Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhoro25 - специалист
Здравейте,

Имам въпрос. Имам пелетна камина с ф80 отвор. Към него с преходник съм закачил ф130 кюнци до комина.

Ако сложа тръби ф80 през целият път до комина ще има ли по-голяма тяга комина (саждите ще се изстрелват ли по-силно към комина?)

На всеки 2 месеца трябва да чистя кюнците ф130 понеже се натрупват сажди в тях и започват да пропускат при съединенията един фин, гаден прах - и зацапват, не много, но дразни.

Ако сложа ф80 от неръждавейка, ще имам ли това наслагване по тръбите пак?

Разсъждавам от гледна точка на това, че маркуч 1/2 има по-силно налягане и пръска по-далеч от 1" такъв.
maistora1965 - специалист
Пелетните камини имат вентилатор на изход така че е възможно при по малък диаметър скоростта да е по висока , но обикновените кюнци 130 нямат уплътнения на снадката и се разчита на това да паснат добре докато при неръждаемите такива каквито са по препоръка за твоята камина има уплътнение което на позволява да минава прах. Малии егати изречението #-o
нед дек 09, 2018 8:56 pmmaistora1965 написа:
Пелетните камини имат вентилатор на изход така че е възможно при по малък диаметър скоростта да е по висока , но обикновените кюнци 130 нямат уплътнения на снадката и се разчита на това да паснат добре докато при неръждаемите такива каквито са по препоръка за твоята камина има уплътнение което на позволява да минава прах. Малии егати изречението #-o
Ми точно бе, ко са притисняваш?!!
Отдавна съм разбрал, че нещата тряба да са праят както си тряба. Другото е – закърпи го, ма понякога няма начин и......те така.
zhoro25 - специалист
нед дек 09, 2018 9:14 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 09, 2018 8:56 pmmaistora1965 написа:
Пелетните камини имат вентилатор на изход така че е възможно при по малък диаметър скоростта да е по висока , но обикновените кюнци 130 нямат уплътнения на снадката и се разчита на това да паснат добре докато при неръждаемите такива каквито са по препоръка за твоята камина има уплътнение което на позволява да минава прах. Малии егати изречението #-o
Ми точно бе, ко са притисняваш?!!
Отдавна съм разбрал, че нещата тряба да са праят както си тряба. Другото е – закърпи го, ма понякога няма начин и......те така.

T.e. По-добре е да се сложат ф80 тръби/кюнци, така ли?
нед дек 09, 2018 10:30 pmzhoro25 написа:
...
T.E.
Е, не е ли ясно?
Купуваш си димоотвод, с диаметър изхода на камината– димоотвод с уплътнения и няма да го има описаният проблем.
Притесненията за тяга са безпочвени, а желанието за чистене еквивалентно на непоносимостта от мръсотия.
zhoro25 - специалист
А пак ще трябва ли да почиствам тръбите ф80 на два месеца, както правя със ф130?
нед дек 09, 2018 10:56 pmzhoro25 написа:
А пак ще трябва ли да почиствам тръбите ф80 на два месеца, както правя със ф130?
Вероятно да.
Трупането на пепел и сажди зависи от качеството на пелетите, режимът в който работи камината и от самият комин.
Моят опит е с пелетна горелка и кофти комин.
Чистя в началото на сезона. От 1.5 метра Ф150, 3 метра Ф200 и още 3 метра зидан с тухли, излиза ок половин кофа слънчогледова пепел. Задържа се по колената, а те са 3.
Колкото и да са зле, дървесните пелети не правят чак толкова много пепел.
Ако си караш каминката на ниски градуси, може да прави конденз, в комина, особено ако се гаси и пали често. Те това прави саждите.
zhoro25 - специалист
Благодаря на всички за съветите!
burner - специалист
вт дек 11, 2018 9:39 pmzhoro25 написа:
Благодаря на всички за съветите!
Абе те добре те съветват, но има оплаквания и от 80 мм неръждавейки, че пропускат пепел. Вероятно силиконовите уплътнения не винаги уплътняват добре, или стареят и след време трябва да се сменяват. Аз си купих кафяво алуминиево тиксо и уплътних всичко - от преходника към камината, до розетката горе, че чак и около нея. Една ролка за 4 години стига. При чистене на кюнците няма да разлепваш навсякъде, а ако развиваш внимателно, може да използваш фолиото и втори път. Така няма да имаш прах в жилището, а и ще си спестиш парите от закупуване на скъпите неръждавейки, които не дават 100% гаранция.

Тема "Пелетна камина с ф130 кюнци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: