълва изгорели газове с температура 400 градуса докато стигнат покрива на блока пак ще са с температура под 30 градуса.
Опитай да намалиш подаването на минимална мощност да е такова че да няма пламък а само жар в кошничката, а максимално да гори не повече от килограм и половина на час.
При мен килограм и половина подаване е стойност 14 на параметър 18.
При теб може да е друга, засечи я като напълниш бункера до горе и след два три час а допълни като претегляш пелетите които сипваш в бункера.
Колкото до вентилатора нагласи го така че пламъка да е светъл, да стои ярко жълт без в камерата да хвърчат много неизгорели сажди.
Мисля че това е правилния подход, опитай може и при теб да се получи.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 31

Тема "Пелетна камина Thermolux" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: