Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dts000 - помощник
Здравейте,
От тази година имам парно на газ в апартамент, свързано с стаен програматор.
Интересува ме, каква е най-оптималната температура за настройка на самия котел на водата в системата? В момента същата е на 60 градуса. Когато достигне настроената температура, парното изключва и когато температурата спадне, пак включва и загрява водата на 60 градуса.
Моля за помощ каква трябва да бъде температурата на водата за най-ниска консумация на газ.
andy_forresite - майстор
На така поставен въпрос отговор 40° няма да е грешен. Питаш за пестене на газ. Подозирам че топлинката в апартамента също е важна за теб, иначе още сега би изключил котела.
Какъв е котелът и какви отоплителни тела имаш поставени? Квадратура, изолация, изложение, киловати инсталирана мощност, задържа ли се постигната вътр температура или спада бързо, откога се отоплява апартамента и как върви разхода на газ?
За привеждане на очакванията към този начин за отопление към реалността трябва да се знае, че разликата м|у газ и на ток е малко над 2 пъти (без климатици).
dts000 - помощник
Котелът е Viessmann. Квадратурата на апартамента е 120 м2, но в едната стая радиатора е изкключен, тъй като не се ползва. Изключена е и лирата в банята. Отопляемата площ е около 70-75 м2. Четири стай + коридор - 5 радиатора с около 70 глидера на 60 см височина. Има външна изолация 5 см /тогава такава се правише/и сменена нова PVC дограма. Температурата се задържа в апартамента, но се има в предвид че най-студено е било до нула градуса навън. Все още не е имало отрицателна температура. До момента средния разход на ден е около 4,5 м3 газ за 24 часа, но до 15 ноември беше и доста топло. През деня е настроено на 21 градуса в апартамента, а през нощта на 18 градуса промяната се прави в 23 часа вечер и 6,00 часа сутрин.


пет ное 23, 2018 3:41 pmandy_forresite написа:
На така поставен въпрос отговор 40° няма да е грешен. Питаш за пестене на газ. Подозирам че топлинката в апартамента също е важна за теб, иначе още сега би изключил котела.
Какъв е котелът и какви отоплителни тела имаш поставени? Квадратура, изолация, изложение, киловати инсталирана мощност, задържа ли се постигната вътр температура или спада бързо, откога се отоплява апартамента и как върви разхода на газ?
За привеждане на очакванията към този начин за отопление към реалността трябва да се знае, че разликата м|у газ и на ток е малко над 2 пъти (без климатици).
andy_forresite - майстор
Имаш добра радиаторна мощ. Имаш изолация, имаш добра дограма. Разходът също е добре според мен. Колко е газта сега :? Идва ти по 4 лева и нещо на ден. Не е имало отрицателни, но не са и много положителни температурите навън. Разликата дневни-нощни е много малка. При мен нощем е 1 и денем 4°С. Символичен дневен ход. Често когато през нощта паднат до -5 през деня става +7, дори повече. Че и слънце има. Не е по-различно от сегашните температури. Към 40 kwh консумира апартамента. За мен проблем няма. Чакаме съфорумците газаджии да си кажат тежката дума.
ydraganov - напреднал
И защо не модулира котела. Предполагам заради висок минимум. При мен при същата отопляема площ, котела работи непрестанно на 40 гр, 5 ч сутрин докато излезем за работа и 8-10 ч до лягане на ауто. Котела ми е с 2 KW минимум.
andy_forresite - майстор
Той е в апартамент, с изолация и нова дограма. Има стаен термостат. Докато поддържа 60 градуса се подават някъде 6,5 kw към радиаторите. Само че те не се поддържат, а се подава повече енергия от 6,5. В този момент надхвърля топлозагубите и постигането на зададената вътрешна t°C спира котела. Явно има и прилична пауза между паленията. Така е по-икономичен, защото при да кажем 24 часа на минимум от 2 kw ще даде сметка почти като неговата, дори малко по-висока. Даже дневни и нощни температури с му в норма за икономия.
Анди, да ни бъркаш нещо, ва брат?
При отопляеми 70 квадрата и изразходвани 40 киловата за ден, излиза че харчи под 24 вата за квадрат и под 9 вата, на кубик, за час.
Ако си прав, супер е колегата. Може и аз да бъркам де.
Не е сериозна зима още, ама си е студенко и ветрец имаше.
Усещам, че на пролет ши слагаме, с тебе, балтони на къщите.
idealist - специалист
пет ное 23, 2018 3:20 pmdts000 написа:
Здравейте,
От тази година имам парно на газ в апартамент, свързано с стаен програматор.
Интересува ме, каква е най-оптималната температура за настройка на самия котел на водата в системата? В момента същата е на 60 градуса. Когато достигне настроената температура, парното изключва и когато температурата спадне, пак включва и загрява водата на 60 градуса.
Моля за помощ каква трябва да бъде температурата на водата за най-ниска консумация на газ.
Най-ниска, буквално нулева консумация, ще имаш при неработещ котел. Споделям личен опит.
Опитай да не ограничаваш темп. на водата. Нека стайният термостат да управлява котела по темп. на въздуха. В крайна сметка те интересува стайната температура, а нея спокойно можеш да постигнеш и с темп. на водата 40 - 45 градуса. Отново споделям личен опит.
В момента навън е 6 градуса, стаен термостат 22.5 градуса, темп. на водата 41.5 градуса. Котелът едва къкри.

Тема "Парно на газ в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: