• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 25
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Не можеш ли да провериш РС?
kaptagona - специалист
съб дек 15, 2018 8:23 ambmahob написа:
съб дек 15, 2018 8:00 amkaptagona написа:
пет дек 14, 2018 9:55 pmHursa написа:
На студено - все така ли показва - 1 бар. Казвате, че играе - около какво значение "играе".
Да на студено си показва 1-1.1бара.А на топло 1.3и трепти.
Направи го на 1.2-1.4 студено да видим как ще е по спомен не тра да пада под 1.2 студена в инструкциите
От 0.8 до 1.2 мисля че беше в инструкцията.А как да проверя РС.
съб дек 15, 2018 9:12 amkaptagona написа:
съб дек 15, 2018 8:23 ambmahob написа:
съб дек 15, 2018 8:00 amkaptagona написа:


Да на студено си показва 1-1.1бара.А на топло 1.3и трепти.
Направи го на 1.2-1.4 студено да видим как ще е по спомен не тра да пада под 1.2 студена в инструкциите
От 0.8 до 1.2 мисля че беше в инструкцията.А как да проверя РС.
Дааа, явно не знаеш.
Тогава просто му удари една-две помпи, колкото да достигне стойностите преди "проблема"!
Hursa - майстор
На снимката няма как да се види около каква стойност "играе" (снимката може да "хване" както минимума на пулсацията, така и максимума). Бяхте написали, че преди, когато не е трептяла стрелката е показвала 1,6 бара на “горещо”. А сега проиграва, около стойност 1,3 бара.
На първата страница kozl – пише за пулсациите в налягането. И че тези пулсации може да са причинени от различни източници. И до колкото разбирам е така. Например вибрации на помпата, частично деформирана лопатка на работното и колело, луфт между работното колело и шийката, лагери. Може и да е вибрация на серпентина или изкривена тръба, според мен. След като сега е по-ниско налягането при „горещо” състояние – може да се стига до неголямо „пристенно” кипене в някой участъци на „водната риза”. И тъй като, като цяло – температурата на течността във водната риза е доста под температурата на кипене при налягането в системата – образувалите се парни мехури кондензират, като това им „зараждане” и „изчезване” е придружено от пулсации в налягането (при по-високо налягане в системата, може да не се е проявявало, но при по-ниско налягане - да е достатъчно интензивно за да предизвика "забележими" пулсации). (Това „пристенно” кипене не е опасно, дори в някой системи е желан ефект, тъй като силно интензифицира топлообмена. Освен това системата се „самопредпазва” от местно прегряване в отделни „застойни” участъци – участъци в които циркулацията на топлоносителя е по-слаба или затруднена.)
И тъй като течностите са „практически несвиваеми” – подобни пулсации се предават много добре по целия обем на течността „затворена” в системата. И така се „хващат” от манометрите (– но зависи от инертността на манометъра и от „честотата” на пулсациите – може както почти да не ги отчита, така и да „показва” значително по-големи пулсации от действителните). (Подобни пулсации се „демпфират” („гасят”) предимно от „амортизиращата” способност на стените на тръбите и от свободната повърхност на течността.)
preslav - майстор
съб дек 15, 2018 1:51 pmHursa написа:
(Това „пристенно” кипене не е опасно, дори в някой системи е желан ефект, тъй като силно интензифицира топлообмена. Освен това системата се „самопредпазва” от местно прегряване в отделни „застойни” участъци – участъци в които циркулацията на топлоносителя е по-слаба или затруднена.)
Позволи ми да не се съглася с това ти твърдение - пристенното кипене се нарича още кавитация, която не е желана никъде или поне на мен не ми е известно да е желан ефект при помпи и котли защото води до разрушаването им.
Проблемът ще се окаже в РС, но човекът не знае как да го провери и "донапомпи". Карането на сисемата с неизправен РС може да доведе до по-сериозни щети от трептенето на един манометър. Наскоро имаше тема за електрически котел с вграден РС - питащият снима табелката на РС, беше му казано какво да направи и с това проблемите приключиха. Сегашният питащ да направи същото - по-просто е отколкото да учи теорията на локалните парни инсталации.
kaptagona - специалист
съб дек 15, 2018 7:45 pmpreslav написа:
съб дек 15, 2018 1:51 pmHursa написа:
(Това „пристенно” кипене не е опасно, дори в някой системи е желан ефект, тъй като силно интензифицира топлообмена. Освен това системата се „самопредпазва” от местно прегряване в отделни „застойни” участъци – участъци в които циркулацията на топлоносителя е по-слаба или затруднена.)
Позволи ми да не се съглася с това ти твърдение - пристенното кипене се нарича още кавитация, която не е желана никъде или поне на мен не ми е известно да е желан ефект при помпи и котли защото води до разрушаването им.
Проблемът ще се окаже в РС, но човекът не знае как да го провери и "донапомпи". Карането на сисемата с неизправен РС може да доведе до по-сериозни щети от трептенето на един манометър. Наскоро имаше тема за електрически котел с вграден РС - питащият снима табелката на РС, беше му казано какво да направи и с това проблемите приключиха. Сегашният питащ да направи същото - по-просто е отколкото да учи теорията на локалните парни инсталации.
Тука трябва да ми помогне колегата от алфа плам bmahob че незнам къде е РС и как се помпи.
съб дек 15, 2018 7:50 pmkaptagona написа:
...
Тука трябва да ми помогне колегата от алфа плам bmahob че незнам къде е РС и как се помпи.
Тюх, ам тъй речи бе, човек! Часовия стреля нахакерне. Язък за барута!
Гаранционна или не, по добре звънни на сервизиращия отряд за бързо реагиране!
Или на познат с .....ъъъъъъ.... познания в областта.
preslav - майстор
съб дек 15, 2018 7:50 pmkaptagona написа:
Тука трябва да ми помогне колегата от алфа плам bmahob че незнам къде е РС и как се помпи.
Търси нещо подобно в камината, вероятно ще е и в същия цвят - http://shop.amigobg.com/product/1809/me ... 200-l.html - снимай табелката и ще ти се каже.
Hursa - майстор
съб дек 15, 2018 7:45 pmpreslav написа:
пристенното кипене се нарича още кавитация, която не е желана никъде или поне на мен не ми е известно да е желан ефект при помпи и котли защото води до разрушаването им.
Не, това не е кавитация (наричана и "студено кипене"). Кавитацията е когато се образуват вакуумни "мехури" в течна среда - например след бързо движещо се тяло, с недобро обтичане на повърхността (образуват се зони със силно понижено налягане). Тогава - поради практическата "несвиваемост" и съответно „неразширяемост” на течността се „загубва” контакта между течността и повърхността на твърдото тяло (например корабен винт) – загубва се „непрекъснатостта” на течната среда (не е съвсем коректно написано). И тъй като в тези вакуумни мехури налягането е много ниско – попадайки в слой с по-високо налягане – течността се стреми да „заеме” тази „пустота”. Съответно пластовете течност се „сблъскват” запълвайки я – и пак поради „несвиваемостта” и се образуват хидравлични „удари” – ударни вълни разпространяващи се по течността и при срещата им с твърдо тяло – могат да се получат разрушения, деформации, ударна корозия и др. При пристенното кипене няма подобни ефекти, защото налягането около стената си е налягането в потока течност. Има само местно прегряване на стената, до температура превишаваща температурата на кипене на течността – при налягането и в потока. Поради това около тази зона течността кипи, отнемайки интензивно топлина от тази прегрята зона. Образуващите се парни мехури отделяйки се от тази повърхност и попадайки в пластове течност с по-ниска температура (от температурата на кипене на течността при даденото налягане) кондензират. Но мехурите са запълнени с пара с налягане – „равно” на налягането на течността. (Мисля, че бях писал нещо за това, в друга тема. Извинявам се, че се повтарям.)
bmahob - майстор
съб дек 15, 2018 7:50 pmkaptagona написа:
съб дек 15, 2018 7:45 pmpreslav написа:
съб дек 15, 2018 1:51 pmHursa написа:
(Това „пристенно” кипене не е опасно, дори в някой системи е желан ефект, тъй като силно интензифицира топлообмена. Освен това системата се „самопредпазва” от местно прегряване в отделни „застойни” участъци – участъци в които циркулацията на топлоносителя е по-слаба или затруднена.)
Позволи ми да не се съглася с това ти твърдение - пристенното кипене се нарича още кавитация, която не е желана никъде или поне на мен не ми е известно да е желан ефект при помпи и котли защото води до разрушаването им.
Проблемът ще се окаже в РС, но човекът не знае как да го провери и "донапомпи". Карането на сисемата с неизправен РС може да доведе до по-сериозни щети от трептенето на един манометър. Наскоро имаше тема за електрически котел с вграден РС - питащият снима табелката на РС, беше му казано какво да направи и с това проблемите приключиха. Сегашният питащ да направи същото - по-просто е отколкото да учи теорията на локалните парни инсталации.
Тука трябва да ми помогне колегата от алфа плам bmahob че незнам къде е РС и как се помпи.
:-D аз не съм от алфа плам, ползвам алфа плам :-D рс е под пеплника вижда се отпред червен , по обстоен преглед като махнеш капаците отстрани макар че не знам какво ще ми видиш , пробвай да напомпиш/напълниш до 1.2 на студено :?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 25

Тема "Манометър за налягане на вода в затворена система." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: