• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Имам котел Бош с пиролиза, който има вентилатор за въздух, който заради суровите дърва трети път гори. Пренавих го два пъти защото нов е мн скъп и вече ми писна. Котела си е здрав и за това се чудя може ли да му се сложи горелка и така да нямам нужда от вентилатора.
feikot - специалист
Пиролизния котел по подразбиране трябва да работи само със сухи дърва. А е интересно влагата как идва от дървата, като вентилатора вкарва въздух от вън ?
ср мар 09, 2022 9:59 amfeikot написа:
Пиролизния котел по подразбиране трябва да работи само със сухи дърва. А е интересно влагата как идва от дървата, като вентилатора вкарва въздух от вън ?
Да трябва да работи само със сухи дърва но няма от къде да ги намеря :)
От суровите дърва се получава глеч която се полепя по стените на котела и по вентилатора и го чупи.
Та ми писна от тия дърва и затова питам за момента с горелката на пелети. Едни казват може да стане други не може.
Димитър Димов - специалист
Сухите дърва се получават като ги купиш тази година,а ги гориш следващата.Това е неудобството,че ти трябва повече място за складиране .
gnt69 - майстор
ср мар 09, 2022 5:26 pmtoshev22 написа:
Та ми писна от тия дърва и затова питам за момента с горелката на пелети. Едни казват може да стане други не може.
Аз преди 7-8 години бях пред същата дилема само че с Атмос. Едни викаха ще стане други викаха няма да стане, третите викаха ще стане ама няма да си доволен от разхода само ще си осакатиш котела, ще му пробиеш вратата и после не можеш да го продадеш.
Послушах третите, продадох Атмоса донадих 200 лева и си купих котел Грейко 20кв за пелети.
Пиролизния няма ходове и не можеш да му хванеш топлината. Та моя съвет е продавай пиролизния, купувай Грейко котел и горелка че горят евтини слънчогледови пелети и си ти. След дървата ще ти се стори песен. Аз съм доволен топля си къщата с 3 тона пелети на сезон. :partyman:
шоп - майстор
ср мар 09, 2022 8:42 pmgnt69 написа:
Та моя съвет е продавай пиролизния, купувай Грейко котел и горелка че горят евтини слънчогледови пелети и си ти.
Моя съвет е недей да продаваш пиролизата, че идват смутни времена и евтините пелети ще са само мит. Вземи си двойно количество дръвца сега.
Следващият отоплителен сезон ще се измъчиш с мокри дърва, но после ще влезеш в ритъм и ще гориш само сухи.
Вентилатора може да го изнесеш на фланец и глеча няма да го тормози.
Успехи!
gnt69 - майстор
чет мар 10, 2022 5:19 amшоп написа:
ср мар 09, 2022 8:42 pmgnt69 написа:
Та моя съвет е продавай пиролизния, купувай Грейко котел и горелка че горят евтини слънчогледови пелети и си ти.
Моя съвет е недей да продаваш пиролизата, че идват смутни времена и евтините пелети ще са само мит. Вземи си двойно количество дръвца сега.
Следващият отоплителен сезон ще се измъчиш с мокри дърва, но после ще влезеш в ритъм и ще гориш само сухи.
Вентилатора може да го изнесеш на фланец и глеча няма да го тормози.
Успехи!
Едно време се топлех на дърва и ми трябваха 20 кубика на сезон+огняр, сега се топля с три тона слънчогледови пелети без огняр. Може и да излезе сметката ама трябва да краднеш дървата от гората без пари и да се правиш на огняр през зимата. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Ахам, че да се зароби за две години :-D !? На дърва никога не е било по-евтино от сл. пелети. Но дори на дървесни пелети да е малко по-скъпо, то не си струва хамалогията, мръсотиите и неудобствата, освен ако дървата не са крадени. Друг е въпроса, че в момента цените на котлите са такива, че 200лв доплащане за смяната не са достатъчни, ще трябват към 2000лв :cool:
Явно това което си е направено за пиролиза няма да стане на пелети, за това ще се ориентирам към закупуването на котел с горелка. Давайте мнения за цена-качество на такъв котел около 30-35 киловата.
speka_rs - майстор
чет мар 10, 2022 9:42 amtoshev22 написа:
Давайте мнения за цена-качество на такъв котел около 30-35 киловата.
Я кажи какво топлиш, че да не се окаже че си 20 кВт пелетен котел ?

п.с. 20 кВт ги дават от сайта на Грейко до 200 м2 със изолация
  • 1
  • 2

Тема "Пиролизен котел Бош" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: