• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
съб яну 12, 2019 10:09 amfox_vt написа:
Преслав точно обратното е. На отопление разликата между външна и вътрешна Т може да е 40 градуса и повече,а при охлаждане само максимум 20. Затова трябва много малко енергия за охлаждане. Затова за охлаждане става и най китайския климатик но не и за отопление.
Hursa защо реши че пиша за преходния процес. Аз ти казвам че в началото на лятото се пуска и се спира чак есента. Лятото не си ли оставял щорите пуснати. Може цял ден да се задържи температура вътре постоянна или със съвсем малко повишение. Тази топлина която толкова ви плаши че бяга през стените е много преувеличена лятото.Всичко зависи от типа помещение, изложение, прозорци и накрая изолация. Може помещение без грам изолация да бъде студено лятото,и то цяло лято. За справка малко по горе Т разлики . Сметни загубите при делта Т 40 и 20 гр. Лятото са малки не че ги няма но проблем със мощноста смятам че няма да има. Проблема е зимата дали ще стига мощност.
Трифоне целта е акумулиране на енергия но във помещението чрез мебели и останалите стени. В някои отношения хурса е прав за конденза,ако стената е със постоянна Т да речем 25 градуса във мазилка със голяма инерция то при рязко постъпване на топъл въздух има вероятност да кондензира на най студеното място. Но ако стената има ниска инертност както картон и тръби с въздух около тях то стената ,картона по точно в един момент ще си повиши температурата и после постепенно ще я понижи. Така според мен ще се получи естествена регулация на повърхностната температура без скъпи регулатори. Единствено трябва да се поддържа 25 гр постоянни на водата. И въпреки че изглежда добре има и уловка,картона може да е ниско инерционен но тръбите зад него не,и там може да има конденз. И ако те са в канали във фибрана то точката на оросяване ще е в самия картон. Сега там дали може стане влага нз.
Лятото, не само тази температурна разлика между въздуха вън и вътре има значение, а до колко се напичат стените и тавана. Като това второто, според мен дори е от по-голямо значение. Докато прозорците сравнително лесно можете да засенчите, цялата къща трудно ще засенчите. Освен това, вероятно ще използвате термопомпа за отопление/охлаждане. Докато зимата (в неголемите студове) за всеки изразходван киловат ел енергия ще получавате около 4 киловата топлинна мощност. То лятото на всеки изразходван киловат термопомпата ще извлича от помещенията около 3 кВт топлинна мощност. (Това при "качествена" термопомпа.) През зимата мощността „вкарана” в цикъла от компресора почти изцяло ще я получавате, през лятото тази мощност допълнително трябва да я „разсеете”.
Не реших, че пишете за преходен процес, а че според мен - бъркате „преходния” процес с „установения” (стационарния). Дори и сега. Пишете за повишения на температурата в помещението, за колко бавно или бързо се повишава – но регулатора ще се погрижи такова почти да няма. Но въпреки, че тя (вътрешната температура) може да остане почти постоянна – охлаждането може да повиши мощността си значително за да извежда и увеличеното постъпление на топлина от вън – например, като напече покрива (а до колкото написахте - тавана не е особено добре топлоизолиран) и стените, за да не допусне повишаването и.
Пишете за акумулиране. Но при вас и акумулацията с този „сандвич” – не е голяма, според мен. Като монтирате и гипсокартон с кухини или вътрешна изолация – ще намалее допълнително. Топлоакумулацията зависи от масата на телата – за съществена акумулация може да се говори от стени, под, таван – с тегло от няколко стотин килограма до няколко тона. От мебелите, тя не е особено голяма. Но най-вече за да се реализира акумулираното трябва да се появи температурна разлика – а нали цяло лято ще се поддържа температурата. При неголямо изменение в температурата и влиянието на акумулацията ще е малко.
И няма значение за влажността, колко бавно ще охлаждате – а само крайните значения. И макар, че не е съвсем така, защото ще може да има известно неголямо извеждане на влагата през стените (в зависимост от паропропускливостта им), но пък ще има в десетки и стотици пъти по-голямо постъпление на влага от бита на обитателите – а то не се влияе от скоростта на охлаждане.
Все пишете за 25 градуса на охлаждащата вода – но направете разчет и вижте, при каква площ - каква ще е температурата на повърхността на стената при такова охлаждане и каква температура ще получите в помещенията при топлината, която ще постъпва отвън дори в не особено горещ ден.
preslav написа:
Казусът е безкрайно ясен, ще може ли със стенно да се добави толкова топлина, колкото губи стаята и обратното да се отнеме излишната топлина от стаята.
Не, още от началото на темата се опитвах да оспоря – въобще заслужава ли си, като има по-ефективни решения, при това и по-евтини.
preslav - майстор
съб яну 12, 2019 12:23 pmHursa написа:
Не, още от началото на темата се опитвах да оспоря – въобще заслужава ли си, като има по-ефективни решения, при това и по-евтини.
Да, ама още от началото питащият каза, че не го интересува толкова цената, колкото комфорта на отопление/охлаждане, омръзнало му е да го духат климатиците.
За мен най-интересен беше моментът с тръбички, тръбички, сръчни ръчички и направата на огромен топлообменник, който фактически да играе ролята на преоразмерен радиатор. По този повод ми хрумва, че стената може да се "налепи" с панелни радиатори, които са навързани последователно или успоредно.
Вече ми харесва да си пишем и ортуваме тука, та нямам никакво навъпреки това да продължи до безкрай.
Наистина, верно е, откровен съм.
Не зная какво ще е след като се пенсионирам. Възможно е да ми липсвате, а може и още по постоянен да съм.
До тогава, продължавайте в същия дух!
preslav - майстор
Тъй де, не случайно са казали "ин вино веритас", все някой ден ще и видим дъното на тази бутилка.
fox_vt - майстор
Само като се напише лъчисто отопление и охлаждане и излизат една камара фирми. Според Hursa все мошеници. Готовите им панели от типа на тези на шопа и гипс картон с тръби са хубави. Цената сигурно и тя. Hursa всякак може да се топлиш евтино и ефективно ама има и лято. Дай тогава предложение за охлаждане без климатици и конвектори. И да е един уред ако може. То хубаво това няма да стане онова ще е проблем но така няма прогрес. А щом по света се ползва значи все някога и ние ще го открием и ще хвърлим неефективните радиатори.
съб яну 12, 2019 3:50 pmfox_vt написа:
...ще е проблем но така няма прогрес.
...
Фокси, прогреса остави, че той планетата ни ще затрие!
Живей си живота простичко и колкото може повече да ти е кеф!
preslav - майстор
съб яну 12, 2019 3:50 pmfox_vt написа:
Само като се напише лъчисто отопление и охлаждане и излизат една камара фирми. Според Hursa все мошеници. Готовите им панели от типа на тези на шопа и гипс картон с тръби са хубави. Цената сигурно и тя. Hursa всякак може да се топлиш евтино и ефективно ама има и лято. Дай тогава предложение за охлаждане без климатици и конвектори. И да е един уред ако може. То хубаво това няма да стане онова ще е проблем но така няма прогрес. А щом по света се ползва значи все някога и ние ще го открием и ще хвърлим неефективните радиатори.
Аз се чувствам прекрасно като пусна климатика в едната стая, а спя в другата при отворени врати между стаите. Подобен ефект можеш да получиш при климатик монтиран в коридора, че и бирата си можеш да държиш там.
Hursa - майстор
съб яну 12, 2019 3:50 pmfox_vt написа:
Само като се напише лъчисто отопление и охлаждане и излизат една камара фирми. Според Hursa все мошеници. Готовите им панели от типа на тези на шопа и гипс картон с тръби са хубави. Цената сигурно и тя. Hursa всякак може да се топлиш евтино и ефективно ама има и лято. Дай тогава предложение за охлаждане без климатици и конвектори.
Aко цената и ефективността няма значение - става. Но няма да стане само с поставянето им на една стена (според мен - твърде маломощни са). А и заради комфорта не е добре да е на една стена.
Мошеничеството в тези реклами идва от абсурдите, които са написани там. Уредите ще работят, но си трябва солидно вложение, а по-ефективност отстъпват на далеч по-евтините решения. И тъй като при тази цена никой няма да ги избере - пишат в рекламите какво ли не.
Иначе - защо да не е с климатик охлаждането. При добра топлоизолация - качествения инверторен климатик, след като първоначално охлади помещението - работи на много ниска мощност и обороти. Практически не се усеща движението на въздуха (може да се провери със свещ :)), не се и чува.
Но както и да е - не знам кой бе споменал за панели, "излъчващи/поглъщащи" панели с високоемисионно покритие, като външно тяло за климатик (в смисъл - предлага се готово такова решение). Целта била да се поглъща, както енергията на слънцето, така и топлината от нагрените от слънцето тела - за да се повиши ефективността на климатика през зимата. Но големият им недостатък бил, че се покриват със скреж от въздуха. Може би могат да се използват, като вътрешни тела - като стенно и таванно. Но дали помещение с такива панели ще изглежда добре.
Има и така наречените - первазни конвектори (пасивни). Мисля, че така ги наричаха. Може би могат да се използват и за охлаждане. (Всъщност, ако измислите, как да ги скриете на тавана - за охлаждане мисля, че могат да се използват автомобилни радиатори. :) )
radius - майстор
Там, където имаш 10см на калкан, може да се топлоизолира с полиуретан.
съб яну 12, 2019 8:48 pmradius написа:
Там, където имаш 10см на калкан, може да се топлоизолира с полиуретан.
Как се пълни в дълбочина?
Машина?
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

Тема "Стенно водно отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: