• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Varnap5 - специалист
Здравейте.
Тъй като все по-често често се чува че нашите управници щели да забраняват много от вариантите за отопление реших да отворя тази тема с идеята да обменим знания и информация за методи и начини за отопление а и за намаляване на сметките(все пак всеки търси евтино отопление с идеята да намали месечните си сметки).Надявам се по този начин да се роди идея за решаване на този проблем.Знам че задачата е малко като изобретяването на перпетум мобиле но не можем да кажем че е невъзможно ако не сме опитали. :)
Като Българи сме доказали пред целия свят че сме достатъчно умни за да направим велики открития.Нека да се опитаме да го направим пак но този път взаимно.
шоп - майстор
Варианта е елементарен.
Евтин източник на енергия + изолация +вентилация с рекуперация.

Много хора подценяват разходите за вентилация, а те са около 30% от разходите за отопление.
Успехи!
Varnap5 - специалист
Нека да дам моята идея пък дано да свърши работа.
Имам на идея да се използва температурната разлика между почвата на дълбочина от 2 метра надолу и тази на повърхноста.Температурата на дълбочина под два метра е равна-около 4 градуса по спомен.
Тази разлика да захранва модули на пелтие които на свой ред да захранват друга група модули(по-малък брой) или акомулатори.
https://modsbg.com/peltie/
Varnap5 - специалист
Здравей шоп .Радвам се че се включи в темата.Всъщност се надявах точно хора като теб да се вкючат-знаещи.
Какво е рекоперация.На мен а и на предполагам на други също няма да им е ясно.
поздрави :)
шоп - майстор
вт дек 11, 2018 4:34 pmVarnap5 написа:
Нека да дам моята идея пък дано да свърши работа.
Имам на идея да се използва температурната разлика между почвата на дълбочина от 2 метра надолу и тази на повърхноста.Температурата на дълбочина под два метра е равна-около 4 градуса по спомен.
Тази разлика да захранва модули на пелтие които на свой ред да захранват друга група модули(по-малък брой) или акомулатори.
https://modsbg.com/peltie/
Рекуперация е лесен и сравнително евтин (ако е направи си сам, може да е почти без пари) начин да уловим енергията от мръсният топъл въздух, който изхвърляме и с тази енергия подгряваме пресният и чист, но студен въздух.
Иначе по твоята идея е разисквано стотици пъти във форума "мазето". Магнитни генератори, вълнови, браунови и т.н и т.н. и досега никой не се е стоплил. Както никой не е е преоткрил физиката и закона за запазване на енергията. Пелтиетата и акумулаторите ще струват стотици пъти повече от добитата от тях енергия.
Varnap5 - специалист
Акомулаторите ги дадох просто като пример.А колкото до цената-Една бройка излиза около 5 лв в китайските сайтове като го вземаш като подарък и си плащаш само доставката.Предполагам така не се плаща мито.Тази година за котела и всички други работи покрай него вложих около 4 хиляди лева.Ако разделя 3 хиляди на 5 се получават 600 броя.Оставям хиляда настрана за други разходи и останалите материали като окабеляване например.Всеки модул може да вдига температура до около 60-65 градуса.Моите радиатори работят на 50 градуса и в добре изолираните стаи е баня.
Затова си мисля че е възможно да се използват.
Като се замисля ми се струва че е възможно да захраня и хладилниците и раклите с тези модули.Просто на всеки два произвеждащи електроенергия да включа един използващ я.
Все пак съм далеч от мисалта че някой не е измислил нещо още по-обещаващо.
Antonii - майстор
Така поставения въпрос незнам за отопление на каква енергия става въпрос?
Защото най-евтино е на сухи дърва събирани от гората - напълно безплатни са.
Остава само хамалогията да се съберат.
Varnap5 - специалист
Лошото е че уж щели да ги забраняват
sstefanov - майстор
Термопомпата засега е най-евтиният и чист начин.
Чираче - майстор
вт дек 11, 2018 5:59 pmsstefanov написа:
Термопомпата засега е най-евтиният и чист начин.
Ако може, обясни по-точно за кои термопомпи говориш. Защото аз съм скептичен. Знам за много заровени напразно и без очаквания ефект тръби при термопомпи земя-вода. Има и много замръзнали кладенци при термопомпи вода-вода. Може би чилъри?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Варианти за ниски сметки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: